Справа № 558/441/15-а
номер провадження 2-а/558/6/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2015 року Демидівський районний суд
Рівненської області
в складі:
одноосібно судді Олексюк А.О.
при секретарі Савковій Г.М.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Починюк Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Демидівському районі Рівненської області, про визнання дій про відмову у призначенні пенсії протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Демидівському районі Рівненської області про визнання дій про відмову у призначенні пенсії зі зменшенням віку протиправними та зобов'язання вчинити дії.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і на сьогодні йому є повних 50 років. З 1986 по 1987 рік позивач працював на Чутівському заводі металовиробів (перейменований на Колективне підприємство «Чутівський завод Восход») в смт. Чутове Чутівського району Полтавської області. Під час роботи на даному заводі брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме з 8 травня 1986 року по 2 серпня 1986 року. Внаслідок чого отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії 2 категорії і по сьогодні користується всіма видами пільг та компенсацій, передбаченими законодавством для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.
Вважаючи, що набув право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років, що передбачено ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС", 27 липня 2015 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії. До заяви позивачем було додано документи, зокрема: копія архівної довідки галузевого архіву Міністерства Оборони України на № 170/03 від 25.05.2015; копія військового квитка НОМЕР_1; копія посвідчення серії НОМЕР_2 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році; копія почесної грамоти ЦК ЛКМС України; копія довідки № 260 від 02.08.1986 року, виданої командиром військової частини № 22457; копія листа Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 07.05.2001 р. № 16-01/314; копія листа Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 07.05.2001 р. № 16-01/313; копія довідки КП «Чутівський завод Восход» від 24.05.2000 р., про виплату заробітної плати за роботу в населених пунктах зони відчуження.
06 серпня 2015 року відповідач листом повідомив про відсутність підстав для призначення пенсії як учаснику ліквідації на ЧАЕС в зв'язку з відсутністю документів, передбачених Постановою Кабінету Міністрів УРСР № 51 від 20 січня 1997 року, а саме: посвідчення про відрядження в зону відчуження (з відміткою населених пунктів зони відчуження); військовий квиток і довідки командира військової частини або архіву про участь ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Вважає таку відмову відповідача у призначенні пенсії протиправною, оскільки при досягненні віку 50-ти років набув право на пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та з 8 травня 1986 року по 2 серпня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
У позовній заяві позивач ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії відповідача Управління Пенсійного фонду України в Демидівському районі Рівненської області щодо відмови йому у призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку на 10 років з 27 липня 2015 року, та зобов'язати відповідача Управління Пенсійного фонду України в Демидівському районі Рівненської області призначити позивачеві пенсію відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2-ї категорії, з 27 липня 2015 року.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити та пояснив, що 14 травня 2015 року йому виповнилося 50 років. Оскільки він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 30 км зоні з 8 травня 1986 року по 2 серпня 1986 року, та отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, то 27 липня 2015 року він звернувся до спеціалістів Управління Пенсійного фонду України в Демидівському районі Рівненської області з заявою про надання йому роз»яснення відносно того, чи він має право на призначення пенсії за віком, як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії. 06 серпня 2015 року йому було надано роз»яснення з приводу його заяви і повідомлено, що підстав для призначення йому пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАСЕ 2 категорії, згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає, оскільки згідно довідки галузевого державного архіву Міністерства Оборони України № 51/1/4005 від 22.03.2000 накази щодо виїзду на роботу в зону за період з 04.05.1986-15.03.1990, журнал обліку доз опромінення особистого складу знищені. Накази командира в/ч 22457 за період з 04.05.1986-22.09.1988 на зберігання в архів не надходили. Згідно архівної довідки галузевого державного архіву Міністерства Оборони України № 170/03 від 205.05.2015 позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 08.05.1986 по 03.08.1986 року, дні виїзду в зону та в який населений пункт не зазначено. Не зважаючи на таке роз'яснення він в серпні 2015 року звернувся в управління Пенсійного фонду України в Демидівському районі з заявою про призначення пенсії, однак йому було відмовлено з аналогічних підстав, які були викладені в попередньому роз'ясненні. Він на тойчас у 1986 році працював хіміком-дезактиватором, двічі виїжджав в с. Припять, отримував заробітну плату в трьохкратному розмірі. Багато документів не збереглося,оскільки із-за великого радіаційного забруднення були знищені. .
Таку відмову відповідача у призначенні йому пенсії вважає протиправною, просить його позов задовольнити, зобов'язати відповідача призначити йому пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років з 27 липня 2015 року.
В судовому засіданні представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Демидівському районі Рівненської області Починюк Н.М.. позовні вимоги позивача не визнала та вважає, що позивачу обгрунтовано відмовлено у призначенні пенсії, оскільки при зверненні ним з заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку на десять років, позивачем були надані документи, що необхідні для призначення пенсії. Однак, при проведенні перевірки відомостей, вказаних у поданих позивачем документах, було встановлено, що такі документи не містять чітких відомостей про дні виїзду в зону та в який населений пункт залучався позивач до ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, відсутні накази щодо виїзду на роботу в зону за період з 04.05.1986-15.03.1990, журнал обліку доз опромінення особистого складу та відсутні накази командира в/ч 22457 за період з 04.05.1986-22.09.1988рр.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, повно і всебічно дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.
Згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_3, виданого Демидівським РВ УМВС України в Рівненській області 28 серпня 2001 року (а.с. 7-8) ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1.
Як встановлено з посвідчення серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, 2 категорія. /а.с.11/.
Відповідно до положень ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 10 років.
Згідно зі ст. 15 Закону України " Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліківдації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення, здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Відповідно до п.п. 6 п.5 ч.2.1 Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 "Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" при призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначеного Законом України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особи повинні надати: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку про період (періоди) участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідку військової частинии, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об"єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідку про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видану органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Позивачем для Пенсійного фонду була подана довідка № 260 від 02.08.1986 року, видана командиром військової частини № 22457, яка досліджена в судовому засіданні, відповідно до якої позивач безпосередньо був зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 8 травня 1986 року по 2 серпня 1986 року . Крім того, дані про місце, термін та характер виконуваних робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, містилися в інших документах, які також були надані Пенсійному фонду та досліджені в судовому засіданні, зокрема:
- архівна довідка галузевого архіву Міністерства Оборони України № 170/03 від 25.05.2015 року, в якій зазначено, що згідно архівних документів військової частини № 22457 встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 08.05.1986 року (наказ № 2) по 03.08.1986 року (наказ № ---). Накази командира в/ч 22457 по виїздах на роботу в зону ЧАЕС за період з 04.05.1986 р. по 16.03.1990 року, журнали обліку доз опромінення військовозобов"язаних знищені в частині по причині великого радіаційного забруднення /а.с.9/.;
- військовий квиток НОМЕР_1, в якому зазначено, що позвиач в період з 08.05.1986 року по 2.08.1986 року виконував урядове доручення по ліківдації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС /а.с.10/;
- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії /а.с.11/;
- почесна грамота ЦК ЛКСМ України від 26.05.1986 року, якою був нагороджений молодший сержант ОСОБА_1 за мужність і героїзм, проявлений при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС /а.с.12/;
- довідка КП " Чутівський завод Восход" від 24.05.2000 року, про виплату заробітної плати за роботу в населених пунктах зони відчуження, відповідно до якої позивач безпосередньо був зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 8 травня 1986 року по 3 серпня 1986 року та йому була виплачена заробітна плата в сумі 1028 крб. 84 коп. з урахуванням коофіцієнту 3 , відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7; /а.с.16/;
- довідка військової частини № 22457 від 02.08.1986 року № 260 с.Оране, в якій зазначено, що ОСОБА_1 в період з 8 травня по 2 серпня 1986 року приймав участь в роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і має право на пільги відповідно до Директиви Міністерства Оборони СРСР Д-017 від 8 травня 1986 року. За час проходження спецзборів за період з 8 травня 1986 року по 2 серпня 1986 року працював без вихідних. /а.с.13/.
Крім того, на підставі довідок управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 16-01/313 та № 16-01/314 від 07.05.2004 року ОСОБА_1 на підставі поданих документів , що підтверджували виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, було підтверджено статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорія 2-А з 3.05.2001 року. /а.с.14-15/.
Дослідивши в судовому засіданні наведені документи, суд приходить до висновку, що позивачем було надано всі необхідні документи, подання яких передбачено Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року "Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" . Як вбачається з досліджених в судовому засіданні документів, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії , що підтверджується відповідним посвідченням /а.с.11/, яке на сьогодні є законним, ніким не оспорювалося та не визнавалось недійсним у встановленому Законом порядку.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем під час розгляду справи в суді, наведені позивачем обставини, та відповідно подані докази, що дають йому право на пільгову пенсію - не спростовані, а також відповідачем не доведено правомірності своїх дій..
З урахуванням вказаних обставин справи та правових норм, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача ОСОБА_1 та визнання протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Демидівському районі Рівненської області від 25 серпня 2015 року № 143/03 щодо відмови позивачеві ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на десять років, оскільки встановлено, що при зверненні до відповідача із заявою про призначення вказаної пенсії позивачем були надані всі документи подання яких передбачено Законом.
Вказане рішення відповідача обмежує право позивача на отримання вказаної пенсії.
Дослідженими доказами встановлено, що із заявою про призначення пенсії позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Демидівському районі Рівненської області 17 серпня 2015 року, яку було зареєстровано у відповідно реєстрі /а.с40/ .
В позовній заяві позивач просить призначити йому пенсію з 27 липня 2015 року, коли він звернувся до Пенсійного фонду з заявою про роз"яснення йому його права щодо надання пільгової пенсії. /а.с.39/.
Як вбачається з п. 1.7 розділу І Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 "Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" , днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Отже, суд приходиться до висновку, що право позивача на пенсію виникає з моменту звернення його до Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії, тобто з 17 серпня 2015 року /а.с.40/.
Разом з тим, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо непровомірності дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та в частині зобов'язання відповідача Управління Пенсійного фонду України в Демидівському районі Рівненської області призначити, нарахувати та виплатити позивачеві пенсію відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з часу звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії, однак з 17 серпня 2015 року.
На підставі викладено, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача та задоволення позову частково.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Демидівському районі Рівненської області про визнання дій у призначенні пенсії зі зменшенням віку протиправними та зобов'язання вчинити дії задовільнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Демидівському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку на десять років, з 17 серпня 2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Демидівському районі Рівненської області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю с. Малеве Демидівського району Рівненської області, пенсію відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на десять років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2-ї категорії, з 17 серпня 2015 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Демидівський районний суд Рівненської області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови.
Суддя