КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 вересня 2015 року справа № 810/3449/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області до публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,
в с т а н о в и в:
до суду звернулось УПФУ у Кагарлицькому районі Київської області із позовом до ПАТ «Укргазбуд» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 265,04 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за відповідачем рахується борг з цього виду платежу за період червень-липень 2015 р. на загальну суму 265,04 грн., який утворився внаслідок несплати коштів на виплату пільгової пенсії пенсіонеру ОСОБА_1 Посилаючись на частину другу Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», просив суд стягнути суму вказаної заборгованості в примусовому порядку.
В призначений для розгляду справи час сторони у судове засідання не прибули, про день час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень № 0113317043340 та № 0113317043367, які долучені до матеріалів справи. Сторонами до суду надано клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Керуючись ч. 6 ст. 128 КАСУ, суд здійснив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач вимоги не визнав, 20.08.2015 р., через канцелярію суду надав заперечення, в яких зазначив, що перебуває у процедурі банкротства і у звязку із ситуацією у країні не може відшкодовувати витрати собі у збиток. Крім того, позивачем не надано копії документів, на підставі яких вирахувано заборгованість, а сам позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Дослідивши матеріали справи, із наданням їм відповідної правової оцінки, встановивши обставини справи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне:
ПАТ «Укргазбуд» (ідентифікаційний код 14277604, місцезнаходження: 07415, Київська обл., Броварський район, с. Зазим'є, вул. Деснянська, б. 141) зареєстроване в якості юридичної особи 29.04.1994 р.
Відповідач є платником збору на обовязкове державне пенсійне страхування відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 400/97-ВР), за яким до платників віднесені суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до ст. 2 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 400/97-ВР), об'єктом оподаткування для відповідача є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Спеціалізоване управління підводно-технічних робіт «Укрвідводтрубопровідбуд» ПАТ «Укргазбуд» взяте на облік в управлінні Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області 25.02.1997 р., що підтверджується повідомленням про взяття на облік платника єдиного внеску.
Матеріали справи свідчать, що позивачем в порядку п. 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України були отримані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від УПФУ в м. Кременчуці Полтавської області, згідно з якими відповідачеві визначено суму витрат за пенсіонером ОСОБА_1 у сумі 265,04 грн. за період червень-липень 2015 р. Вказані розрахунки були надіслані на адресу СУПТР «Укрпідводтрубопровідбуд» ПАТ «Укргазбуд».
Заборгованість відповідача перед Пенсійним фондом з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 265,04 грн. виникла у звязку з несплатою останнім коштів у встановленому законом порядку.
Надаючи правової оцінки відносинам, що виникли між сторонами, застосовуючи нормативно-правові акти, чинні на момент виникнення спірних правовідносин, суд зазначає наступне:
територіальні органи Пенсійного фонду України в силу закону здійснюють функції з контролю за правильністю, повнотою нарахування і своєчасністю сплати страхувальниками внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а також стягнення заборгованості за страховими внесками, тому позивач звернувся до суду з вимогами про стягнення з відповідача сум вказаної заборгованості.
За змістом п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058-IV), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону № 1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Статтею 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.
Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій, призначених згідно з пунктами «а», «б-з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме грошова сума, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам за списками №№ 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.
Розрахунок суми відшкодування проводиться у відповідності до п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1.
Пунктом 6.4 зазначеної Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з п. 6.7 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Виходячи з викладеного, відповідач зобовязаний щомісячно до 25-го числа здійснювати покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах.
Однак, в порушення п. 6.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, відповідач не перерахував в належні строки кошти на відшкодування фактичних витрат позивача по виплаті та доставці пільгових пенсій за період червень-липень 2015 р. в розмірі 265,04 грн.
Судом були вивчені доводи відповідача, якими обґрунтовані його пояснення щодо невідшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Як вбачається із матеріалів справи, вони спростовуються наданими позивачем документами.
Відповідач у запереченнях на позовну заяву зазначає, що не повинен відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам, які працювали на підприємстві до 1993 р. Як вбачається із матеріалів справи, пенсіонер ОСОБА_1 працював на СУПТР «Укрпідводтрубопровідбуд» ПАТ «Укргазбуд» у період із 03.08.1998 р. по 04.02.1999 р. та з 14.07.2003 р. по 26.03.2004 р., що підтверджується довідкою за підписом керівника СУПТР «Укрпідводтрубопровідбуд» ПАТ «Укргазбуд» від 15.11.2010 р.
Не знаходять підтвердження доводи відповідача щодо перебування у процедурі банкротства, оскільки відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України станом на дату розгляду справи, дані про перебування юридичної особи в процесі провадження у справі про банкрутство, санації відсутні.
Суд звертає увагу, що позивачем відповідно до вимог п. 6.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України визначено частку відповідача у відшкодуванні витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у розмірі 12,14 % пропорційно стажу роботи пенсіонера ОСОБА_1 на СУПТР «Укрпідводтрубопровідбуд» ПАТ «Укргазбуд».
З огляду на посилання відповідача на нестабільну ситуацію в країні та неможливість відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій через збитковість, суд звертає увагу на таке:
підприємства України, за винятком малих і бюджетних установ, у першому півріччі 2014 року одержали 135,952 мільярда гривень збитку проти 8,724 мільярда гривень прибутку за аналогічний період 2013 року.
За офіційною інформацією Держстату, в другому півріччі 2014 року порівняно з аналогічним періодом 2013 року фінансовий результат прибуткових підприємств зменшився у 1,9 рази - до 159,712 млрд. гривень.
У червні-грудні 2014 року порівняно із аналогічним періодом 2013 року збиток підприємств зріс у 3,9 разу - до 295,664 млрд. гривень. Найбільше зростання збитку відбулося в таких галузях як промисловість, наукова діяльність, харчування, сільське господарство. Держстатом України оприлюднено дані про те, що у другому півріччі 2014 року порівняно з аналогічним періодом 2013 року кількість збиткових підприємств по відношенню до загальної їх кількості зросла на 4,5 п.п. - до 45,4%. Отже, майже половина підприємств України перебуває у скрутному фінансовому становищі, що межує з банкрутством.
Суд також враховує, що наразі країна перебуває під загрозою дефолту та фактичного банкрутства, у звязку з чим Верховною Радою України був прийнятий урядовий законопроект № 4576 «Про запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні». У ньому уряд вдався до непопулярних заходів економії, зокрема, підвищення податків, урізання соціальних виплат та пільг, скорочення держапарату.
Вказаний закон передбачає також проведення нарахування на пенсійні виплати, зменшення заробітних плат та стипендій, підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, згортання соціальних програм.
Тому, в даних умовах, суд не вважає винятковими чи особливими обставинами знаходження підприємства-відповідача у складному фінансовому становищі, оскільки в такому становищі перебуває вся країна.
Щодо питання підсудності даного спору адміністративним судам, суд зазначає наступне:
згідно ч. 1 ст. 17 КАСУ, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Пунктом 2 ч. 2 ст. 17 КАСУ передбачено, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України. Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАСУ, субєктом владних повноважень, у розумінні КАСУ, є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У відповідності до припису п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою КМУ від 23.07.2014 № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообовязковому державному соціальному страхуванню.
Згідно припису п.п. 6 п. 4 Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів.
Таким чином, стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів є однією із управлінських функцій, яку УПФУ виконує як субєкт владних повноважень, тому при зверненні до адміністративного суду із вимогою про відшкодування витрати на виплату та доставку пільгових пенсій УПФУ діє у межах та у спосіб, встановлений чинним законодавством.
Відповідач не надав суду доказів погашення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період червень-липень 2015 р. в розмірі 265,04 грн., у той час як відповідно до ст. 71 КАСУ, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки відповідають чинному законодавству та підтверджуються матеріалами справи.
Статтею 11 КАСУ встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В силу ст. 71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 4 ст. 11 КАСУ, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для зясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» на користь управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в сумі 265,04 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Брагіна О.Є.