Справа № 562/1394/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ У К Р А Ї Н И
28.09.2015 року.
Здолбунівський районний суд Рівненської області
у складі: головуючого судді Кушніра О.Г.,
при секретарі Кондратюк Н.В.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Лещенко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Здолбунів Рівненської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
У поданій до суду у порядку адміністративного судочинства заяві ОСОБА_1 просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області щодо відмови у призначенні та виплаті йому пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнати протиправними та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, починаючи з 13 січня 2013 року.
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років, оскільки в період з 25 березня 1987 року по 26 червня 1987 року був безпосередньо зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕСу м.Чорнобиль та с.Терехів. 17 квітня 2015 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області із заявою про призначення йому пенсії, надав необхідні документи, проте відповідач безпідставно відмовив йому з мотивові відсутності первинних документів, які б містили необхідну інформацію про населений пункт чи об'єкт, де ним проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача позов не визнала просить у задоволені відмовити, мотивуючи тим, що у представлених позивачем документах відсутні дані про його місце перебування у зоні відчуження.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 е учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році серії НОМЕР_1, виданого 18 жовтня 1993 року, а тому має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
17 квітня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області із заявою про призначення йому пенсії по віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії із зменшенням пенсійного віку відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", надавши копії відповідних документів на підтвердження такого права.
Листом управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області від 20 квітня 2015 року №Г-35 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з посиланням на те, що в представлених ним документах (довідках) не зазначено населений пункт чи об'єкт, де ним проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до ч.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом,
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, передбачено зменшення пенсійного віку на 8 років.
Пунктом 7 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України під 25 листопада 2005 року №22-1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
А тому, відповідно до вказаного Порядку підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЛЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Таким чином, призначаючи пенсію на пільгових умовах, необхідно врахувати її вид та особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.
Зокрема, особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення для підтвердження періоду роботи можна надавати документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20 січня 1997 року "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: посвідчення про відрядження в зону відчуження; військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь в ліквідації аварії; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Згідно довідки ВАТ «Рівненський завод тракторних агрегатів» №3 від 16 січня 2015 року ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах зони відчуження на Чорнобильській АЕС з 25 березня 1997 року по 26 червня 1987 року по місцю роботи на посаді інженера з окладом 145 крб. виплачена заробітна плата в сумі 1681,18 крб. з урахуванням коефіцієнта відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7.
Обставини прийняття ОСОБА_1 участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 25 березня 1987 року (наказ №83) по 26 червня 1987 року (наказ №5) та отримання дозу опромінення 195 рентген підтверджується архівними документами Військової частини №43187, накази з відомостями про дні виїзду в зону (об'єкти, населенні пункти) по якій за 1987 рік вилучені Головною військовою прокуратурою м.Москва у жовтні 1989 року.
Згідно військового білету серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 проходив у 1987 році 94 денні збори при військовій частині №43187 у період з 25 березня 1987 року по 26 червня 1987 року та виконував обов'язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 30км зоні сектора №2, йому видавалися пропуски з правом вїзду в закриту зону (м.Чорнобиль).
Допитані у судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які відповідно до належних їм військових квитків також у 1987 році проходили тримісячні збори при військовій частині №43187, повністю підтвердили пояснення позивача про його роботу у зоні відчуження у м.Чорнобиль та селі Терехів у період з березня по червня 1987 року, в обов'язки якого входило перевірка виконаних робіт.
Відповідно до «Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Додаток №1), затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року №106, м.Чорнобиль та с.Терехів Чорнобильського району Київської області віднесено до зони відчуження.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 довів факт його роботи в зоні відчуження по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році не менше 14 календарних днів, має право па призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зі зменшенням пенсійного віку на 8 років, а тому дії управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області щодо відмови у призначені йому пенсії є протиправними.
Відповідно до положень ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Право на пенсію відповідно до положень ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 8 років ОСОБА_1 набув з 14 січня 2015 року, проте із заявою до відповідача звернувся лише 17 квітня 2015 року.
З огляду на викладене позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 17, 94, 159, 160, 163, 167, 181 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області щодо відмови у призначені та виплаті ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області призначити ОСОБА_1 з 17 квітня 2015 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 08 /вісім/ років.
У решті вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 /десяти/ днів з дня її проголошення.
Суддя: