Постанова № 51848953, 17.08.2015, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2015
Номер справи
810/3186/15
Номер документу
51848953
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 серпня 2015 року 810/3186/15

Київський окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Сіренко Ю.П., за участю представника позивача, представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Елас»

до Васильківської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області

про визнання протиправними дії та скасування наказу від 08.07.2015 р. №220,-

В С Т А Н О В И В:

ТОВ «Елас» звернувся з вказаним позовом до суду просить визнати протиправним та скасувати наказ №220 від 08.07.2015 р. складеного Васильківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, щодо призначення документальної планової перевірки за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2014 р., початок перевірки липень 2015 р.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що ТОВ «Елас» отримало 14.07.2015 р. оскаржуваний наказ «Про призначення документальної планової перевірки» та повідомлення від 08.07.2015 р. №36. Згідно наказу документальна перевірка проводиться з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених ПК України податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2014 р., початок перевірки з 20.07.2015 р.

ТОВ «Елас» вважає даний наказ протиправним, оскільки 28.12.2014 р. Верховна рада України ухвалила Закон України « ПІро внесення змін та визнання таким, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76 - УІІІ.

Пунктом 8 Прикінцевих положень цього Закон було встановлено, що перевірки підприємств контролюючі органи мають здійснювати протягом січня червня 2015 р. виключно з дозволу КМУ або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки. Також було ухвалений Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 74 УІІ пунктом 3 Прикінцевих положень встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу КМУ.

Вважає, що ТОВ « ЕЛАС» в 2014 р. мав дохід 21 мільйон гри. а в 2013.2012 роках дохід був менш 20 мільйону грн. З урахуванням мораторії на проведення перевірок ТОВ «ЕЛАС» вважає, що період 2012,2013 pp. включені в період перевірки безпідставно.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, підтвердив обставини викладені в позовній заяві, просив позов задовольнити.

Відповідач – Васильківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області заперечував проти позову. У обґрунтування своїх заперечень пояснив, що на підставі направлень від 08.07.2015 р., виданих Васильківською ОДПІ, згідно з положеннями ст.77 ПК України, відповідно до національного плану проведення документальних планових перевірок на III квартал 2015 року та Наказу від 08.07.2015 р. №220, було здійснено виїзд на адресу ТОВ «Елас» з метою проведення документальної планової перевірки. Але посадові особи ТОВ «Елас» відмовили в допуску перевіряючим до проведення перевірки та відмовились ознайомлюватися та підписувати направлення на перевірку, про що складено акт відмови від допуску до проведення перевірки від 20.07.2015 р. №54/22-02 та акт відмови від підпису та ознайомлення від 20.07.2015 р. №55/22-02.

Вважає, що оскаржуваний наказ податкового органу №220 від 08.07.2015 р. винесено правомірно, в порядку та у спосіб, передбачені вимогами чинного законодавства.

В судовому засіданні представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що в задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, на підставі направлень від 08.07.2015, виданих Васильківською ОДПІ, згідно з положеннями ст.77 ПК України, відповідно до національного плану проведення документальних планових перевірок на III квартал 2015 р. та Наказу від 08.07.2015 р. №220, було здійснено виїзд на адресу ТОВ «Елас» з метою проведення документальної планової перевірки. Посадові особи ТОВ «Елас» відмовили в допуску перевіряючим до проведення перевірки та відмовились ознайомлюватися та підписувати направлення на перевірку, про що складено акт відмови від допуску до проведення перевірки від 20.07.2015 №54/22-02 та акт відмови від підпису та ознайомлення від 20.07.2015 №55/22-02.

Щодо посилань Позивача на нібито несвоєчасно наданий йому Наказ на проведення перевірки, суд вказує наступне.

Відповідно до п.75.1.2 ст. 75 ПК України документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об’єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Згідно п. 77.2 цього Кодексу періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків.

Відповідно п.77.4 ст.77 ПК України, передбачено, що, про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Судом встановлено, що відповідачем, в порядку ст. 77 ПК України, було складено Повідомлення про проведення перевірки від 08.07.2015 №36 та Наказ від 08.07.2015 №220 «Про призначення документальної планової перевірки ТОВ «Елас»» згідно з графіком на III квартал 2015 року, які були направлені Позивачу, з повідомленням про вручення, 09.07.2015, про що свідчить фіскальний чек, тобто, направлено за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки.

Щодо посилання Позивача на пункт 3 розділу II «Перехідних положень» № 71- VIII від 28.12.2014 суд вказує наступне.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIII від 28.12.2014, пунктом 3 розділу II «Перехідних положень» передбачено: «...Установити, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України...»

Наказ від 08.07.2015 №220 було видано для проведення перевірки ТОВ «ЕЛАС» з питань своєчасності та сплати усіх передбачених Податковим кодексом України податків і зборів, а також дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, тобто, як передбачено Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIII від 28.12.2014, п. 3 розділу II «Перехідних положень».

Частина 2 ст. 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п.20.1.4, п.п.20.1.6, п.п.20.1.8 п. 20.1 ст. 20 ПК України, органи державної податкової служби мають право: роводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом; для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом; під час проведення перевірок вивчати та перевіряти первинні документи, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку, інші регістри, фінансову, статистичну звітність, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Згідно п.п.75.1.2 п.75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Відповідно до п.п.78.1.1 п.78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється в разі, якщо за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно з п.78.4 ст. 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Згідно з положеннями ст. 81 ПК України посадові особи органу ДПС України мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів (вичерпний перелік):

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби;

- копії наказу про проведення перевірки;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених ст. 81 ПК України, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Згідно з п. 81.1 ст. 81 ПК України, при пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами органу державної податкової служби складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

Враховуючи викладені обставини справи та положення норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що виносячи оскаржуваний наказ від 08.07.2015 р. №220 відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На підставі викладеного, керуючись статтями 69,70,71,72,94,158-163,167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 25 серпня 2015 р.