КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 40 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2015 року справа № П/811/2195/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., за участю секретаря Бондар Я.Г. та представників:
позивача: ОСОБА_1;
відповідача: не зявились
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавного підприємства Східний гірничо-збагачувальний комбінат
доКіровоградської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Кіровоградській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 18.06.2015 року №0107110815, №0108110815, №0109110815, №0110110815 та №0111110815,-
В С Т А Н О В И В :
Державне підприємство Східний гірничо-збагачувальний комбінат звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 18.06.2015 року №0107110815, №0108110815, №0109110815, №0110110815 та №0111110815.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що висновки актів камеральних перевірок від 28.05.2015 року №72/11-08-15/14314239, №73/11-08-15/14314239, №74/11-08-15/14314239 щодо порушення ДП Східний гірничо-збагачувальний комбінат термінів сплати самостійно визначених грошових зобовязань неправомірно встановлено порушення позивачем приписів Податкового кодексу України. Зокрема, позивач наголошує на тому, що не порушував приписів норм п. 49.20 ст. 49 Податкового кодексу України щодо порушення граничних термінів подання податкової звітності. При цьому зазначав, що самостійно визначені грошові зобов'язання підприємством сплачено в межах строків встановлених Податковим кодексом України.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві
Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву, за якими позов ним не визнається у повному обсязі. Такі заперечення мотивовано тим, що висновки податкового органу в актах камеральної перевірки від 28.05.2015 року ґрунтуються на положеннях податкового законодавства, є законними та обґрунтованими, у зв'язку з чим підстав для скасування спірних податкових повідомлень-рішення не має.
Представником відповідача до суду подано клопотання про розгляд справи без його участі (а.с.80).
Дослідивши подані документи і матеріали, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що Інгульська шахта є відособленим структурним підрозділом Державного підприємства Східний гірничо-збагачувальний комбінат, не є юридичною особою, взято на податковий облік до Маловисківської об'єднаної державної податкової інспекції 29 листопада 1991 року (а.с.58-70).
28.05.2015 року посадовими особами Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС України у Кіровоградській області проведено камеральні перевірки по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, по рентній платі за спеціальне користування води та по екологічному податку Інгульської шахти ДП Східний гірничо-збагачувальний комбінат за звітний податковий період перший квартал 2015 року.
За результатами проведеної перевірки складено акти від 28.05.2015 року №72/11-08-15/14314239, №73/11-08-15/14314239, №74/11-08-15/14314239 (а.с.17-18, 30-31, 35-36).
На підставі вищезазначених актів перевірок Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС України у Кіровоградській області винесено податкові повідомлення-рішення від 18.06.2015 року:
-№0107110815, яким підприємству визначено штрафну санкцію в розмірі 518 096,40 грн. з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення;
- №0108110815, яким підприємству визначену штрафну санкцію в розмірі 3915,56 грн. по рентній платі за спеціальне використання води;
- №0109110815, яким підприємству визначено штрафну санкцію в розмірі 3094,64 грн. з екологічного податку;
- №0110110815, яким підприємству визначено штрафну санкцію в розмірі 2956,16 грн. з екологічного податку;
- №0111110815, яким підприємству визначено штрафну санкцію в розмірі 7062,78 грн. з екологічного податку (а.с.44-53).
Перевіркою встановлено, що ДП Східний гірничо-збагачувальний комбінат порушено термін сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання, визначених нормами п. 250.2 ст. 250 та п. 257.5 ст. 257 Податкового кодексу України.
При вирішенны спору суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України (далі по тексту - ПК України), який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, повноваження і обов'язки посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
У розумінні п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України): «грошове зобов'язання платника податків» - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.39); «податкове зобов'язання» - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (пп. 14.1.156).
Згідно із нормою частини 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний, зокрема: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 ПК податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, зокрема, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з пунктом 49.20 статті 49 ПК якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Пунктом 57.1 статті 57 ПК передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Водночас вказана норма не містить посилання конкретно на підпункт 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 ПК щодо визначення строків подання податкової декларації, а містить лише загальне поняття - «граничний строк, передбачений цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом».
Натомість пункт 49.20 статті 49 ПК чітко визначає, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
У вказаному пункті статті 49 ПК немає поняття «переноситься», а вжито термін «вважається», що не допускає жодних двозначних трактувань.
Відповідно до пункту 56.21 статті 56 ПК у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Європейська конвенція про обчислення строків (ETS № 76) від 16 травня 1972 року, яка застосовується до обчислення строків у цивільних, комерційних і адміністративних справах, у статті 5 вказує, що при обчисленні строку суботи, неділі та офіційні свята враховуються. Однак, якщо diesadquem (для цілей цієї Конвенції термін «diesadquem» означає день, у який строк спливає) строку, до спливу якого має бути здійснена та чи інша дія, припадає на суботу, неділю, офіційне свято чи день, який вважається офіційним святом, встановлений строк продовжується на перший робочий день, який настає після них.
Керуючись вищезазначеним, суд дійшов висновку, що у разі якщо останній день строку подання податкової декларації, передбачений підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 ПК, припадає на вихідний або святковий день, граничним строком подання такої декларації є перший після нього робочий день. Тому початок перебігу встановленого пунктом 57.1 статті 57 ПК десятиденного строку для сплати зазначеного у декларації податкового зобов'язання пов'язаний саме із таким робочим днем.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верхового Суду України від 09.06.2015 року у справі №21-18а15.
Досліджуючи спірні правовідносини та враховуючи вищевикладене суд зазначає наступне.
Щодо плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Інгульська шахта ДП «СхідГЗК» подала до Кіровоградської ОДПІ розрахунок податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин №1 за 1 квартал 2015 року, в якому визначила собі податкове зобов'язання в розмірі 39 341,90 грн. за видобування підземних вод та розрахунок податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин №2 за 1 квартал 2015 року, в якому визначила собі податкове зобов'язання в розмірі 5 176 825,28 грн. за видобування уранової руди, а всього у сумі 5 216 167,18 грн. (а.с.19-29).
Податкові розрахунки були подані 22.04.15 року.
Відтак, граничний строк подання податкового розрахунку з плати за користування надрами за 1 квартал 2015 року розраховується наступним чином - 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу припадають на 10 травня 2015 року.
10 травня 2015 року це неділя, вихідний день. Наступний день 11 травня 2015 року також не операційний (банківський) день, оскільки на цей день переносився вихідний день субота, на який припав святковий день 9 травня 2015 року. Таким чином граничним строком подання податкового розрахунку з плати за видобування корисних копалин за 1 квартал 2015 року є 12 травня 2015 року.
Щодо збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих та підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих та підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води.
Інгульська шахта ДП «СхідГЗК» подала до Кіровоградської ОДПІ податкову декларацію збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води від 17.04.2015 р. № НОМЕР_1, в якому визначила собі податкове зобов'язання в розмірі 39 155,65 грн. (а.с.32-34).
Податкова декларація була подана 17.04.2015 року.
Отже, граничний строк подання податкової декларації збору за спеціальне використання води за І квартал 2015 року розраховується наступним чином - 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу припадають на 10 травня 2015 року.
10 травня 2015 травня це неділя, вихідний день. Наступний день 11 травня 2015 року також не операційний (банківський) день, оскільки на цей день переносився вихідний день субота, на який припав святковий день 9 травня 2015 року.
Таким чином граничним строком подання податкової декларації збору за спеціальне використання води за І квартал 2015 року є 12 травня 2015, а граничним строком сплати - 22.05.15 року.
Щодо екологічного податку.
Інгульська шахта ДП «СхідГЗК» подала до Кіровоградської ОДПІ податкову декларацію з екологічного податку (надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини) від 17.04.2015 р. № НОМЕР_2, розрахунок №1 податкового зобов'язання з екологічного податку, що справляється за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, в якому визначила собі податкове зобов'язання в розмірі 78 627,78 грн.; розрахунок №1 податкового зобов'язання з екологічного податку, що справляється за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, в якому визначила собі податкове зобов'язання в розмірі 29 561,61 грн.; розрахунок №1 податкового зобов'язання з екологічного податку, що справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, в якому визначила собі податкове зобов'язання в розмірі 34 946,36 грн., а всього у сумі 143 135,75 грн. (а.с.37-43).
Податкова декларація та розрахунки були подані 17.04.2015 р.
Граничний строк подання податкової декларації з екологічного податку за І квартал 2015 року розраховується наступним чином - 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу припадають на 10 травня 2015 року.
10 травня 2015 року це неділя, вихідний день. Наступний день 11 травня 2015 року також не операційний (банківський) день, оскільки на цей день переносився вихідний день субота, на який припав святковий день 9 травня 2015 року.
Таким чином граничним строком подання податкової декларації з екологічного податку за І квартал 2015 року є 12 травня 2015 року, а граничним строком сплати - 22.05.2015 року
Щодо твердження податкового органу про несвоєчасну сплату підприємством податків, з огляду на дату їх фактичного надходження до бюджету є безпідставними з огляду на наступне.
У розумінні Закону "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" переказ грошей - це рух певної суми грошей з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому в готівковій формі. Ініціатором переказу вважається особа, яка на законних підставах ініціює переказ грошей шляхом формування та подання відповідного документа на переказ або використання спеціального платіжного засобу. Відповідно до п. 22.4 ст. 22 зазначеного Закону ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання. Що ж до проведення самого переказу грошей, то це є обов'язковою функцією, яку має виконувати платіжна система (п. 1.29 ст. 1 Закону "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні").
Таким чином, єдиною правомірною дією платника податків щодо сплати податкового зобов'язання є своєчасне, до спливу граничного строку сплати, подання до банківської установи платіжного доручення на перерахування суми податкового зобов'язання до бюджету, тобто ініціація переказу.
Крім того, відповідно до п. 8.4 ст.8 вищезазначеного закону міжбанківські перекази виконуються в строк до трьох днів, тобто перерахування коштів з рахунка підприємства на рахунок в державному казначействі банк міг здійснити і пізніше.
При цьому вина підприємства в несвоєчасному надходженні коштів до бюджету відсутня.
Відповідно до позиції Державного Комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, яка викладена у листах від 29 березня 2002 р. N 5-532/1815 "Щодо відповідальності платників податків за несвоєчасне зарахування податкових платежів до бюджетів з вини банку" та від 13 червня 2002 р. N 2-532/3253 "Щодо вимог місцевої державної податкової інспекції повторно сплатити суми податкових зобов'язань, які не були перераховані до бюджету з вини банку "Україна" висловлює думку про те, що "суб'єкт підприємницької діяльності, надавши банку платіжне доручення, виконав свої податкові зобов'язання перед бюджетом в повному обсязі".
Відповідно до п. 250.2 ст. 250 Податкового кодексу України платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Судом встановлено, що Інгульською шахтою ДП «СхідГЗК» 20.05.2015 року до ПАТ «Сбербанк Росії» було подано платіжні доручення №688 на суму 78 627,78 грн.; №685 на суму 34 946,36 грн.; №684 на суму 29 561,61 грн. щодо оплати податкового зобов'язання, визначеного вищезазначеними податковими розрахунками (а.с.55-57).
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином суд дійшов висновку, що підприємством своєчасно та в повному обсязі виконало свої обовязки щодо декларування та сплати вищезазначених податків, а посилання податкового органу на затримку сплати на 1 день є безпідставним.
В процесі розгляду справи відповідачем не доведено суду правомірність винесення оскаржуваних податкових повідомлень - рішення, а відтак позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, суд також вважає за необхідне присудити з Державного бюджету України на користь Державного підприємства Східний гірничо-збагачувальний комбінат судові витрати у сумі 1218,00 грн.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 18.06.2015 року №0107110815, №0108110815, №0109110815, №0110110815 та №0111110815.
3.Присудити з Державного бюджету України на користь Державного підприємства Східний гірничо-збагачувальний комбінат (ід. код - 14309787) судові витрати у розмірі 1218,00 грн. (одну тисячу двісті вісімнадцять гривень, 00 копійок).
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 30.08.2015 р.
Суддя Р.В. Жук