Рішення № 51828356, 23.09.2015, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
23.09.2015
Номер справи
921/459/15-г/4
Номер документу
51828356
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"23" вересня 2015 р.Справа № 921/459/15-г/4

Господарський суд Тернопільської області

у складі головуючої судді Бурди Н.М. , судді Стопника С.Г. , судді Андрусик Н.О.

Розглянув матеріали справи

за позовом Прокурора міста Тернополя, бульвар Т.Шевченка, 7, м. Тернопіль, Тернопільська область, 46000

до відповідача 1 - Тернопільської міської ради, вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, 46001

відповідача 2 - Товариства з обмеженою відповідальністю "Бодмін-Україна", вул. Чумацька, 5, м. Тернопіль, 46001

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Приватного нотаріуса Тернопільського міського нотаріального округу ОСОБА_1, вул. Чорновола, 2/2, м. Тернопіль, 46000

про визнання незаконним та скасування рішення Тернопільської міської ради №6/14/55 від 30.09.2011 року, визнання недійсним договору купівлі-продажу від 03.11.2011 року; скасування Державного акту на право власності на земельну ділянку та зобов'язання вчинити певні дії.

За участю представників сторін:

позивача - прокурор - Клюха С.М. (посвідчення № 023692 від 18.12.13 р.);

відповідача 1 - юрисконсульт - ОСОБА_2 (довіреність № 4176/01 від 03.12.13 р.);

відповідача 2 - уповноважений - ОСОБА_3 (довіреність № б/н від 12.05.15р.);

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - не з'явився.

Суть справи:

В розпочатому судовому засіданні учасникам процесу процесуальні права та обовязки, передбачені ст. ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України, розяснено.

Прокурор міста Тернополя, бульвар Т.Шевченка, 7, м. Тернопіль, Тернопільська область, 46000 звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до відповідача 1 - Тернопільської міської ради вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, 46001, відповідача 2 - Товариства з обмеженою відповідальністю "Бодмін-Україна" вул. Чумацька, 5, м. Тернопіль, 46001 про визнання незаконним та скасування рішення Тернопільської міської ради №6/14/55 від 30.09.2011 року, визнання недійсним договору купівлі-продажу від 03.11.2011 року; скасування Державного акту на право власності на земельну ділянку та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою про порушення провадження у справі від 07.05.2015 року залучено до участі у справі № 921/459/15-г/4 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Приватного нотаріуса Тернопільського міського нотаріального округу ОСОБА_1, вул. Чорновола, 2/2, м. Тернопіль, 46000.

Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 11 червня 2015 року справу № 921/459/15-г/4 прийнято до провадження у складі колегії суддів: головуючої судді Бурди Н.М., суддів : Стопника С.Г., Гирили І.М.

Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 30.07.2015 року у справі № 921/459/15-г/4 згідно протоколу автоматичної заміни складу колегії суддів від 29.07.2015 р., на підставі розпорядження керівника апарату господарського суду Тернопільської області ОСОБА_4 від 29.07.2015 року, у зв'язку із перебуванням судді Гирили І.М. у відпустці, змінено склад судової колегії по розгляду данох справи, до якої увійшли: головуючий суддя Бурда Н.М., судді: Стопник С.Г, ОСОБА_5

В судовому засіданні, яке відбулося 28.05.2015р., уповноважений представник відповідача 1 заперечила проти позову з підстав, викладених у письмових запереченнях №б/н та б/д (вх. №12972 від 28.05.2015р.). Так, зокрема, відповідач 1 вважає, що:

- посилання позивача на п.п. «г» та «ґ» ч.4 ст.84 Земельного кодексу України та на ст.207 Земельного кодексу України є безпідставним, оскільки спірна земельна ділянка за адресою: вул. Чумацька. 5а, загальною площею 4.2736 га складається з: 1,9236 га землі житлової та громадської забудови, 2,3500 га землі рекреаційного призначення, тоді як відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення:

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення:

г) землі оздоровчого призначення:

ґ) землі рекреаційного призначення:

д) землі історико-культурного призначення:

е) землі лісогосподарського призначення: є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, а отже, зазначені статті регулюють відносини щодо іншої категорії земель, ніж перебувають у власності ТОВ «Бодмін - Україна»;

- небґрунтованими також відповідач 1 вважає посилання прокурора на п. "в" ст. 83 Земельного кодексу України, оскільки, 21 серпня 2009 року Тернопільською міською радою було прийнято рішення №5/28/111 «Про впорядкування використання території Тернопільського регіонально - ландшафтного парку «Загребелля», яким внесено зміни в межі Тернопільського регіонально-ландшафтного парку «Загребелля», виключивши із земель природоохоронного призначення землекористувачів інших категорій земель, крім земель Державного лісового фонду, і, оскільки спірна земельна ділянка не відносилась до земель Державного лісового фонду, тому вона виключена і з меж Тернопільського регіонально-ландшафтного парку «Загребелля»;

- причини пропуску строку позовної давності відповідач 1 вважає неповажними, так як прокурор брав участь у засіданні сесії Тернопільської міської ради на якій було прийнято оспорюване рішення № 6/14/55 від 30.09.2011 року, що відображено у протоколі сесії, а також з огляду на те, що усі проекти рішень та прийняті рішення оприлюднюються на офіційному сайті міської ради та надаються для ознайомлення на вимогу прокурора, тому доводи позивача про те, що йому стало відомо про порушення при прийнятті оспорюваного рішення на підставі інформації Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області 29.01.2015 року є такими, що не відповідають дійсності;

- щодо послання прокурора в обґрунтування позовних вимог на ч.2 ст. 129 Земельного кодексу, якою встановлено, що продаж земельних ділянок, які перебувають у власності територіальних громад, іноземним державам та іноземним юридичним особам здійснюється відповідними радами за погодженням з Кабінетом Міністрів України, тобто Тернопільською міською радою прийнято рішення з перевищенням наданих їй законом повноважень, то відповідач 1 вважає застосування даної норми помилковим, так як згідно із Статутом ТзОВ «Бодмін-Україна» дане підприємство є підприємством з іноземними інвестиціями, правовий режим якого встановлено нормами статей 116, 390-400 ГКУ та Законом України від 19.03.1996 р. "Про режим іноземного інвестування .

В данному судовому засіданні представником відповідача 2 також подано письмові заперечення на позов №б/н від 27.05.2015 року, з яких слідує, що останній позовні вимоги не визнає в повному обсязі та вважає викладені позивачем доводи безпідставними, необґрунтованими та такими, що не відповідають обставинам справи та законодавству, з огляду на наступне:

- посилання позивача на п.п. «г» та «ґ» ч.4 ст.84 Земельного кодексу України та на ст. 207 Земельного кодексу України ТзОВ "Бодмін-Україна" вважає безпідставними, оскільки спірна земельна ділянка за адресою: вул. Чумацька. 5а, загальною площею 4.2736 га складається з: 1,9236 га землі житлової та громадської забудови та 2,3500 га землі рекреаційного призначення, про що зазначено як у договорі купівлі-продажу для здійснення підприємницької діяльності від 03.11.2011р., так і у договорі оренди землі від 10.08.2007р., а отже, зазначені статті регулюють відносини щодо інших категорій земель, ніж перебувають у власності ТОВ «Бодмін - Україна»

- щодо незаконності набуття земельної ділянки площею 4,2736 га у власність |через входження цієї земельної ділянки до складу земель регіонального ландшафтного парку «Загребелля» відповідач 2 вважає, що оскільки станом на момент оформлення та укладання ТзОВ «Бодмін-Україна» Договору оренди зазначеної земельної ділянки (2004-2007 роки), ця ділянка дійсно відносилася до земель, що входили до складу земель регіонального ландшафтного парку «Загребелля», з огляду на що ТзОВ «Бодмін-Україна» було отримано відповідні узгодження з природоохоронними, лісовими та іншими органами, а також видано природоохоронне зобовязання №18-41 від 20.12.2007 року.

Проте, 21 серпня 2009 року Тернопільською міською радою було прийнято рішення №5/28/111 «Про впорядкування використання території Тернопільського регіонально- ландшафтного парку «Загребелля», п.2. якого визначено: «Внести зміни в межі Тернопільського регіонально-ландшафтного парку «Загребелля» виключивши із земель природоохоронного призначення землекористувачів інших категорій земель, крім земель Державного лісового фонду».

Таким чином, оскільки земельна ділянка, кадастровий номер: 6110100000:01:004:0138, загальною площею 4,2736 га, що знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5а не відноситься до земель Державного лісового фонду, тому вона була виключена із меж Тернопільського регіонально-ландшафтного парку «Загребелля», отже, жодного додаткового погодження при винесенні оскаржуваного рішення та укладанні договору купівлі-продажу земельної ділянки площею 4,2736 га від 03.11.2011 року не потребувалось;

- також відповідач 2 зазначає, що питання законності надання у користування земельної ділянки, кадастровий номер: 6110100000:01:004:0138, загальною площею 4,2736 га, що знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5а та укладання Договору оренди цієї земельної ділянки вже були предметом розгляду Господарського суду Тернопільської області у справі 3/45-855. Так постановою Господарського суду Тернопільської області (суддя Турецький І.М.) від 06 травня 2008 року (яке набрало законної сили 19.05.2008р.) було визнано, що Договір оренди земельної ділянки, загальною площею 4,2736 га, що знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5а, укладений Сторонами у відповідності до чинного законодавства України.

Уповноваженим представником відповідача 2 у судовому засіданні, що відбулося 04.06.2015р., подано додаткові заперечення №б/н від 04.06.2015р. на позовну заяву із додатками, у яких в якості додаткових обґрунтувань своїх заперечень посилається на те, що до передачі у властність ТОВ "Бодмін - Україна" земельна ділянка , кадастровий номер 6110100000:01:004:0138, загальною площею 4.2736 га, знаходиться за адресою: вул. Чумацька. 5а перебувала в оренді у ТзОВ "Бодмін - Україна" на підставі рішення Тернопільської міської ради від 13.03.2007р. та Договору оренди від 10.08.2007р. і станом на час укладення цього договору оренди у зазначених документах вказано про її (земельної ділянки) віднесення до наступних категорій земель: 1,9236 га земель житлової та громадської забудови та 2,3500 га земель рекреаційного призначення, про що також зазначено у Довідці Управління Держкомзему в м. Тернополі від 08.05.2012р. Крім того, відповідач 2 зазначає, що таке ж віднесення земельної ділянки до категорій земель, що вказані вище, визначено в резолютивній частині рішення господарського суду Тернопільської області від 06.05.2008р. у справі №3/45-855, яке набрало законної сили та сторонами не оскаржувалось.

10.06.2015р. у судовому засіданні позивач підтримав письмові пояснення №05/1/2-100/-вих.15 від 10.06.2015 року, подані через канцелярію господарського суду 10 червня 2015 року за вхідним номером 13721, у яких серед іншого зазначає про наступне :

- п.5 Перехідних положень Лісового кодексу України встановлено, що до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування. Так, згідно інформації Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства №9/2-10271 від 15.04.2014р., земельна ділянка по вул. Чумацька, 5а в м. Тернополі розташована в кварталі 25 урочища «Пронятин» Тернопільського лісництва, про що також свідчать копії матеріалів лісовпорядкування 2013 року, а саме: планшет (інвентарний номер 6104/04/03) ДП «Тернопільський лісгосп», Тернопільське лісництво, урочище «Пронятин» (квартали 22,23,24,25), регіональний ландшафтний парк («Загребелля), витяг з опису кварталу №25 урочища «Пронятин», які долучено до матеріалів справи.

Окрім того, з охоронного зобовязання № 18-43 від 08.11.2010р. вбачається, що ДП «Тернопільське лісове господарство» передано під охорону земельну ділянку площею 116 га, яка є частиною регіонального ландшафтного парку «Загребелля» загальною площею 630 га, розташовану у м. Тернопіль в межах лісового урочища «Пронятин», квартал 22-25 Тернопільського лісництва ДП «Тернопільське лісове господарство» та входить до складу природно - заповідного фонду України;

- у відповідності до інформацій, наданих Головним управління Держгеокадастру у Тернопільській області №ДС 10-19-061-688/23-15 від 09.06.2015р. та відділу Держземагенства у м. Тернополі №22-1919-0.2-2274/2-15 від 08.06.2015р., Тернопільський регіональний ландшафтний парк «Загребелля» створений рішенням сесії Тернопільської обласної ради народних депутатів від 18.03.1994, Положення про нього затверджено 23.06.1994р. Рішенням Тернопільської обласної ради від 23.12.2005 №517, з урахуванням рішення Тернопільської міської ради від 05.10.2005р. №4/16/2010 «Про корегування території регіонального ландшафтного парку «Загребелля», затверджено межу регіонального ландшафтного парку «Загребелля». Водночас, як вбачається з експлікації угідь, які долучені до вказаних інформацій, площа парку становить 630 га (що відповідає охоронному зобовязанню №18-43 від 08.11.2010р., виданому ДП «Тернопільське лісове господарство»), в тому числі земельна ділянка площею 4,2736 га (яка на даний час продана ТзОВ «Бодмін- Україна»). Окрім того, зазначає позивач, відповідно до зазначених інформацій органів Держгеокадастру та Держземагенства, за період з 2004 року по теперішній час площа земель лісогосподарського призначення у даному масиві не змінювалася та становить 200 га, з них в межах населеного пункту 116 га.

Крім того, охоронне зобовязання №18-41 від 20.12.2007р. містить відомості про те, що земельна ділянка площею 4,2736 га входить до складу регіонального ландшафтного парку «Загребелля», загальна площа якого становить 630 га.

Таким чином, вище перелічені інформації та картографічні матеріали свідчать, що площа парку з часу його створення не змінювалася і становить 630 га, що свідчить про те, що земельна ділянка площею 4,2736 га в законному порядку зі складу парку не вилучалася. І, оскільки Державних актів на право постійного користування вказаними землями ДП «Тернопільське лісове господарство» не виготовило, а тому позивач вважає вищевказані матеріали лісовпорядкування належними доказами в підтвердження права постійного користування державного лісогосподарського підприємства земельними ділянками регіонального ландшафтного парку «Загребелля», в тому числі і спірною земельною ділянкою, що кореспондується з висновками Вищого господарського суду України під час розгляду справи №8/218-08 та Верховного Суду України у справі №6-224 цс 14.

З врахуванням наведеного, позивач вважає, що товариству з обмеженою відповідальністю «Бодмін - Україна» незаконно продано земельну ділянку площе ю4,2736 га по вул.Чумацька, 5а в м.Тернополі, яка є частиною регіонального ландшафтного парку «Загребелля», перебуває в постійному користування ДП «Тернопільське лісове господарство», а відтак, є землею під обєктами природно-заповідного фонду та лісогосподарського призначення.

22.09.2015р. позивачем через канцелярію суду подано додаткові обґрунтування позовних вимог, підтримане його представником в судовому засіданні 23.09.2015р., у яких серед іншого зазначає, що рішенням Тернопільської обласної ради від 23.12.2005р. №517, з урахуванням рішення Тернопільської міської ради від 05.10.2005 №4/16/2010 «Про корегування території регіонального ландшафтного парку «Загребелля», затверджено межу регіонального ландшафтного парку «Загребелля». В подальшому пунктом 2 рішення Тернопільської міської ради №5/28/111 від 21.08.2009 «Про впорядкування використання території Тернопільського регіонально-ландшафтного парку «Загребелля» внесено зміни в межі Тернопільського регіонально-ландшафтного парку «Загребелля», виключивши із земель природоохоронного призначення землекористувачів інших категорій земель, крім земель Державного лісового фонду, яке Тернопільською обласною радою не затверджувалося, що на думку позивача є порушенням вимог ст.54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» (в редакції, що діяла на час прийняття міською радою вищевказаного рішення), оскільки Тернопільська міська рада не є органом, уповноваженим самостійно змінювати межі регіонального ландшафтного парку. Також позивач зазначає, що згідно даних Державного земельного кадастру за період з 2004 року по 08.06.2015 рік площа земель лісогосподарського призначення парку не змінювалася, що підтверджується інформацією відділу Держземагенства у м.Тернополі від 08.06.2015 №22-1919-0.2-2274/2-15 .

Крім того, згідно довідки про кількісні та якісні характеристики земельної ділянки, розподіл земель серед власників та землекористувачів від 08.05.2012, частина земельної ділянки, що продана ТзОВ «Бодмін-Україна», а саме площею 2,35 га, відображена у графі 56 як землі зелених насаджень загального користування. Відповідно до п. «а» ч.4 ст.83 Земельного кодексу України, до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо), а отже, вказана земельна ділянка не могла передаватися у приватну власність, оскільки є землею загального користування.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача участі своїх уповноважених представників у судових засіданнях не забезпечила, витребуваних судом документів не подала, хоча про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, з врахуванням виконаних вимог ч.1 ст.64 ГПК України, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення поштових відправлень, які знаходяться в матеріалах справи.

В судових засіданнях у відповідності до ст. 77 ГПК України розгляд справи неодноразово відкладався (востаннє на 23.09.2015р.) для надання можливості сторонам подати витребувані судом документи, додаткові докази у справу та прийняти участь у її розгляді.

Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу у відповідності до ст. 81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представників сторін .

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників сторін, колегією суддів встановлено наступне:

- розпорядженням Ради Міністрів Української РСР №54-р від 06.02.1978 року Тернопільському обласному комітету ЛКСМ України для розширення зони відпочинку молодіжного табору «Орбіта» було виділено в довгострокове тимчасове користування терміном на 10 років, без права вирубування дерев, 1,4 га земель (вкритих лісом);

- пізніше розпорядженням Ради Міністрів Української РСР №320-р від 24.05.1985р. Тернопільській обласній зональній комсомольській школі під будівництво обєктів школи виділено земельні ділянки загальною площею 1,74 га за рахунок земель Тернопільського лісництва урочище "Пронятин" лісопаркової частини зеленої зони, з них : в постійне користування з правом вирубки дерев - 0,6 га, в довгострокове користування без права рубки дерев - 1,14 га земель (вкритих лісом);

- згідно абз. 3 розпорядження Ради Міністрів Української РСР №54-р від 06.02.1978 р. та абз. 5 розпорядженням Ради Міністрів Української РСР №320 від 24.05.1985 р. земельні ділянки, які відводяться в тимчасове користування, після закінчення строку користування повинні бути повернуті попереднім землекористувачам у стані, придатному для господарського використання;

- рішенням Тернопільської міської ради №5/7/48 від 13.03.2007р. "Про вилучення та надання земельної ділянки вул. Чумацька, 5А"вилучено з користування ТзОВ "Центр молодіжного співробітництва "Київський колегіум" земельну ділянку площею 4,2736 га за адресою вул. Чумацька, 5А, враховуючи письмову згоду землекористувача, та передано її в оренду на 5 років ТзОВ "Бодмін-Україна" для обслуговування будівлі цілісного майнового комплексу "Центр молодіжного співробітництва "Орбіта" за адресою вул. Чумацька, 5А;

- на підставі прийнятого рішення 10 серпня 2007р. між Тернопільською міською радою та ТзОВ «Бодмін-Україна» укладено договір оренди землі, згідно з умовами якого товариству передано в оренду земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 4,2736 га, в тому числі: 1,9236 га - землі житлової та громадської забудови; 2,350 га - землі рекреаційного призначення, в т.ч. під зеленими насадженнями загального користування (п. 1 Договору оренди). Договір укладено терміном на 5 років - з 13.03.2007р. до 13.03.2012р. (п. 8 Договору оренди);

- факт передачі в оренду вказаної земельної ділянки підтверджується актом прийому-передачі земельної ділянки за адресою вул. Чумацька, 5а, підписаним представниками сторін;

- 01.09.2011р. ТзОВ "Бодмін-Україна" звернулося до Тернопільського міського голови із заявою про передачу у власність земельної ділянки площею 4,2736 га для обслуговування будівлі майнового комплексу за адресою вул. Чумацька, 5А;

- розглянувши звернення товариства, враховуючи висновки постійних комісій міської ради з питань природокористування, приватизації, продажу та оренди землі, з питань містобудування, чотирнадцятою сесією Тернопільської міської ради шостого скликання прийнято рішення №6/14/55 від 30.09.2011 року «Про продаж земельної ділянки площею 4,2736 га несільськогосподарського призначення для обслуговування будівлі майнового комплексу за адресою вулиця Чумацька,5а ТОВ «Бодмін-Україна», яким вирішено:

1. Продати у власність ТзОВ «Бодмін-Україна» (ід. код 32162384) земельну ділянку площею 4,2736 га, яка розташована за адресою м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5а, для обслуговування будівлі майнового комплексу на затверджених у п. 2,3 цього рішення умовах договору купівлі-продажу.

2. Затвердити ціну продажу земельної ділянки, зазначеної в п. 1 даного рішення, в розмірі 2 194 493,60 грн .

3. Затвердити умови договору купівлі-продажу земельної ділянки, зазначеної в п. 1 рішення.

4. Договір оренди земельної ділянки між Тернопільською міською радою та ТзОВ «Бодмін-Україна», зареєстрований в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі від 16.08.2007р. за №040866100348 вважати розірваним за взаємною згодою сторін після проведення державної реєстрації акта на право власності на земельну ділянку.

5. Зобов'язати ТзОВ "Бодмін-Україна" в місячний термін оформити договір купівлі-продажу земельної ділянки.

На підставі вказаного рішення між Тернопільською міською радою, в особі Тернопільського міського голови ОСОБА_6, який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 грудня 1997 року, іменованою в подальшому «Продавець», з однієї сторони, та ТзОВ «Бодмін-Україна», в особі директора ОСОБА_7, який діє на підставі статуту, зареєстрованого державним реєстратором Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації ОСОБА_8, іменований в подальшому «Покупець», з другої сторони, укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки для здійснення підприємницької діяльності від 03.11.2011 року, зареєстрований в реєстрі за №1604, посвідченого приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу чопиком О.В., згідно з мовами якого Продавець передає за плату, а Покупець приймає у власність і оплачує земельну ділянку з усіма обтяженнями і сервітутами за адресою, м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5А, загальною площею 4,2736 га, в тому числі: 1,9236 га - землі житлової та громадської забудови, 2,3500 га - землі рекреаційного призначення, згідно з планом земельної ділянки, що додається, в межах: від А до Б - землі Держкомітету лісового господарства України, від Б до А - землі Тернопільської міської ради, кадастровий номер земельної ділянки: 6110100000:01:004:0138, для обслуговування будівлі цілісного майнового комплексу.

10.05.2012р. ТзОВ «Бодмін-Україна» отримано Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯМ №737151, який зареєстрований Управлінням Держкомзему у м.Тернополі 10.05.2012р. року та про який внесено відомості до Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №611010002000011.

Також право власності на земельну ділянку кадастровий номер 6110100000:01:004:0138 підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна, індексний номер 36673414 від 23.04.2015р.

Заявляючи позов про визнання незаконним та скасування рішення сесії Тернопільської міської ради №6/14/55 від 30.09.2011 «Про продаж земельної ділянки площею 4,2736 та несільськогосподарського призначення для обслуговування будівлі майнового комплексу за адресою вулиця Чумацька,5а ТзОВ «Бодмін-Україна»; визнання недійсним договору купівлі-продажу для здійснення підприємницької діяльності земельної ділянки за адресою м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5а, загальною площею 4,2736 га від 03.11.2011 року, укладеного між Тернопільською міською радою та ТзОВ «Бодмін-Україна»; визнання недійсним та скасування Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯМ №737151, виданого Тернопільською міською радою 10.05.2012 року ТзОВ «Бодмін-Україна», який зареєстрований Управлінням Держкомзему у м.Тернополі 10.05.2012 року та про який внесено відомості до Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №611010002000011; зобовязання сторони за договором купівлі-продажу відновити становище, яке існувало до порушення шляхом зобовязання товариства з обмеженою відповідальністю «Бодмін-Україна», яке знаходиться за адресою вул. Миколи Кравченка, 17/73 в м. Київ, код ЄДРПОУ 32162384 повернути Тернопільській міській раді земельну ділянку загальною площею 4,2736 га, кадастровий номер 6110100000:01:004:0138, вартістю 2 194 493,60 гривень за адресою м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5а, та зобовязати Тернопільську міську раду повернути ТзОВ «Бодмін-Україна» кошти в сумі 2 194 493,60 гривень, позивач, як на підставу заявленого ним позову посилається на те, що:

- Тернопільською міською радою оспорюваним рішенням передано у власність ТзОВ "Бодмін-Україна" земельну ділянку, що відноситься до земель природно-заповідного фонду та лісогосподарського призначення, що є порушенням вимог ч. 3 ст 82, п.п. "г" , "ґ" ч. 4 ст. 84, ст. 129 Земельного кодексу України, якими встановлено, що до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом (п. "г") та землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом (п. "ґ"), на підтвердження чого подав наступні документи:

- кадастровий план розташування земельної ділянки, що надається в оренду ТзОВ "Бодмін-Україна" для обслуговування будівлі цілісного майнового комплексу "Центр молодіжного співробітництва "Орбіта" за адресою вул. Чумацька, 5а;

- витяг з поземельної книги про земельну ділянку №ВТ-0053700024620 від 01.11.2011р., в якому містяться відомості про те, що земельна ділянка кадастровий номер 6110100000:01:004:0138, цільове призначення якої обслуговування цілісного майнового комплексу, складається з 1,9236 га - землі житлової та громадської забудови, 2,3500 га - землі рекреаційного призначення і є державною власністю;

- договір купівлі-продажу №1604 від 03.11.2011р.;

- охоронне зобовязання №18-41 від 20.12.2007 року, згідно якого з посиланням на ст. 53 ЗУ "Про природно-заповідний фонд України" Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області територія площею 4,2736 га, надана в оренду згідно з договором оренди від 10.08.2007р. ТОВ «Бодмін-Україна», входить до складу регіонального ландшафтного парку Загребелля" площею 630 га і є частиною природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та обєктів, що перебувають під особливою охороною;

- інформація Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства №02-2/848 від 24.10.201 про те, що площа земель лісового фонду ДП «Тернопільське ЛГ» в межах Тернопільської міської ради становить 200 га, із них регіональний ландшафтний парк «Загребелля» - 116 га (урочище «Пронятин» Тернопільського лісництва, квартали 22-25); земельна ділянка по вул.Чумацька, 5а в м.Тернополі розташована в 25 кварталі урочища «Пронятин» Тернопільського лісництва. Висновки (погодження) на відчуження земельних ділянок із складу земель лісового фонду урочища «Пронятин» (регіонального ландшафтного парку «Загребелля») Тернопільським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та ДП «Тернопільське ЛГ» не надавались;

- інформація Департаменту екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації №63-2/1875 від 20.10.2014 року , з якої слідує, що земельна ділянка площею 4,2736 га, яка розташована у м.Тернополі по вулиці Чумацька, 5а і надана в оренду ТзОВ «Бодмін-Україна» входить до складу регіонального ландшафтного парку «Загребелля», оголошеного рішенням Тернопільської обласної ради від 18.03.1994 року «Про внесення змін і доповнень до мережі територій та обєктів природно-заповідного фонду і затвердження Списку дикорослих, рідкісних, реліктових рослин, ендемічних рослин області, що підлягають особливій охороні» і режим даної території визначений у положенні до нього відповідно до вимог ЗУ "Про природно-заповідний фонд України".

Крім того, земельна ділянка площею 2,350 га, що входить до складу проданої земельної ділянки, станом на час укладення договору оренди землі від 10.08.2007р. відносилась до земель рекреаційного призначення, в т.ч. під зеленими насадженнями загального користування, і входила в площу регіонального ландшафтного парку «Загребелля», а тому, враховуючи вимоги п. «в» статті 83 Земельного кодексу України, якою встановлено, що до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі під обєктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом, не могла бути передана у приватну власність .

При прийнятті оскаржуваного рішення органом місцевого самоврядування також не враховано особливості правового режиму покупця земельної ділянки ТзОВ "Бодмін-Україна", як спільного підприємства, заснованого за участю іноземної юридичної особи ( з посиланням на п.1.15 Статуту ТзОВ «Бодмін-Україна, згідно з яким учасниками товариства є акціонерне товариство «Bodmin AG» (зареєстроване у відповідності до законодавства кантону Гарус, Швейцарська Конфедерація, ідентифікаційний номер компанії за Торговим реєстром Головного Реєстру кантону Гарус - СН-160.3.000.235-2, дата внесення до реєстру - 26.04.1993 року, місцезнаходження якого: 8750, Гарус, Шпільгоф,14а та громадянин України ОСОБА_7, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1), а також на п.6.3 Статуту яким визначено, що 99% Статутного капіталу володіє АТ «Bodmin AG», 1% Статутного капіталу - ОСОБА_7), щодо передачі йому у власність земельної ділянки площею 4,2736 га, в тому числі житлової та громадської забудови - 1,9236 га і 2,350 га - землі рекреаційного призначення, в т.ч. під зеленими насадженнями загального користування, чим порушено вимоги ч. 2 ст. 129 Земельного кодексу України, якою встановлено, що продаж земельних ділянок, що перебувають у власності територіальних громад, іноземним державам та іноземним юридичним особам здійснюється відповідними радами за погодженням з Кабінетом Міністрів України. Водночас, погодження Кабінету Міністрів України на продаж земельної ділянки ТзОВ «Бодмін Україна» як товариству, заснованому за участю іноземної юридичної особи, Тернопільською міською радою не отримано.

Оскільки позивач вважає, що оскаржуване рішення прийнято Тернопільською міською радою з порушенням вимог чинного на момент його прийняття законодавства, а відтак, посилаючись на норми ст. ст. 16, 203, 215 Цивільного кодексу України, ст. ст.20, 207 Господарського кодексу України, ст.152 Земельного кодексу України, звернувся до господарського суду з вимогою про визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки для здійснення підприємницької діяльності від 03.11.2011 року, зареєстрованого в реєстрі за №1604, укладеного між Тернопільською міською радою та ТзОВ «Бодмін-Україна» на підставі рішення за №6/14/55 від 30.09.2011р., та вимогою про застосування наслідків недійсності правочину.

Також, враховуючи, що у відповідності до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України Державний акт серії ЯМ №737151 є документом, що посвідчує право власності на земельну ділянку площею 4,2736 га , виданого Тернопільською міською радою на підставі рішення (про визнання незаконним та скасування якого звернувся позивач) 10.05.2012 року ТзОВ «Бодмін-Україна», який зареєстрований Управлінням Держкомзему у м.Тернополі 10.05.2012 року та про який внесено відомості до Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №611010002000011, прокурор звернувся до суду з вимогою про визнання його недійсним та скасування, керуючись при цьому нормами ст. 21 ЦК України.

Оцінивши зібрані у справі докази та керуючись нормами чинного законодавства, колегія суддів прийшла до висновку, що позов не підлягає до задоволення з огляду на наступне:

Відповідно до вимог ст.121 Конституції України, ст.ст. 2,29 ГПК України прокуратура забезпечує представництво інтересів громадян або держави в суді із зазначенням органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Підставою представництва інтересів держави в судах, згідно ст.361 Закону України "Про прокуратуру" є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів, внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються між ними або державою.

Згідно до ст.14 Конституції України та ст. 1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством що перебуває під особливою охороною держави.

У статті 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтями 19 Конституції України, ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України, Законами України, актами Президента України, а також іншими нормативно-правовими актами. Рішення (акти) органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб повинні відповідати переліченому законодавству.

У відповідності до ст.124 Конституції України, ст.ст. 26, 59, 74 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 1, 2, 12 ГПК України, Закону України "Про судоустрій і статус суддів", постанови Пленуму Вищого господарського суду №10 від 24.10.2011р. (із наступними змінами та доповненнями), а також судової практики, що склалася, розгляд заявлених позивачем вимог щодо оскарження рішення органу місцевого самоврядування, підвідомчі господарському суду так як, реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з субєктами підприємницької діяльності. Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізується волевиявлення держави або територіальної громади, як учасника цивільно-правових відносин, і з якими виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обовязки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам.

Суд визнає незаконним і скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить законодавству і порушує цивільні права та інтереси (ст.21 ЦК України, ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Матеріали справи свідчать, що Тернопільська міська рада своїм рішенням №6/14/55 від 30.09.2011 року "Про продаж земельної ділянки площею 4,2736 га несільськогосподарського призначення для обслуговування будівлі майнового комплексу за адресою вулиця Чумацька,5а ТзОВ "Бодмін-Україна" продала у власність ТзОВ «Бодмін-Україна» земельну ділянку площею 4,2736 га, яка розташована за адресою м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5а, для обслуговування будівлі майнового комплексу на затверджених у п. 2,3 цього рішення умовах договору купівлі-продажу .

Згідно з копією оспорюваного рішення та матеріалів, долучених до нього, останнє прийняте на підставі:

- заяви ТзОВ "Бодмін-Україна" від 01.09.2011р. про передачу у власність земельної ділянки площею 4,2736 га для обслуговування будівлі майнового комплексу за адресою вулиця Чумацька,5а ;

- висновку постійної комісії з питань містобудування №12 від 30.09.2011р.;

- висновку постійної комісії з питань природокористування, приватизації, продажу та оренди землі №4 від 27.09.2011р.

Приписами п. 5 ст. 128 Земельного кодексу України підставою для відмови в продажу земельної ділянки визначено :

а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки;

б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;

в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності;

г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність;

ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Норми ст. 83 п. 4 та ст. 84 п. 4 Земельного кодексу України містять перелік земель комунальної та державної власності , які не можуть передаватися у приватну власність. Серед таких земель, що віднесені до комунальної власності і які не можуть передаватись у приватну власність , належать :

а) землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо);

б) землі під залізницями, автомобільними дорогами, об'єктами повітряного і трубопровідного транспорту;

в) землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом;

г) землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом;

ґ) землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом;

д) земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування.

До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність належать:

а) землі атомної енергетики та космічної системи;

б) землі під державними залізницями, об'єктами державної власності повітряного і трубопровідного транспорту;

в) землі оборони;

г) землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом;

ґ) землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом;

д) землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом;

е) земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів державної влади, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук;

є) земельні ділянки зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Прокурор, заявляючи позов про визнання незаконним рішення Тернопільської міської ради №6/14/55 від 30.09.2011 року «Про продаж земельної ділянки площею 4,2736 га несільськогосподарського призначення для обслуговування будівлі майнового комплексу за адресою вулиця Чумацька, 5а ТОВ «Бодмін-Україна», серед іншого посилається на те, що воно суперечить п. п. "г" та "ґ" ч. 4 ст. 84 Земельного кодексу України, оскільки названа у вказаному рішенні та договорі купівлі-продажу за №1604 від 03.11.2011р. земельна ділянка (загальною площею 4, 2736 га, в тому числі 1,9236 га - землі житлової та громадської забудови, 2,350 га - землі рекреаційного призначення) частково входить до складу земель лісового фонду урочища "Пронятин" та регіонального ландшафтного парку "Загребелля";

- з врахуванням зазначеної підстави заявленого позову, на вимогу суду прокурором подано відомості про правовий статус вказаної земельної ділянки станом на вересень 2011р. (на момент прийняття оспорюваного рішення та укладення на його підставі договору купівлі-продажу), а саме:

- витяг з Державного земельного кадастру з додатком про земельну ділянку за кадастровим номером 6110100000:01:004:0138 відділу Держеземагенства у м. Тернополі;

- відповідь відділу Держземагенства у Тернопільській області за № 10-1919-0.2-2129/2-15 від 03.06.2015р. на запит прокуратури м. Тернополя від 02.06.201015р. за №80-3470;

- витяг з поземельної книги №ВТ-0053700024620 від 01.11.2011р про земельну ділянку за адресою: вулиця Чумацька, 5а, м. Тернопіль, кадастровий номер 6110100000:01:004:0138.

Проаналізувавши перелічені матеріали, суд приходить до висновку, що в період прийняття оспорюваного рішення та укладення договору купівлі-продажу земельна ділянка була зареєстрована за цільовим призначенням: землі житлової та громадської забудови - 1,923 га , 2,350 га - землі рекреаційного призначення.

Згідно ст. 25 Закону України "Про державний земельний кадастр" поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить офіційно внесені державою відомості про земельну ділянку, як-то:

а) кадастровий номер;

б) площа;

в) місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця);

г) склад угідь;

ґ) цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель);

д) нормативна грошова оцінка;

е) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки;

є) відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки;

ж) кадастровий план земельної ділянки;

з) дата державної реєстрації земельної ділянки;

и) інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також внесені зміни до цих відомостей;

і) інформація про власників (користувачів) земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

ї) дані про бонітування ґрунтів.

Поземельна книга згідно з вказаними статтями Земельного кодексу України відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки.

Відповідно до п. 1. Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №15 від 12.01.1993р., Державний земельний кадастр призначений для забезпечення Рад народних депутатів, заінтересованих підприємств, установ, організацій і громадян вірогідними і необхідними відомостями про природний, господарський стан та правовий режим земель з метою організації раціонального використання та охорони земель, регулювання земельних відносин, землеустрою, обґрунтування розмірів плати за землю.

Таким чином, на момент прийняття відповідачем оспорюваного рішення та укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки за адресою: вулиця Чумацька, 5а, м. Тернопіль, була зареєстрована у передбачений законом спосіб шляхом внесення до державного земельного кадастру відповідних відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера як землі житлової та громадської забудови - 1,923 га та 2,350 га - землі рекреаційного призначення.

У відповідності до ч.1 ст. 18, ч.1 ст. 19 Земельного кодексу України, до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

У відповідності до ст. 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення;

ґ) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико-культурного призначення;

е) землі лісогосподарського призначення;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Отже, землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі лісогосподарського призначення, землі житлової та громадської забудови і землі рекреаційного призначення віднесені законодавцем до різних категорій за основним призначенням,тому, з врахуванням зазначеного вище, безпідставним є посилання прокурора на п. п. "г" та " ґ" ч. 4 ст. 84 Земельного кодексу України та на ст. 207 Земельного кодексу України, так як ці акти регулюють відносини щодо інших категорій земель.

Посилання прокурора в підтвердження заявлених ним вимог на п. «в» статті 83 Земельного кодексу України, якою встановлено, що до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі під обєктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом, як на підставу заявленного позову, не знайшли свого підтвердження, так як на момент виникнення оспорюваних ним актів, Тернопільською міською радою було прийнято рішення за №5/28/111 від 21.08.2009р. «Про впорядкування використання території Тернопільського регіонально - ландшафтного парку «Загребелля», п.2. якого визначено: «Внести зміни в межі Тернопільського регіонально-ландшафтного парку «Загребелля», виключивши із земель природоохоронного призначення землекористувачів інших категорій земель, крім земель Державного лісового фонду».

Зазначене свідчить, що земельна ділянка за кадастровим номером 6110100000:01:004:0138 до земель Державного лісового фонду не відноситься та була виключена із меж Тернопільського регіонально - ландшафтного парку «Загребелля».

Твердження прокурора про те, що зміна меж регіонально-ланшафтного парку не належить до самостійної компетенції Тернопільської міської ради, а відтак, немає необхідності оцінювати його (рішення), не відповідає нормі ст.ст. 33-34 , 36 ГПК України, так як рішення Тернопільської міської ради №5/28/111 від 21.08.2009р. є доказом, що має значення для справи, адже саме з врахуванням цього рішення внесено відомості про земельну ділянку по вул. Чумацька, 5а, м. Тернопіль, кадастровий номер 6110100000:01:004:0138 до Державного земельного кадастру, відомостей про визнання незаконним цього рішення прокурором не подано, а судом не здобуто.

Більше того, питання дотримання законності у видачі документів із землеустрою ділянки по вул. Чумацька, 5а, м. Тернопіль було предметом протесту прокурора м. Тернополя №90-12014вих.-11 від 29.12.2011р., по результатах якої прокурор вимагав визнати дії заступника голови комісії з проведення реорганізації заступника начальника управління Держкомзему у м. Тернополі щодо утримання у видачі документів ТзОВ "Бодмін-Україна" із землеустрою ділянки по вул. Чумацька, 5а, м. Тернопіль такими, що не відповідають вимогам закону.

Крім цього, Головним Управління Дежкомзему у Тернопільській області за результатами перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час продажу земельної ділянки по вул. Чумацька, 5а, м. Тернопіль ТзОВ "Бодмін-Україна" у довідці за №40-20/3023 від 14.06.2012р. зазначено, що первинні документи, на підставі яких було внесено відомості до Державного земельного кадастру, є чинними, відомості про їх спростування відсутні.

В обґрунтування заявлених вимог прокурор також посилається на ч. 2 ст. 129 Земельного кодексу України, норми якої встановлюють, що продаж земельних ділянок, які перебувають у власності територіальних громад, іноземним державам та іноземним юридичним особам здійснюється відповідними радами за погодженням з Кабінетом Міністрів України, тому, слід рахувати, що Тернопільською міською радою оспорювані рішення прийнято всупереч цій нормі без погодження Кабінету Міністрів України.

Проте, п. 1 статті 63 Господарського кодексу України визначено, що залежно від форм власності, передбачених законом, в Україні можуть діяти підприємства таких видів:

- приватне підприємство, що діє на основі приватної власності громадян чи суб'єкта господарювання (юридичної особи);

- підприємство, що діє на основі колективної власності (підприємство колективної власності);

- комунальне підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади;

- державне підприємство, що діє на основі державної власності;

- підприємство, засноване на змішаній формі власності (на базі об'єднання майна різних форм власності).

- спільне комунальне підприємство, що діє на договірних засадах спільного фінансування (утримання) відповідними територіальними громадами - субєктами співробітництва, а також інші види підприємств, передбачені законом.

У разі якщо в статутному капіталі підприємства іноземна інвестиція становить не менш як десять відсотків, воно визнається підприємством з іноземними інвестиціями. Підприємство, в статутному капіталі якого іноземна інвестиція становить сто відсотків, вважається іноземним підприємством. (п.2 ст.63 ГК України);

- у відповідності до ст. 116 ГК України, підприємством з іноземними інвестиціями визнається підприємство, створене відповідно до вимог цього Кодексу, в статутному капіталі якого не менш як десять відсотків становить іноземна інвестиція, визнається підприємством з іноземними інвестиціями, правовий статус і порядок діяльності яких визначаються цим Кодексом, законом "Про режим іноземного інвестування в Україні", іншими законодавчими актами.

Згідно п.6.3 Статуту ТзОВ «Бодмін-Україна» (нова редакція), затвердженого Зборами Учасників згідно Протоколу б/н від 23.06.2005р., визначено, що 99% Статутного капіталу володіє АТ «Bodmin AG», 1% Статутного капіталу - ОСОБА_7 .

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що ТзОВ «Бодмін-Україна» є підприємством з іноземними інвестиціями, таким чином, твердження позивача про те, що ТзОВ «Бодмін-Україна» - це спільне підприємство, заснованим за участю іноземних юридичних осіб, порядок набуття права власності на земельні ділянки щодо яких регулюється ч. 3 ст. 82 ЗКУ та ч. 2 ст. 129 ЗКУ, є таким, що не відповідає фактичним обставинам та матеріалам справи.

Згідно з вимогами ст.ст. 33-34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

У відповідності до п. 3.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 18 " Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (із наступними змінами, згідно з Постановами Вищого господарського суду України №3 від 16.01.2013р. та №6 від 10.07.2014р.) підставу заявленого позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваних законом інтереси.

З врахуванням зазначеного, колегія суддів дійшла до висновку, що прокурор не довів належними та допустимим доказами ті обставини, на які він посилається як на підставу заявленого позову, а відтак, позов до задоволення не підлягає.

Долучена до позовних матеріалів копія рапорту щодо порушеного кримінального провадження №12014210000000223 від 08.09.2014р. (з додатками до нього) суд оцінює критично і не приймає до уваги як доказ, що має значення у справі, оскільки:

- згідно ст. 35 ГПК України тільки вирок суду в кримінальному провадженні або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обовязковими для господарського суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою;

- як встановлено судом в процесі розгляду спору, вирок суду у кримінальному провадженні №12014210000000223 від 08.09.2014р. не ухвалено, відповідно, у господарського суду відсутні підстави приймати як обовязкові відомості, про які зазначено у рапорті прокурора.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. В позові відмовити.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обовязки, мають право подати апеляційну скаргу через місцевий господарський суд, який розглянув справу.

Повне рішення складено 02.10.2015р.

Головуюча суддяН.М. Бурда

Суддя С.Г. Стопник

СуддяН.О. Андрусик