Постанова № 51848671, 09.09.2015, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2015
Номер справи
809/3717/15
Номер документу
51848671
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" вересня 2015 р. Справа № 809/3717/15

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Лучко О.О.

за участю секретаря Волочій Л.І.

за участю сторін:

представника позивача: ОСОБА_1

відповідача: не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Державної податкової інспекції у Галицькому районі Головного управління ДФС в Івано-Франківської області

до відповідача: ОСОБА_2,

про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Галицькому районі Головного управління ДФС в Івано-Франківської області (далі ДПІ у Галицькому районі) звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в розмірі 5 665,68 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, крім того подала заяву про виправлення описки в назві позивача та реквізитів ДПІ у Галицькому районі. Зазначила, що за відповідачем станом на 25.08.2015 року рахується недоїмка зі сплати єдиного внеску

на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку із несвоєчасною сплатою єдиного внеску в загальному в розмірі 5 665,68грн., а саме 1593,96грн. штрафних санкцій та 4071,72грн. - пені. Відповідачем сума заборгованості не сплачена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку. На підставі наведеного позов просила задовольнити повністю.

Відповідач в судове засідання не зявився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. Правом на подання письмового заперечення проти заявленого позову не скористався. Заяв та клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не надав.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши думку представника позивача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований реєстраційною службою Галицького районного управління юстиції в Івано-Франківській області 28.11.2005р. та відповідно до Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування являється платником єдиного внеску (а.с. 7-8).

Відповідач у період з 01.01.2012 року по 23.04.2015 року перебував на спрощеній системі оподаткування та був платником єдиного податку ІІІ групи.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, 07.05.2015 року працівниками ДПІ у Галицькому районі на підставі п.п.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, п.3 ч.2 ст.6 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування проведено документальну позапланову виїзну перевірку відповідача щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2012 року по 23.04.2015 року, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 року по 23.04.2015 року, за результатами якої складено акт №247/1700/НОМЕР_1 від 07.05.2015 року (а.с. 30-34).

Згідно висновків до даного акту відповідачем порушено вимоги п.8 ст.9 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а саме встановлено несвоєчасну сплату єдиного внеску нарахованого по термінах: 21.01.2013 року, 22.04.2013 року, 23.07.2013 року, 21.10.2013 року, 20.01.2014 року, 22.04.2014 року, 21.07.2014 року, 20.10.2014 року, 20.01.2015 року та 20.04.2015 року.

На підставі акта перевірки 07.05.2015 року позивачем винесено наступні рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску:

№0002381700 про застосування штрафу в розмірі 252,59грн.(20%) та нарахування пені у розмірі 1,26грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.04.2015 року до 21.04.2015 року;

№0002391700 про застосування штрафу в розмірі 253,59грн.(20%) та нарахування пені у розмірі 101,44грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.01.2015 року до 10.04.2015 року;

№0002401700 про застосування штрафу в розмірі 50,89грн.(10%) та нарахування пені у розмірі 69,21грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 22.07.2014 року до 04.12.2015 року;

№0002411700 про застосування штрафу в розмірі 92,24грн.(10%) та нарахування пені у розмірі 622,63грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 22.01.2013 року до 27.11.2014 року;

№0002421700 про застосування штрафу в розмірі 74,09грн.(10%) та нарахування пені у розмірі 100,77грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.10.2014 року до 05.03.2015 року;

№0002431700 про застосування штрафу в розмірі 50грн.(10%) та нарахування пені у розмірі 77,5грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 22.07.2014 року до 23.12.2014 року;

№0002441700 про застосування штрафу в розмірі 52,7грн.(10%) та нарахування пені у розмірі 90,65грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.10.2014 року до 10.04.2015 року;

№0002451700 про застосування штрафу в розмірі 50грн.(10%) та нарахування пені у розмірі 294грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 22.01.2013 року до 01.109.2014 року;

№0002461700 про застосування штрафу в розмірі 119,4грн.(10%) та нарахування пені у розмірі 697,31грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 23.04.2013 року до 27.11.2014 року;

№0002471700 про застосування штрафу в розмірі 119,4грн.(10%) та нарахування пені у розмірі 587,46грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 24.07.2013 року до 27.11.2014 року;

№0002481700 про застосування штрафу в розмірі 119,4грн.(10%) та нарахування пені у розмірі 480грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 22.10.2013 року до 27.11.2014 року;

№0002491700 про застосування штрафу в розмірі 72,32грн.(10%) та нарахування пені у розмірі 227,8грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.01.2014 року до 01.12.2014 року;

№0002501700 про застосування штрафу в розмірі 49,55грн.(10%) та нарахування пені у розмірі 154,1грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.01.2014 року до 27.11.2014 року;

№0002511700 про застосування штрафу в розмірі 5,09грн.(10%) та нарахування пені у розмірі 15,67грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 22.01.2013 року;

№0002521700 про застосування штрафу в розмірі 80грн.(10%) та нарахування пені у розмірі 212,8грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 22.01.2013 року;

№0002531700 про застосування штрафу в розмірі 25,91грн.(10%) та нарахування пені у розмірі 58,81грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 22.07.2014 року до 05.03.2015 року;

№0002541700 про застосування штрафу у розмірі 99,11грн.(10%) та нарахування пені у розмірі 224грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 23.04.2014 року до 04.12.2014 року;

№0002551700 про застосування штрафу в розмірі 27,68грн.(10%) та нарахування пені у розмірі 61,73грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 23.04.2014 року до 01.12.2014 року (а.с.12-28).

Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Галицькому районі виставила відповідачу вимогу №175-23 від 17.06.2015 року про сплату боргу по єдиному внеску станом на 03.06.2015 року на загальну суму 5665,68грн. (а.с. 16). Вимога отримана ОСОБА_2 23.06.2015 року (а.с.35).

Таким чином, станом на 25.08.2015 року за відповідачем рахується несплачена сума штрафу та пені, застосованих за порушення порядку та строків сплати єдиного внеску в розмірі 5 665,68грн.

Вказане також підтверджується довідкою про стан заборгованості та карткою особового рахунку відповідача (а.с. 9).

Згідно ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначається Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 року №2464-ІV (далі Закон).

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 даного Закону, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Платниками єдиного внеску, зокрема, є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (п.4 ч.1 ст.4 даного Закону).

Згідно із п.1 ч.2 ст.6 вказаного Закону на позивача, як платника внеску, покладено обовязок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок.

Єдиний внесок нараховується для платників, для платників, зазначених у п.4 ч.1 ст. 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п.3 ч.1 ст.7 даного Закону).

Відповідно до абз.3 п.8 ст.9 вказаного Закону, платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Згідно із п.7 ч.1 ст.13 даного Закону органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.

Крім того, орган доходів і зборів зобовязаний, зокрема, здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування (п.3 ч.1 с.14 Закону).

Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату (ч.4 ст.25 Закону).

Відповідно до абз.10 ч.4 ст.25 зазначеного Закону у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч.10 ст.25 Закону).

Згідно із п.2 ч.11 даного Закону орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів , відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів , яким прийнято це рішення (абз.1, 2 ч.14 ст.25 Закону).

Відповідно до ч.16 ст.25 Закону строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками регулюється також Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затверджена Наказом Міністерства доходів і зборів України №455 від 09.09.2013 року.

Як встановлено в судовому засіданні, станом 25.08.2015р., за відповідачем залишається непогашеною недоїмка зі сплати штрафних санкцій та пені у розмірі 5665,68грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Рішення позивача про застосування штрафних санкцій і пені та вимога про сплату заборгованості відповідачем не оскаржувалась в порядку, визначеному Законом України №2464-VI, а тому вказана сума заборгованості підлягає стягненню.

Крім того, судом вставлено, що підприємницька діяльність фізичної особи підприємця ОСОБА_2 припинена за власним бажанням, про що державним реєстратором Реєстраційної служби Галицького районного управління юстиції в Івано-Франківській області 08.04.2014 внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до абз.2 п.97.3 ст.97 ПК України у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності), погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу здійснюється за рахунок майна зазначеної особи.

З огляду на положення чинного законодавства, однією із особливостей підстав припинення зобов'язань для фізичної особи - підприємця є те, що у разі припинення суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи (виключення з реєстру суб'єктів підприємницької діяльності) її зобов'язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. Фізична особа - підприємець відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном. Вказана правова позиція відображена у постанові Верховного суду України від 04.12.2013 по справі №6-125цс13.

Таким чином, припинення підприємницької діяльності позбавляє права відповідача на заняття господарською діяльністю, однак не є підставою для звільнення від обов'язку сплати грошових зобов'язань, строк сплати яких настав на період ведення ним господарської діяльності.

Наявність боргу зі сплати єдиного внеску відповідача підтверджується дослідженими матеріалами справи, доказів сплати заборгованості суду відповідачем не представлено.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 (проживає ІНФОРМАЦІЯ_1, 77111) на користь Державної податкової інспекції у Галицькому районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (рахунок 371982040000921, код одержувача 38686001, МФО 836014, банк одержувача ГУДКСУ в Івано-Франківській області) суму штрафу та пені, застосованих за порушення порядку та строків сплати єдиного внеску (код платежу 71040000) в розмірі 5 665,68грн. (пять тисяч шістсот шістдесят пять гривень шістдесят вісім копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: Лучко О.О.

Постанова складена в повному обсязі 14.09.2015 року.