Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2015 р. Справа № 805/1740/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Житлово-комунального підприємства «Азовжитлокомплекс» до Державної фінансової інспекції в Донецькій області, третя особа Відділення Фонду соціального захисту інвалідів у м.Маріуполі Донецької області про зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
07 травня 2015 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольської обєднаної державної Фінансової інспекції, третя особа Відділення Фонду соціального захисту інвалідів у м.Маріуполі Донецької області про зобовязання вчинити певні дії.
28 липня 2015 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду замінено первинного відповідача на належного - Державну фінансову інспекцію в Донецькій області
09 вересня 2015 року через відділ діловодства суду надано уточнення до позовної заяви, в якому просили визнати позапланову ревізію (перевірку) проведену Маріупольською обєднаною державною фінансовою інспекцією фінансово-господарської діяльності житлово-комунального підприємства «Азовжитлокомплекс» в термін з 28.01.2015 року по 13.02.2015 року за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року неправомірною; скасувати акт Маріупольської обєднаної державної Фінансової інспекції №05-860 від 19.02.2015 року про проведення позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності житлово-комунального підприємства «Азовжитлокомплекс» в термін з 28.01.2015 року по 13.02.2015 року; скасувати вимогу Маріупольської обєднаної державної Фінансової інспекції від 05.03.2015 року №26-01-34/211 «Щодо усунення виявлених ревізією правопорушень» в частині періоду 2013 2014 р.р. В обґрунтування позовних вимог зазначили, що відповідачем неправомірно проведена перевірка, оскільки не отримано відповідного дозволу від КМУ, отже перевірка відбулася поза межами компетенції державної фінансової інспекції, та як слідство, складені за результатами такої перевірки документи не мають юридичної сили та не тягнуть за собою будь-яких юридичних наслідків.
Представник позивача до судового засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, через відділ діловодства надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представники відповідача та третьої особи до судового засідання не зявилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, заяв про відкладення розгляду справи до суду не надходило. За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.
Житлово-комунальне підприємство «Азовжитлокомплекс» (ЄДРПОУ 32320788, 87529, Донецька область, вул.В.Визволителів, 82) зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом.
23 січня 2015 року Жовтневим районним судом м.Маріуполя прийнята ухвала по справі №263/1043/15-к (провадження №1-кс/263/357/2015), якою клопотання слідчого СВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42014050290000089 від 07.11.2014 року задоволено, зокрема надано дозвіл Державній фінансовій інспекції в Донецькій області на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності державного підприємства ЖКП «Азовжитлокомплекс» (код ЄДРПОУ 32320788), юридична адреса: Донецька область, м.Маріуполь, вул.В.Визволителів, 82, за період з першого січня 2012 року по теперішній час, з наступного питання: яка сума адміністративно-господарських санкцій не сплачена посадовими особами відповідача до відділення фонду соціального захисту інвалідів за 2012 та 2013 роки. (а.с.44)
На виконання ухвали Жовтневого районного суду м.Маріуполя від 23.01.2015 року №263/1043/15-к та на підставі направлень Маріупольською обєднаною державною фінансовою інспекцією проведена ревізія за результатами якої 19 лютого 2015 року складено акт позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності Житлово-комунального підприємства «Азовжитлокомплекс» за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року №05-860/.
З акту перевірки вбачається, що ЖКП «Азовжитлокомплекс» не нараховано та не сплачено суму адміністративно-господарських санкцій до відділення Фонду соціального захисту інвалідів у розмірі 212972,44 грн., а саме у 2012 році 129421,75 грн., у 2013 році 83550,69 грн., що є порушенням ст..20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів України», п.2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю,
05 березня 2015 року Маріупольською обєднаною державною фінансовою інспекцією винесена вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень, якою контролюючий орган вимагає
п.2.1. провести нарахування та сплатити суму адміністративно-господарських санкцій до відділення Фонду соціального захисту інвалідів у розмірі 212972,44 грн.,
п.2.2. посилити контроль за скаладанням фінансової звітності з дотриманням вимог законодавчо-нормативних актів.
Відповідно до вимог статті 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю є, зокрема, здійснення державного фінансового контролю за діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Згідно зі ст.124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органом державного фінансового контролю правомірно здійснена позапланова ревізія фінансово-господарської діяльності впозивача на підставі рішення Жовтневого районного суду м.Маріуполя №263/1043/15-к від 23.01.2015 року, винесеного за поданням слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Отже, позовні вимоги в частині визнання неправомірною позапланової ревізії (перевірки) фінансово-господарської діяльності житлово-комунального підприємства «Азовжитлокомплекс» в термін з 28.01.2015 року по 13.02.2015 року за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року яка проведена Маріупольською обєднаною державною Фінансовою інспекцією, задоволенню не підлягають.
Щодо скасування акту Маріупольської обєднаної державної Фінансової інспекції №05-860 від 19.02.2015 року про проведення позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності житлово-комунального підприємства «Азовжитлокомплекс» в термін з 28.01.2015 року по 13.02.2015 року суд зазначає наступне.
Згідно положень ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Постановою Кабінету Міністрів України №550 від 20.04.2006 року затверджено Порядок проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами.
Пунктом 35 цього Порядку передбачено, що результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок. На першому аркуші акта ревізії, який оформляється на бланку контролюючого органу, зазначається назва документа (акт), дата і номер, місце складення (назва міста, села чи селища).
Акт ревізії містить:
вступну частину, в якій зазначаються підстава для проведення ревізії, тема ревізії, повна назва об'єкта контролю, його місцезнаходження, відомості про організаційно-правову форму та форму власності, дати початку і закінчення ревізії, період, який підлягав ревізії, перелік посадових осіб контролюючого органу та залучених спеціалістів, що проводили ревізію, перелік посадових осіб, які відповідали за фінансово-господарську діяльність об'єкта контролю у період, що підлягав ревізії;
констатуючу частину, в якій наведено інформацію про результати ревізії в розрізі кожного питання програми із зазначенням, за який період, яким способом (вибірковим, суцільним) та за якими документами перевірено ці питання, висновок про наявність або відсутність порушень законодавства, а також у разі наявності визначений в установленому законодавством порядку розмір збитків, завданих державі чи обєкту контролю внаслідок таких порушень.
Виявлені допущені об'єктом контролю порушення законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до компетенції контролюючого органу, фіксуються в констатуючій частині акта ревізії з обов'язковим посиланням на норми законів чи інших нормативно-правових актів, які порушено, та зазначенням винних у їх допущенні осіб.
За результатами проведення ревізії з окремих питань програми посадовими особами контролюючого органу та залученими спеціалістами, що проводили ревізію в складі групи, можуть за рішенням керівника групи складатися довідки, які підписуються відповідною посадовою особою контролюючого органу чи спеціалістом та працівниками об'єкта контролю, що є відповідальні з цих питань. Довідки складаються в одному примірнику, видаються керівнику групи для прийняття рішення щодо включення до акта ревізії викладених в них фактів та долучаються до матеріалів ревізії. На вимогу об'єкта контролю йому можуть бути видані копії довідок.
Для реалізації результатів ревізії та забезпечення повного усунення виявлених порушень, контролюючим органом виноситься вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування (пункт 46 Порядку).
При цьому, слід зазначити, що акт перевірки за своєю суттю не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке може оскаржуватися у суді, а є відображенням встановлених в ході перевірки обставин. Сам по собі акт ревізії не несе для позивача негативних правових наслідків, а тому не може порушувати права та інтереси в його діяльності.
Аналогічна правова позиція висловлена в Ухвалі Вищого адміністративного суду України від 26 лютого 2009 р. у справі №22-а-5609/08 за позовом Красноармійського міськрайонного відділення ГУ МВС України в Донецькій області до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області в особі контрольно-ревізійного відділу в м. Димитрові, третя особа - головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання незаконним акту.
Отже, позовні вимоги в частині скасування акту Маріупольської обєднаної державної Фінансової інспекції №05-860 від 19.02.2015 року про проведення позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності житлово-комунального підприємства «Азовжитлокомплекс» в термін з 28.01.2015 року по 13.02.2015 року задоволенню не підлягають.
Щодо вимог скасування вимоги Маріупольської обєднаної державної Фінансової інспекції від 05.03.2015 року №26-01-34/211 «Щодо усунення виявлених ревізією правопорушень» в частині періоду 2013 2014 р.р. суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України №550 від 20.04.2006 року затверджено Порядок проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами.
Цей Порядок визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообовязкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання. (пункт 1)
Пунктом 19 Порядку передбачено, якщо під час ревізії виявлено факти порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції контролюючого органу (зокрема, з питань обігу готівки, валютних операцій, формування об'єкта та/або бази оподаткування, ціноутворення, дотримання антимонопольного законодавства та інших), посадові особи контролюючого органу невідкладно письмово повідомляють про це керівнику контролюючого органу чи його заступнику, які забезпечують інформування відповідних державних органів про такі факти.
Згідно ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подання ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування.
Статтею 20 цього Закону визначені порядок, строки та розмір сплати адміністративно-господарських санкцій за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. При цьому, частиною 9 цієї статті передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 14.04.2011 рок № 129 затверджено Положення про Фонд соціального захисту інвалідів.
Відповідно до пункту 5 цього Положення Фонд відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, координує та контролює роботу територіальних відділень Фонду соціального захисту інвалідів, у тому числі щодо
реєстрації у них підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю;
організації прийому звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу таких робочих місць, їх аналізу та перевірки правильності в них розрахунків;
обліку підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю;
збору сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів; обліку зазначених сум адміністративно-господарських санкцій та пені і використання шляхом надання фінансової допомоги, цільової позики, дотацій на створення спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів, забезпечення функціонування всеукраїнських, державних, міжрегіональних центрів професійної реабілітації інвалідів і державних центрів соціальної реабілітації дітей-інвалідів, фінансування заходів, спрямованих на фізкультурно-спортивну реабілітацію інвалідів, фінансування витрат на професійну підготовку, підвищення кваліфікації та перепідготовку інвалідів та інші заходи, визначені законом;
обліку заборгованості зі сплати сум адміністративно-господарських санкцій і пені, які нараховані підприємствам, установам, організаціям, у тому числі підприємствам, організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які використовують найману працю;
ведення претензійно-позовної роботи у судах різних інстанцій;
здійснення контролю за цільовим та ефективним використанням коштів розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів, а також коштів, наданих підприємствам, установам, організаціям, у тому числі підприємствам, організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які використовують найману працю, у вигляді фінансової допомоги, цільової позики та дотації в межах своєї компетенції, відповідно до законодавства, в тому числі постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 року № 408 „Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами;
видачі підприємствам, установам, організаціям, у тому числі підприємствам, організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які використовують найману працю, у встановленому законодавством порядку довідок про чисельність працюючих інвалідів, які мають основне місце роботи;
наповнення Централізованого банку даних з проблем інвалідності інформацією щодо створення робочих місць, кількості інвалідів, яким передплачено друковані видання за рахунок коштів фонду та оплачено навчання, забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, користування Централізованим банком даних з проблем інвалідності з інших питань забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації в межах компетенції.
Таким чином, визначення розміру адміністративно-господарських санкцій за невиконання підприємствами, установами, організаціями, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та їх стягнення у судовому порядку належить до компетенції Фонду соціального захисту інвалідів.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд задовольняє позовні вимоги щодо скасування пункту 2.1. вимоги Маріупольської обєднаної державної фінансової інспекції №26-01-34/211 від 05.03.2015 року в частині 2013 року.
Крім того, суд звертає увагу на те, що адміністративно-господарські санкції стягуються в судовому порядку за позовом субєкта владних повноважень, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, аналогічна правова позиція висловлена в Ухвалі Вищого адміністративного суду України №К/800/15866/15 від 17.06.2015 року в за позовом Державного підприємства "Аграрний цех "Саксаганський"" в особі керуючого санацією ОСОБА_1 до Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, скасування акту ревізії, скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та скасування вимог.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 254 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИВ
Позов Житлово-комунального підприємства «Азовжитлокомплекс» до Державної фінансової інспекції в Донецькій області, третя особа Відділення Фонду соціального захисту інвалідів у м.Маріуполі Донецької області про зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Скасувати пункт 2.1. вимоги Маріупольської обєднаної державної фінансової інспекції №26-01-34/211 від 05.03.2015 року в частині 2013 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кошкош О.О.