ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2015 року Справа № 808/4146/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сіпаки А.В.
при секретарі Горбовій І.С.
розглянув в відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі адміністративну справу
за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
до Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра»
про стягнення штрафу
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі позивач) до Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» (далі відповідач) про стягнення штрафу у розмірі 85000 грн.
Позивач в судове засідання не прибув, надіслав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце слухання справи був належним чином повідомлений.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070, органом, що уповноважений здійснювати державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Як встановлено судом, 03.11.2014 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг відповідно до наданих повноважень згідно з Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319 було складено акт про правопорушення законодавства про фінансові послуги Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» № 5/15/4_АП.
Актом встановлено, що до Нацкомфінпослуг надійшло звернення ОСОБА_1 щодо невиконання Спілкою умов договору про надання фінансової послуги - залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок віл 03.06.2013 № 9133 та додаткових угод до Договору № 9133 (додаткової угоди № 1 до договору № 9133 від 03.06.2013 про внесення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок від 03.07.2013, додаткової угоди № 2 до договору № 9133 від 03.06.2013 про внесення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок від 02.08.2013, додаткової угоди № 3 до договору № 9133 від 03.06.2013 про внесення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок від 03.09.2013, додаткової угоди № 4 до договору № 9133 від 03.06.2013 про внесення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок від 03.12.2013, додаткової угоди № 5 до договору про внесення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок від 08.01.2014), у звязку з чим, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, на адресу відповідача було направлено Акт про правопорушення законодавства про фінансові послуги відповідачем та повідомлення про розгляд справи про правопорушення законодавства про фінансові послуги, які були направлені на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та отримано представником 20.02.2015.
Також як встановлено судом, на підставі вищевказаного акту Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг було винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг № 5/15/4 від 05.03.2015, якою встановлені порушення відповідачем вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг, а саме:
- підпункту 4 пункту 1 та пункту 2 статті 34 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», які встановлюють, що здійснення діяльності з надання будь-яких фінансових послуг, шо передбачають пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізичних осіб, дозволяється тільки після отримання відповідної ліцензії;
-частини четвертої статті 8 Закону України «Про кредитні спілки» в частині того, що ліцензуванню в кредитній спілці підлягає діяльність по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки;
-абзацу другого пункту 1.2 Ліцензійних умов провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг, затверджених розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 02.12.2003 № 146, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.12.2003 за № 1225/8546 (далі - Ліцензійні умови), який встановлює, що для залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, використання таких коштів для надання їм кредитів кредитна спілка зобов'язана отримати ліцензію на здійснення діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки;
-пункту 1.8 Ліцензійних умов, який встановлює, що не допускається здійснення кредитними спілками діяльності, що потребує ліцензування згідно із законом, без ліцензії, після закінчення строку дії ліцензії, визнання ліцензії недійсною, у разі її тимчасового зупинення або анулювання.
Так, відповідно до постанови про накладення штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг № 5/15/4 від 05.03.2015 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до відповідача застосовано штраф у сумі 85000 грн.
Вищевказана постанова Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг була надіслана на адресу відповідача поштою листом від 10.03.2015 (вих. № 1162/15-8) з повідомлення про вручення та отримана представником 16.03.2015.
Доказів оскарження вищевказаної постанови відповідачем суду не надано.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 28 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.
Відповідно до статті 40 вищевказаного закону, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати заходи впливу у вигляді накладення штрафів в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Частиною третьою статті 41 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг передбачено, що штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Під час розгляду справи відповідач не надав суду будь-яких нормативно та документально обґрунтованих заперечень або пояснень по суті заявлених позовних вимог, які б спростовували доводи позивача, викладені в адміністративному позові. Також відповідачем не надано суду доказів, які б свідчили про повну або часткову сплату суми штрафу.
Наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідачем в порушення вимог законодавства про фінансові послуги, не сплачено суму штрафу у розмірі 85000 грн. нарахованого Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг згідно постанови про накладення штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг № 5/15/4 від 05.03.2015.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Таким чином, на момент розгляду справи в суді, сума штрафу у розмірі 85000 грн. Запорізькою обласною кредитною спілкою «Довіра» не сплачена, відтак заборгованість перед бюджетом не погашена.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 159-163, 186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Стягнути з Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» (код ЄДРПОУ 25821181) штраф у сумі 85000 (вісімдесят пять тисяч) грн., який перерахувати до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 Надходження до загального фонду державного бюджету, код бюджетної класифікації за доходами 21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції, символ звітності 106).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.В.Сіпака