Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
14 вересня 2015 року Справа № 805/4348/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кравченко Т.О., вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за адміністративним позовом Харківського національного університету внутрішніх справ до ОСОБА_1 про стягнення витрат, повязаних з утриманням у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України, перевіривши дотримання вимог ст.ст.105-106 Кодексу адміністративного судочинства України, -
встановив:
10 вересня 2015 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Харківського національного університету внутрішніх справ (далі позивач або ХНУВС), датований 04 вересня 2015 року і того ж дня надісланий на адресу суду, до ОСОБА_1 (далі відповідач), в якому позивач просив стягнути з відповідача витрати, повязані з утриманням у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України, у сумі 10 946,25 грн.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви, крім іншого, зясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 цього Кодексу.
За приписами ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, що встановлено п. 2 ч. 2 ст. 17 КАС України.
При цьому, згідно з п. 15 ч. 1 ст. 3 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
П. 5 ч. 4 ст. 50 КАС України визначено, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Приймаючи до уваги предмет спору - відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням курсанта у вищому навчальному закладі, підпорядкованому Міністерству внутрішніх справ України, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах позивач діє як суб`єкт владних повноважень.
Аналогічний висновок міститься у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року № 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів».
Згідно з ч. 3 ст. 106 КАС України субєкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобовязаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
В порушення вимог ч. 3 ст. 106 КАС України докази надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів до позовної заяви не додані. Натомість копія позовної заяви та доданих до неї документів для відповідача надіслані на адресу суду разом з адміністративним позовом.
З приводу тієї обставини, що відповідач мешкає у м. Донецьку Донецької області суд зазначає наступне.
Закон України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у звязку з проведенням антитерористичної операції» від 12 серпня 2014 року № 1632-VII (далі Закон № 1632) визначає заходи правового реагування в районі проведення антитерористичної операції і спрямований на забезпечення доступу громадян та юридичних осіб до суду.
При цьому, ні КАС України, ні Закон № 1632, ні інші законодавчі акти, не передбачають звільнення позивача - субєкта владних повноважень від виконання обовязку щодо додавання до позовної заяви доказу надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Відповідно до Указу Президента України від 14 листопада 2014 року № 875/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 листопада 2014 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях»; розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» (зі змінами) Українське державне підприємство поштового звязку «Укрпошта» (далі УДППЗ «Укрпошта») не здійснює пересилання пошти зокрема до/з м. Донецька Донецької області, як до населеного пункту, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Згідно з інформацією щодо роботи відділень поштового звязку на території Донецької та Луганської областей, розміщеній на офіційному веб-сайті УДППЗ «Укрпошта» (http://ukrposhta.ua/robota-ukrposhti-v-doneckij-ta-luganskij-oblastyax), при пересиланні поштових відправлень до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, такі поштові відправлення рекомендовано адресувати наступним чином: «до запитання» (№ телефону); найменування населеного пункту (на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження), району, області; найменування обєкту поштового звязку місяця призначення; поштовий індекс.
Обовязковою умовою при пересиланні таких відправлень є: інформування відправником адресата про відправку поштового відправлення та погодження з ним обєкту поштового звязку місця призначення. Для одержання поштового відправлення адресату необхідно буде звертатись до відділення поштового звязку, що функціонує на території, підконтрольній українській владі; зазначення на оболонках відправлень номера телефону адресата з метою інформування одержувача про надходження реєстрових поштових відправлень адресатам населених пунктів, де тимчасово не надаються послуги поштового звязку.
До того ж надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів можливе курєрською службою.
Ці документи також можуть бути вручені безпосередньо відповідачу або його повноважному представнику.
Крім того, сканкопії цих документів можуть бути надіслані на електронну адресу відповідача в мережі Інтернет.
Правові засади справляння судового збору, платників, обєкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (далі Закон № 3674), який з 01 вересня 2015 року діє у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо справляння судового збору» від 22 травня 2015 року № 484-VIII.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що вказана позовна заява належить до обєктів справляння судового збору відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 3674, а особа, яка звернулася з нею до суду, не належить субєктів, яким згідно з нормами ст. 5 Закону № 3674 встановлені пільги щодо його сплати.
Ч. 1 ст. 4 Закону № 3674 передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674 за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано субєктом владних повноважень встановлюється ставка судового збору в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28 грудня 2014 року № 80-VIII визначено, що мінімальна заробітна плата у місячному розмірі станом на 01 січня 2015 року становить 1 218 грн.
За своєю сутністю позовні вимоги ХНУВС мають майновий характер, а позивач є субєктом владних повноважень.
1,5% ціни позову дорівнює 164,19 грн. (10 946,25 грн. х 1,5%), що є меншим за мінімальний розмір судового забору за подання адміністративного позову майнового характеру субєктом владних повноважень.
Таким чином, судовий збір за подання вказаного адміністративного позову становить 1 218,00 грн. (1 218,00 грн. х 1).
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Ч. 2 ст. 9 Закону № 3674 на суд покладено обовязок перед відкриттям провадження у справі перевірити зарахування судового збору до Державного бюджету України.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону № 3674 судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі виключно через установи банків чи відділення звязку.
Документом про сплату судового збору є квитанція установи банку або відділення звязку, які прийняли платіж, або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення.
Платіжні документи повинні містити відомості про те, за яку саме позовну заяву сплачується судовий збір.
Відповідні документи подаються суду тільки в оригіналі.
Судовий збір за подання адміністративного позову до Донецького окружного адміністративного суду сплачується за наступними реквізитами: отримувач коштів УК/м. Словянськ/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37803368; банк отримувача ГУДКСУ у Донецькій області; код банку отримувача (МФО) 834016; рахунок отримувача 31214206784075; код класифікації доходів бюджету 22030001. Призначення платежу: «Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ 35099148 (суду, де розглядається справа)».
До позовної заяви додане платіжне доручення від 01 вересня 2015 року № 1 451 про сплату судового забору в розмірі 182,70 грн. за подання ХНУВС до Донецького окружного адміністративного суду адміністративного позову до ОСОБА_1
Отже, судовий збір позивачем сплачено не у повному обсязі, що зумовлює висновок про невідповідність позовної заяви вимогам ч. 3 ст. 106 КАС України.
Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків, що передбачено ч. 1 ст. 108 КАС України.
Оскільки позовна заява ХНУВС не відповідає вимогам ч. 3 ст. 106 КАС України, вона підлягає залишенню без руху із наданням позивачу строку для усунення її недоліків шляхом надання доказів надіслання (вручення) відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів будь-яким доступним для позивача способом, а також доплати судового збору в розмірі 1 035,30 грн. (1 218,00 грн. 182,70 грн.) та подання суду оригінала документа про доплату судового збору.
Керуючись ч. 3 ст. 106, п. 3 ч.1 ст. 107, ч. 1 ст. 108, п. 1 ч. 4 ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
1. Позовну заяву Харківського національного університету внутрішніх справ до ОСОБА_1 про стягнення витрат, повязаних з утриманням у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України залишити без руху.
2. Встановити особі, яка звернулася із позовною заявою, десятиденний строк від дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Недоліки позовної заяви мають бути усунені шляхом:
- надання суду доказів надіслання (вручення) відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів будь-яким доступним для позивача способом;
- доплати судового збору в розмірі 1 035,30 грн. за реквізитами, вказаними в цій ухвалі, та надання суду оригіналу документа про доплату судового збору.
4. Розяснити особі, яка звернулася з позовною заявою, що у випадку неусунення недоліків, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута; у разі усунення недоліків у строк, встановлений судом, позовна заява вважатиметься поданою у день її первинного подання.
5. Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
6. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кравченко Т.О.