МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13.08.2015 р. Справа № 814/2469/15
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Середи О.Ф. розглянув в порядку письмового провадження справу
за позовом: Громадянина ОСОБА_1, м. Миколаїв
до відповідача: Ленінський районний відділ у місті Миколаєві управління державної міграційної служби України в Миколаївській області, м. Миколаїв
Суть спору: про визнання дій протиправними.
в с т а н о в и в:
Громадянин ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду із позовом, уточненим заявою від 13.08.15 р., до Ленінського районного відділу у місті Миколаєві управління державної міграційної служби України в Миколаївській області (надалі - відповідач) про оскарження дій повязаних з оформленням паспорта громадянина України на бланку, що містить написи російською мовою та визнати їх такими, що суперечить статті 13 Закону України Про засади державної мовної політики, а також порушують його право вибору регіональної мови або мови меншин України, якою виконується паспорт.
Відповідач позовні вимоги не визнає повністю з підстав викладених у запереченні та зазначає, що органи міграційної служби відповідно до покладених на них повноважень тільки заповнюють та видають паспорта на бланку, форма якого затверджена постановою Кабінету міністрів України від 04.06.94 р. № 353.
Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та доведеними з наступного.
03.06.15 р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив оформити та видати йому паспорт громадянина України без застосування жодного російського слова.
Відповідач оформив паспорт серії ЕР № 543121 на стандартному бланку із застосуванням написів українською та російською мовами, від отримання якого позивач відмовився.
Згідно із статтею 17 Закону України Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус документи оформляються українською мовою. У визначених цим Законом випадках друкована інформація в документах наводиться також іноземними мовами.
Частиною 2 статті 15 Закону України Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус передбачено, що бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом міністрів України за поданням уповноваженого органу та інших уповноважених субєктів.
Аналогічна норма міститься і у пункті 3 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26.02.92 р. № 2503, яким передбачено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом міністрів України.
Постановою Кабінету міністрів України від 04.06.94 р. № 353 Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України був затверджений єдиний зразок паспорта громадянина України.
Згідно з пунктом 3 Перехідних положень Закону України Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус на Кабінет міністрів України було покладено обовязок протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону; привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
Станом на день звернення позивача до міграційної служби існував єдиний бланк паспорта громадянина України, форма якого затверджена постановою Кабінету міністрів України від 04.06.94 р. № 353, яка є чинною.
Відповідно до пунктів 1.2, 1.3 Порядку оформлення та видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13.04.12 р. № 320, паспорт громадянина України видається територіальними підрозділами державної міграційної служби України на підставі заяви за місцем проживання кожному громадянину України після досягнення 16-річного віку, а надалі в разі необхідності обмінюється, видається замість утраченого, викраденого або зіпсованого. Оформлення паспортів здійснюють працівники територіальних підрозділів, на яких згідно з їх службовими обовязками покладено заповнення паспортів. Заповнення здійснюється відповідно до поданих документів за допомогою компютерного обладнання або від руки розбірливим почерком, без скорочень та виправлень.
Тобто, при оформленні паспорта відповідач лише заповнює його на бланку, форма якого затверджена постановою Кабінету міністрів України від 04.06.94 р. № 353.
Однак, на думку суду протиправність дій полягає в тому, що не маючи іншого бланка паспорта громадянина України ніж той, що затверджений постановою Кабінету міністрів України від 04.06.94 р. № 353, відповідач повинен був або відмовити позивачу у задоволенні його заяви про оформлення та видачу паспорта із застосуванням тільки української, оскільки іншої форми бланка паспорта не існує, або погодити з ним можливість отримати на певний термін паспорта на існуючому бланку. Така дія відповідача відповідала б вимогам частини 2 статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти тільки в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, враховуючи також і те, що відповідач позбавлений права на виготовлення паспортів, не може самостійно змінювати форму бланка паспорта або на власний розсуд змінювати порядок виконання вищевказаної постанови Кабінету міністрів України.
Тим більш, при розгляді заяви позивача по справі відповідач повинен був враховувати рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 24.12.14 р. по справі № 814/3006/14, залишеним в силі ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.04.15 р., яким вже було зобовязано Ленінський РВ у м. Миколаєві УДМС України у Миколаївській області видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України оформлений українською мовою в обмін на паспорт громадянина України, оформлений українською та російською мовами.
За таких обставин позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов громадянина ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправними та такими, що суперечать статті 13 Закону України Про засади державної мовної політики дії Ленінського районного відділу у місті Миколаєві управління державної міграційної служби України в Миколаївській області при оформленні ОСОБА_1 паспорта громадянина України на бланку, що містить написи російською мовою.
Визнати дії Ленінського районного відділу у місті Миколаєві управління державної міграційної служби України в Миколаївській області при оформленні паспорта на бланку, що містить написи російською мовою протиправними та такими, що порушують право ОСОБА_1 на вибір регіональної мови або мови меншин України, якою виконується паспорт громадянина України.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення встановлених строків залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку/
Головуючий суддя О. Ф. Середа