Справа № 419/976/15-а
Провадження № 2-а/419/24/2015
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2015 року Новоайдарський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді - Добривечіра Л. Д.,
при секретарі - Московченко О.В.,
з участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Зражаєвої В.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в селищі Новоайдар адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до УПФУ в Новоайдарському районі про визнання бездіяльності незаконною, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулась з адміністративним позовом до УПФУ в Новоайдарському районі про визнання бездіяльності незаконною.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 30.05.2013 року їй на руки було видано виконавчий лист від 19.08.2011 року по справі № 2-а-965/11, відповідно до якого УПФУ в Новоайдарському районі зобов'язано здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату підвищення до пенсії як дитині війни з 05.01.2011 р. по 19.06.2011 р. відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням здійсненних раніше виплат. Вказане рішення набрало законної сили 21 травня 2013 року. Строк пред'явлення виконавчого листа до виконання до 21 травня 2014 року.
Відповідач ігнорував виконання рішення Новоайдарського районного суду, тому позивач була змушена подати письмову заяву від 04.03.2014 р. до Відділу примусового виконання управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області стосовно примусового виконання виконавчого листа від 19.08.2011 р. Однак, з 04.03.2014 р. до 01.04.2014 р. на адресу ОСОБА_3 повідомлень про хід виконавчого провадження не надходило, тому позивачем було направлено заяву від 01.04.2014 р. з проханням надати постанову про відкриття виконавчого провадження та надати письмову відповідь на якій стадії знаходиться виконавче провадження. Надіслана Заява від 01.04.2014 р. в черговий раз не була розглянута та проігнорована.
20.10.2014 р. ОСОБА_3 письмово звернулась до відповідача з заявою стосовно надання відомостей про хід виконання виконавчого листа № 2-а-965/11 від 19 липня 2011 року.
03.11.2014 р. відповідачем було надано відповідь з якої вбачається, що 15.04.2014 р. на адресу УПФУ в Новоайдарському районі надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження від 04.03.2014 р. ВП № 4246047 про зобов'язання управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату підвищення до пенсії як дитині війни з 05.01.2011 р. по 19.06.2011 р., з урахуванням здійсненних раніше виплат.
Отже, наведене, на думку позивача, свідчить, що тривалий час умисно з боку суб'єкта владних повноважень не виконувалось рішення суду і тільки після подання нею заяви від 04.03.2014 р. про примусове виконання відповідач вчинив певні дії, при цьому не виконав рішення суду.
Позивач вважає, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень є свідомою та незаконною, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позовних вимог, у зв'язку з їх необґрунтованістю. Зазначила про відсутність доказів бездіяльності відповідача та про неприйняття позивачем до уваги норм чинного бюджетного законодавства.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
15.04.2014 року на адресу УПФУ в Новоайдарському районінадійшла постанова державного виконавця від 04.03.2014 року про відкриття виконавчого провадження, якою зобов'язано УПФУ в Новоайдарському районі здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату підвищення до пенсії як дитині війни з 01.01.2011 року по 19.06.2011 року відповідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням здійснених виплат.
На виконання вищевказаної постанови УПФУ в Новоайдарському районі18.04.2015 року було виконані вказану вимогу державного виконавця, в частині нарахування надбавки до пенсії за період 01.01.2011 року по 19.06.2011 року відповідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням здійснених виплат сума до виплати склала 975 грн. 41 копійку. Щодо виконання рішення суду в частив зобов'язання виплати нарахованих сум УПФУ в Новоайдарському районіне могло бути здійснено, оскільки виплата підвищення, нарахованого за рішенням суду, потребує додаткового фінансування Державного бюджету України, її обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом крім ЗУ «Про Державний бюджет України». Про це було повідомлено відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Луганській області листом від 22.04.2014 року за №1969/02-08. також повідомлено, що виплати будуть проведені за наявності відповідних бюджетних коштів.
Про причини невиплати нарахованих сум за рішенням суду Відповідач був повідомлений листом управління від 03.11.2014 №4604/02-10, а також повідомлено, що сума боргу буде виплачена за умови наявного фінансування з Державного бюджету України.
Доказів, що підтверджували б бездіяльність УПФУ в Новоайдарському районіпо невиплаті вказаної суми, крім самої вимоги щодо її виплати Позивачем не надано, при поданні Позивачем даного позову також не прийнято до уваги норми діючого бюджетного законодавства.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цих законів, здійснюється за рахунок коштів Державної бюджету України.
Згідно з ч. 1,2 ст. 23 Бюджетного Кодексу України, будь - які бюджетні зобов'язанні і платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначень: встановленого ЗУ «Про Державний бюджет України».
Згідно з п.20 та п.29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до п.2 ст. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України.
Конституційний Суд України своїм рішенням від 25.01.2012 року №3-рп/2-12 по справі №1-11/2012 підтвердив правомірність обчислення підвищення до пенсії в розмірах визначених постановами Кабінету Міністрів України.
Законами про Державний бюджет України на 2014, 2015 роки встановлено, серед іншого, що норми і положення статті 6 Закону України застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2014, 2015 роки.
Виплата надбавки до пенсії «дітям війни» здійснюється з Державного бюджету відповідно до п.4 постановою Кабінету Міністрів України від 28.11.2011 року №1381, яким встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії підвищення, встановлене статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», провадиться у розмірі 7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Верховний суд України у постанові №667/4594/14-а від 19.05.2015, на підставі аналізу норм права дійшов висновку про те, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважати невиконанням судового рішення без поважних причин.
Висновки суду підтверджуються письмовими доказами, дослідженими у судовому засіданні.
На підставі ст.19 Конституції України, ст. 7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», ч. 1,2 ст. 23, ч.1 ст.116 Бюджетного Кодексу України, ст. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 11, 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Поновити ОСОБА_3строк для подачі позовної заяви до суду.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до УПФУ в Новоайдарському районі про визнання бездіяльності незаконною- відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до апеляційного адміністративного суду через Новоайдарський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України. Якщо було подано апеляційну скаргу, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Л.Д.Добривечір