копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2015 р. Справа № 804/14103/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участю: представника позивача ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Смоли» до Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
07 вересня 2015 р.Державне підприємство «Смоли» (далі позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом доДніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі відповідач) з вимогами про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 30.04.2015 р. № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначила наступне. Висновки відповідача, викладені в акті перевірки, щодо несвоєчасності зарахування коштів від обовязкового продажу надходжень в іноземній валюті та не надання декларації про валютні цінності та майно є необґрунтованими. Розрахунки за контрактом проведено своєчасно, кошти надійшли на розподільчий рахунок та були списані 31.12.2014 р. При цьому, гривневий еквівалент від продажу 75 % надходжень в іноземній валюті був зарахований банком на поточний рахунок 06.01.2015 р. в звязку з особливим режимом роботи банківської установи.Зобовязання позивача є виконаними належним чином у разі надходження коштів до банку. Платник податку не несе відповідальності за несвоєчасне зарахування коштів установою банку, оскільки обовязок продажу надходжень в іноземній валюті покладається виключно на уповноважений банк. Що стосується не подання декларації про валютні цінності та майно, то останній день закриття експортної операції припадає на 01.01.2015 р., а це вже інший звітний період. Враховуючи зазначене, податкові повідомлення-рішення від 30.04.2015 р. № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській областісуперечать вимогам чинного законодавства та підлягають скасуванню.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, заперечень на позов не надав, про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до наступного висновку.
Державне підприємство «Смоли» зареєстровано 07.09.1998 р.,включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України за ідентифікаційним кодом 30168850 та перебуває на податковому обліку в Дніпродзержинській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.
06.04.2015 р. Дніпродзержинською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку Державного підприємства «Смоли» з питання дотримання вимог валютного законодавства при виконання контракту від 21.06.2013 р. № 38-07/11 за період з 01.01.2014 р. по 31.01.2015 р.
За результатами перевірки складено акт від 14.04.2015 р. № 858/37/04-03-22-03/30168850.
Перевіркою встановлено наступні порушення, допущеніДержавним підприємством «Смоли»:
- ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків іноземній валюті» від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР при виконанні контракту від 21.06.2013 р. № 38-07/11, за що на підставі ст. 4 цього ж Закону України нараховується пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД;
- ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 р. № 15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю», за що у відповідності з п. 2.7Постанови Правління НБУ від 08.02.2000 р. № 49 «Про затвердження положення про валютний контроль» та п. 2 ст. 16 Декрету нараховується штрафна санкція за порушення строків декларування валютних цінностей та іншого майна станом на 01.01.2015 р.
Порушення законодавства позивачем обґрунтовано в акті перевірки наступним.
У перевіряємому періоді з 01.01.2014 р.по 31.01.2015 р.за контрактом від 21.06.2013 р.№38-07/11, нерезиденту ООО «ZED», Республіка Казахстан, відвантажено продукції (смола іонообмінна (аніоніт) АМ-п.ТУ У 24.1-30168850-030:2006, код товару: НОМЕР_3) у кількості 272,51 тн., на загальну суму 1 480 566,00 дол. США (17 628 044,77 грн.).
Оплата за відвантажену продукцію у періоді з 01.01.2014 р.по 31.01.2015 р.надійшла від ООО «ZED», Республіка Казахстан на адресу ДП «Смоли» у загальній сумі 2 302 800,00 дол. США (26 012 248,27 грн.)
Але остаточна оплата експортного товару, відвантаженого згідно МД типуЕК 10 АА від 03.10.2014 р. №110010000/2014/6304, надійшла на адресу ДП«Смоли» з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме:
30.12.14 р.на розподільчий рахунок №26030000110033.840 в ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України», за контрактом від 21.06.2013 р.№38-07/11 надійшли кошти у сумі 58 200,00 дол. США (917 729,96 грн.), док. 5157.
25% від суми надходжень в іноземній валюті (14 500,00 дол. США) було списано та зараховано на поточний валютний рахунок №26007000110033.840 в ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» 30.12.14 р.,док. 5837;
75% від суми надходжень в іноземній валюті із-за кордону (43 650,0 дол.США) було списано 31.12.14 р.для здійснення обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України на виконання Постанови НБУ «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» від 01.12.2014 р.№758. Гривневий еквівалент у сумі 693 687,98 грн. (біржовий курс продажу 15,9 грн./дол. США) від продажу 75% надходжень віноземній валюті (43 650,0 дол.США) був зарахований на поточний рахунок №26007000110033.980 в ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» 06.01.2015 р.,док. 6673.
Крім того, станом на 01.01.2015 р. Державне підприємство «Смоли» за межами України мало валютні цінності, а саме: за контрактом від 21.06.2013 р.№38-07/11, укладеному з ООО «ZED», Республіка Казахстан, вартість товарів, послуг, що експортовані за межі України (МД №110010000/2014/6304) і за які на звітну дату не надійшли в установлені законодавством терміни кошти складає 43 650,00 дол. США.
Декларацію про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами станом на 01.01.2015 р. Державним підприємством «Смоли» до Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області не надано.
На підставі акту 14.04.2015 р. № 858/37/04-03-22-03/30168850 Дніпродзержинською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області винесено податкові повідомлення-рішення від 30.04.2015 р. № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2.
Відповідно до п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Згідно до ч.ч. 1, 3 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» N 185/94-ВР від 23.09.1994 р. виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
Національний банк Українимає право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.
Відповідно до п. 1 Постанови Національного банкуУкраїни «Про врегулюванняситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» N 758 від 01.12.2014 р. розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях1 та 2 Закону України"Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" , здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарнихднів.
Згідно до п. 2 вказаної Постанови установлено вимогу щодо обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті із-за кордону на користь юридичних осіб, які не є уповноваженими банками, фізичних осіб-підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв), на рахунки, відкриті в уповноважених банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи, а також надходжень в іноземній валюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій Національного банку України.
Надходження в іноземній валюті, зазначені в абзаці першому цього пункту, підлягають обов'язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, у тому числі безпосередньо Національному банку України, у розмірі 75 відсотків. Решта надходжень в іноземній валюті залишається в розпорядженні резидентів та нерезидентів і використовується ними відповідно до правил валютного регулювання.
Уповноважений банк зобов'язаний попередньо зараховувати надходження в іноземній валюті, на які згідно з абзацом першим цього пункту поширюється вимога щодо обов'язкового продажу, на окремий аналітичний рахунок балансового рахунку 2603 "Розподільчі рахунки суб'єктів господарювання" (далі - розподільчий рахунок).
Уповноважений банк зобов'язаний здійснити обов'язковий продаж надходжень в іноземній валюті відповідно до вимог цього пункту: з без доручення клієнта; виключно наступного робочого дня після дня зарахування таких надходжень на розподільчий рахунок.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» порушення резидентами, крім субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на періодїї проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Згідно до ч. 1 ст. 9 Декрету Кабінету МіністрівУкраїни«Про систему валютного регулювання і валютного контролю» N 15-93 від 19.02.1993 р. валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України.
Порядок і терміни декларування встановлюються Національним банком України.
Відповідно до п. 3 Наказу Міністерства фінансів України від 25.12.1995 р. № 207, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.01.1996 р. за N 18/1043 обов'язкове декларування валютних цінностей, доходів та майна здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності за наведеною формою щоквартально в терміни, встановлені для подання квартальної та річної бухгалтерської звітності, починаючи з підсумків за 1995 рік, а спільними підприємствами з іноземними інвестиціями - щоквартально до 20 числа наступного місяця за звітним кварталом і у терміни, встановлені для подання річної звітності, починаючи з підсумків діяльності за 1995 рік.
Відповідно до п. 1.24 ст. 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» N 2346-III від 05.04.2001 р. переказ коштів (далі - переказ) - рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Позовні вимоги Державного підприємства «Смоли» підлягають задоволенню частково з огляду на наступне.
Щодо фактичних обставин справи спір між сторонами відсутній.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для винесення податкового повідомлення-рішення Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 30.04.2015 р. № НОМЕР_1 став висновок податкового органу про порушення Державним підприємством «Смоли» термінів розрахунків у сфері ЗЕД при виконанні контракту від 21.06.2013 р. № 38-07/11.
Порушення обґрунтовано тим, що списання 75 % від суми надходжень в іноземній валюті із-за кордону (43 650,0 дол. США) відбулося 31.12.2014 р.для здійснення обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України. Гривневий еквівалент у сумі 693 687,98 грн. від продажу 75% надходжень віноземній валюті (43 650,0 дол. США) був зарахований на поточний рахунок в ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» 06.01.2015 р.
При цьому, відповідно до вимог Постанови Національного банку України «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» N 758 від 01.12.2014 р. обовязок щодо здійснення обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті покладено на уповноважений банк.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 30.04.2015 р. № НОМЕР_1 не відповідає вимогам п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки винесено відповідачем на підставі, у межах повноважень, але не у спосіб, передбачений законодавством та без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Підставою для винесення податкового повідомлення-рішення від 30.04.2015 р. № НОМЕР_2 Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області стало неподання Державним підприємством «Смоли» декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами, станом на 01.01.2015 р.
Обовязок щодо подання декларації про валютні цінності, доходи та майно передбачений положеннями Декрету КабінетуМіністрівУкраїни«Про систему валютного регулювання і валютного контролю» N 15-93 від 19.02.1993 р. та Наказу Міністерства фінансів України від 25.12.1995 р. № 207.
Наказом Міністерства фінансів України від 25.12.1995 р. № 207 встановлено, що декларація подається щоквартально в терміни, встановлені для подання квартальної та річної бухгалтерської звітності.
Станом на 01.01.2015 р. Державне підприємство «Смоли» мало валютні цінності, які у встановлений законодавством строк не були задекларовані.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 30.04.2015 р. № НОМЕР_2 Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відповідає вимогам .п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачу відмовлено, тому судові витрати в розмірі 91,35 грн.підлягають стягненню з Державного бюджету України на користьДержавного підприємства «Смоли».
Керуючись ст. ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69, 71, 86, 94, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «Смоли» до Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 30.04.2015 р. № НОМЕР_1.
В решті позовних вимог відмовити.
Судові витрати в розмірі 91,35 грн. стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Смоли».
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 30 вересня 2015 року
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 30.09.2015 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_1 ОСОБА_1 ОСОБА_4