Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2015 р. Справа № 805/2167/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Краматорський завод енергетичного машинобудування до Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про зобовязання вчинити певні дії. В обгрунтування зазначив, що при складанні акту описа майна порушена процедура визначена нормами Податкового кодексу України, крім того балансова вартість зазначеного в акті майна перевищує суму податкового боргу. Просив визнати протиправним дії Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області щодо складання акту опису майна від 24.03.2015 року №101/05-15-25-012; скасувати акт опису майна від 24.03.2015 року №101/05-15-25-012; визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області щодо реєстрації податкової застави на підставі акту опису майна від 24.03.2015 року №101/05-15-25-012; зобовязати Державну податкову інспекцію у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області подати до відповідного Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про скасування запису про обтяження №9425176, який зроблено державним реєстратором на підставі акта опису майна від 24.03.2015 року №101/05-15-25-012.
08 вересня 2015 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду здійснено процесуальне правонаступництво та замінено первинного відповідача на Державну податкову інспекцію у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області.
Представник позивача до суду зявився, через відділ діловодства надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача до судового засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, через відділ діловодства надав заперечення, в якому зазначив, що податковий борг станом на 20.07.2015 року складає 1640368,99 грн., згідно п.88.1 ст. 88 Податкового кодексу України, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обовязків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. На виконання вимог ст.89 Податкового кодексу України і був складений акт опису майна, який надіслано рекомендованим листом з повідомлення про вручення, але повернутий на адресу відправника, із зазначенням за закінченням терміну зберігання. З огляду на дотримання вимог чинного законодавства просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі. Просив розглянути справу в порядку письмового провадження
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає можливим розглянути справу у порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування» (ЄДРПОУ 37944275, 84313, Донецької області, м.Краматорськ, вул.Орджонікідзе 10В) зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим, та перебуває на податковому обліку в ДПІ у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області.
09 квітня 2014 року ДПІ у м.Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області прийнята податкова вимога №473-25.
10 квітня 2014 року першим заступником начальника ДПІ у м.Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області прийнято рішення №62/05-15-25-12 про опис майна у податкову заставу, яке отримано заступником головного бухгалтера ОСОБА_1
24 березня 2015 року податковим керуючим, на підставі рішення першого заступника начальника ДПІ у м.Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області від 10.04.2014 року №62/05-15-25-12 про опис майна у податкову заставу складено акт №101/05-15-25-012 опису майна, а саме: цілого майнового комплексу, який знаходиться за адресою: Донецька область, м.Краматорськ, вул..Орджонікідзе, 10В, реєстраційний номер 3334118.
02 квітня 2015 року акт опису майна надісланий контролюючим органом ТОВ «Краматорський завод енергетичного машинобудування» рекомендованим листом з повідомленням, однак повернутий на адресу відправника.
Відповідно до п. 88.1 ст. 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Пунктом 89.1 ст. 89 ПК України визначено, що право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Відповідно до п. 89.2 ст. 89 ПК України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.
У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.
Відповідно до п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
Відповідно до пункту 89.4. статті 89 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
Відповідно до пункту 93.3 статті 93 Податкового кодексу України, порядок застосування податкової застави встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно п. 95.6 ст. 95 ПК України у разі якщо сума коштів, отримана у результаті продажу майна платника податків, перевищує суму його грошового зобов'язання та податкового боргу, різниця перераховується на рахунки такого платника податків або його правонаступників.
Відповідно до п. 95.10 ст. 95 ПК України з метою реалізації майна, яке перебуває у податковій заставі, проводиться експертна оцінка вартості такого майна для визначення початкової ціни його продажу. Така оцінка проводиться у порядку, визначеному Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
Відповідно до вимог статті 93 Податкового кодексу України, майно платника податків звільняється з податкової застави з дня: отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення суми податкового боргу у встановленому законодавством порядку; визнання податкового боргу безнадійним; набранням законної сили відповідним рішенням суду про припинення податкової застави у межах процедур, встановлених законодавством з питань банкрутства; отримання платником податків рішення відповідного органу про скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов'язання або його частини внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження.
Підставою для звільнення майна з податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів є відповідний документ що засвідчує закінчення зазначених подій.
Статтею 12 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» встановлено правові наслідки реєстрації обтяження. Частинами 2, 3 зазначеної статті регламентовано, що реєстрація обтяження надає відповідному обтяженню чинності у відносинах з третіми особами, якщо інше не встановлено цим Законом. У разі відсутності реєстрації обтяження таке обтяження зберігає чинність у відносинах між боржником і обтяжувачем, проте, воно є не чинним у відносинах з третіми особами, якщо інше не встановлено цим Законом. На підставі реєстрації встановлюється пріоритет обтяження, якщо інші підстави для виникнення пріоритету не визначені цим Законом. Задоволення прав чи вимог декількох обтяжувачів, на користь яких встановлено обтяження одного й того ж рухомого майна, здійснюється згідно з пріоритетом, який визначається в порядку, встановленому цим Законом.
Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 р. № 572, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 р. за № 1841/24373, затверджено Порядок застосування податкової застави органами доходів і зборів.
Згідно з пунктом 1.12 Порядку, повідомлення про виникнення права податкової застави міститься у податковій вимозі, яка надсилається платнику податків відповідно до вимог статті 59 розділу ІІ Кодексу.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 зазначеного Порядку, опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення про опис майна у податкову заставу. Таке рішення приймається керівником органу доходів і зборів і надається платнику податків, що має податковий борг. Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису майна за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку. Акти опису майна реєструються у журналі реєстрації актів опису майна. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим.
У разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
Як встановлено судом та не заперечується позивачем, станом на день прийняття рішення про опис майна у податкову заставу, позивач мав несплачений податковий борг за узгодженими грошовими зобов'язаннями термін сплати яких вже настав.
Враховуючи Інформацію з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна ТОВ «КЗЕМ» належить майновий комплекс, що знаходиться за адресою Донецька область, м.Краматорськ, вул.Орджонікідзе 10в.
Відповідно, враховуючи наведені норми податкового законодавства у відповідача виникло право податкової застави, яке реалізовано рішенням про опис майна у податкову заставу № 62/05-15-25-12 від 10.04.2014 року, актом опису майна №101/05-15-25-012 від 24.03.2015 року на підставі необхідних документів наданих податковому керуючому.
Враховуючи наведене, на переконання суду, рішення відповідача про опис майна у податкову заставу та як наслідок складання акту опису майна прийняті у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи те, що судом встановлена правомірність дій відповідача під час складення акту опису майна, а саме встановлено наявність підстав для його складення, що визначені Податковим кодексом України, суд приходить до висновку про те, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 254 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИВ
У задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Краматорський завод енергетичного машинобудування до Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про зобовязання вчинити певні дії відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кошкош О.О.