Рішення № 51782, 25.07.2006, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
25.07.2006
Номер справи
9/156
Номер документу
51782
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2006 р.

Справа № 9/156

за позовом Державне міське підприємство "Івано-Франківськтеплокомуненерго" вул. Б.Хмельницького,59А,Івано - Франківськ,76007

до відповідача Житлово-будівелььний кооператив "Квант" вул.Симоненка, 9а, кв.69,Івано-Франківськ,76000

про про спонукання до укладення договору

Cуддя Фанда Оксана Михайлівна

При секретарі Олейняш Еліна Михайлівна

Представники:

Від позивача: Білий Зиновій Романович - юрисконсульт, (довіреність № 03-2/06 від03.01.06 року )

Від відповідача: Хома Володимир Васильович - голова, ,

СУТЬ СПОРУ: Заявлено вимогу про зобов"язання відповідача укласти Договір про постачання теплової енергії № 373 від 23.11.2005р. в редакції ДМП " Івано - Франківськтеплокомуненерго".

В судовому засіданні 25.07.2006р. представником позивача подано заяву про зміну позовних вимог. В обгрунтування поданої заяви позивач зазначає , що відповідачем підписано один примірник договору разом з протоколом розбіжностей , відповідно до якого сторонами в даній справі досягнуто згоди по восьми пунктах договору , щодо решти пунктів договору то позивач просить суд затвердити їх в редакції викладеній в договорі № 373 від 23.11.2005р. Таким чином предметом спору є врегулювання розбіжностей по пунках 3.2.2. , п. 3.2.19, п. /п " а " п. 4.1.4, п.п. "б " п. 7. 1 , п.п. "в " п. 7.1. , п. 7. 2 , п. 7. 5 договору № 373 від 23.11.2005р. та акту розмежування границь обслуговування щодо другого абзацу . .

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив , що відповідно до ст. 1 Закону України " Про житлово - комунальні послуги " та його статуту - ДПМ " Івано - Франківськтеплокомуненерго" є виробником послуг централізовано опалення та постачання гарячої води.

Згідно ст. 1 та 29 зазначеного Закону надавати вказані послуги має Виконавець, яким у багатоквартирному будинку , відповідно до п. 4.2 Порядку визначення виконавця житлово - комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого Наказом Державного Комітету України з питань житлово - комунального господарства № 60 від 25.04.2005р. та зареєстрованим в Міністертсві юстиції України 19.05.2005р. за № 541/10821 є виконавець послуг з управління будинком , тобто його балансоутримувач. Тому у відповідності із ч. 1 ст. 29 Закону України

" Про житлово - комунальні послуги" договір на надання житлово - комунальних послуг , в тому числі і централізованого опалення та постачання гарячої води , укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем будинку.

У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, згідно з ч. 2 ст. 29 вказаного закону, він укладає договори на надання житлово - комунальних послуг з іншим виконавцем.

Житлово - будівельний кооператив " Квант " є балансоутримувачем житлового будинку по вул. Симоненка 9 а та виконавцем послуг з управління будинку.

Згідно ч. 1 п. 1 розділу 8 " Прикінцевих положень" , того ж Закону договори про надання житлово - комунальних послуг , які до 01.01.2006р. не проведенні у відповідність із цим Законом втрачають чинність.

Відповідачем 27.06.2006р. підписано договір № 373 від 23.11.2005р. разом із протоколом розбіжностей , проте неврегульованими залишились слідуючі пукти договору 3.2.2. , п. 3.2.19, п. /п " а " п. 4.1.4, п.п. "б " п. 7. 1 , п.п. "в " п. 7.1. , п. 7. 2 , п. 7. 5

Представник відповідача в судововому засідання позов заперечив усно , посилаючись на те, що договір потрібно укладати не з кооперативом а з мешканцями будинку. Факт підписання договору про постачання теплової енергії № 373 від 23.11.2005р. разом із протокол розбіжностей ним не заперечено.

Розглянувши матеріали справи , заслухавши пояснення представників сторін суд, встановив:

що 12.12.2005р. відповідачу направлено супровідним листом № 3 - 15 /10 55 два примірники договору № 373 про постачання теплової енергії разом із додатками для його підписання .

Відповідно до норм Закону України " Про житлово - комунальні послуги " на виробника послуг централізованого опалення та постачання гарячої води покладено обов"язок щодо укладання договору з виконавцем послуг. З огляду на це відповідачу обгрунтовано було запропоновано укласти договір на постачання теплової енергії та гарячої води ВІдповідно до вимог ст. 26 Закону процедура погодження договору відбувається протягом 1 - го місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін . Однак відповідачем вказаний термін було порушено і тільки 27.06.2006р. на адресу позивача був надісланий договір розом із протокол розбіжностей , відповідно до якого сторонами не досягнуто згоди по всіх пунктах договору, а саме по пунктах 3.2.2. , п. 3.2.19, п. /п " а " п. 4.1.4, п.п. "б " п. 7. 1 , п.п. "в " п. 7.1. , п. 7. 2 , п. 7. 5 договору № 373 від 23.11.2005р. , .

Відповідно до ст. 5 Закону України " Про природні монополії" діяльність у сфері централізованого постачання теплової енергії відноситься до природних монополій.

Відповідно до ст. 25 Закону України " Про теплопостачання" , у разі наявності технічної можливості і теплопостачальної організації не мають права відмовити споживачу в укладенні договору. Таким чином , договір про постачання теплової енергії є обов"язковим для укладання для Позивача, як природного монополіста , а значить згоди другої сторони для звернення до суду про врегулювання розбіжностей при укладенні договру не потрібно.

Щодо внесення змін в п.3.2.2. договору.

В п.3.2.2 передбачено обов’язок споживача виконувати умови та порядок оплати спожитої енергії в обсягах і терміни, які передбачені Договором.

Така редакція вказаного пункту, який містить тільки загальну норму щодо необхідності виконання умов договору, повністю відповідає вимогам ст.629 ЦК України, згідно якої договір є обов’язковим для виконання сторонами.

В протоколі розбіжностей Відповідач змінив редакцію вказаного пункту, тим самим закріпивши за собою обов’язок тільки сприяти Виробнику в оплаті мешканцями квартир за спожиту теплову енергію, а не нести обов’язок по оплаті.

П.3.2.2 в редакції Відповідача суперечить договору в цілому, оскільки договір укладається між юридичними особами і відповідно між ними і повинні здійснюватися розрахунки.

У протоколі розбіжностей Відповідач запропонував виключити з тексту договору п.3.2.19.

Вказаним пунктом передбачено обов’язок споживача у визначений термін встановити прилади обліку на межі балансової приналежності мережі, або в іншому, погодженому з Виробником місці.

Обов’язок споживача за власний рахунок придбати і встановити прилади обліку теплової енергії передбачено п.4.3. Правил користування тепловою енергією, затверджених наказом Міністерства енергетики і електрифікації СРСР №310 від 06.12.81р. (далі –ПКТЕ).

Відповідно до п.4.4. ПКТЕ облік відпуску теплової енергії повинен здійснюватись на межі розмежування теплових мереж енергопостачальної організації і споживача.

Таким чином, п.3.2.19 в редакції Позивача відповідає вимогам чинного законодавства.

У протоколі розбіжностей Відповідач запропонував виключити з тексту договору підпункт «а»пункту 4.1.4.

Вказаним підпунктом передбачено право Виробника обмежити або повністю припинити постачання споживачу теплової енергії у випадку несплати за використану теплову енергію в означені договором терміни, невиконання регламентних робіт по підготовці та випробуванні мереж, які перебувають на балансі споживача.

Відповідно до ст.25 Закону України «Про теплопостачання» в разі заборгованості за спожиту теплову енергію теплогенеруюча, теплотранспортна та теплопостачальна організації мають право обмежувати або припиняти постачання теплової енергії споживачам після письмового попередження, надісланого не пізніше ніж за три робочі дні.

Відповідно до п/п «е»п.7.2 ПКТЕ постачальник теплової енергії має право обмежувати або припиняти постачання теплової енергії споживачам у випадку незадовільного стану систем теплоспоживання, що загрожує аварією або створює загрозу для життя обслуговуючого персоналу.

Таким чином, підпункт «а»пункту 4.1.4 договору повністю відповідає вимогам чинного законодавства.

Щодо внесення змін у п/п «б»п.7.1 договору.

Вказаним підпунктом передбачено, що плата за теплову енергію справляється за тарифами для населення –для розрахунків за опалення житлових приміщень та місць загального користування та підігрів води мешканцям.

У протоколі розбіжностей Відповідач запропонував викласти вказаний підпункт в іншій редакції, згідно якої власники квартир та квартиронаймачі будуть безпосередньо оплачувати за теплову енергію Виробнику по індивідуальних договорах на централізоване опалення та постачання гарячої води.

Підпункт «б»п.7.1. в редакції Відповідача суперечить чинному законодавству.

Відповідно до ч.1 ст.29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем, або уповноваженою ним особою.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.20 та п.3 ч.2 ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»споживач зобов’язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Відповідно до п.4.2. Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого Наказом Державного Комітету України з питань житлово –комунального господарства №60 від 25.04.05р. та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.05.05р. за №541/10821, виконавцем послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води є виконавець послуг з управління будинком, тобто, в даному випадку житлово-будівельний кооператив «Квант».

Таким чином, підпункт «б»п.7.1. в редакції Відповідача не може бути прийнятий, оскільки суперечить вимогам чинного законодавства.

У протоколі розбіжностей Відповідач запропонував виключити з тексту договору п\п «в» п.7.1.

Вказаним пунктом передбачено, що за опалення приміщень, що займають юридичні особи, плата справляється за тарифами для юридичних осіб.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.13 Закону України «Про теплопостачання»встановлення тарифів належить до повноважень органів місцевого самоврядування.

Відповідно до рішення Івано-Франківського МВК «Про впорядкування житлово-комунальних послуг»№478 від 28.12.04р. в редакції із змінами згідно рішення Івано-Франківського МВК №167 від 31.05.05р., ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго»повинно надавати послуги теплопостачання всім споживачам (крім населення) за тарифами з урахуванням 50%-го рівня рентабельності.

Таким чином, якщо приміщення займає юридична особа, то послуги повинні надаватися за тарифами, встановленими для юридичних осіб, а отже, п\п «в»п.7.1. договору в редакції Позивача відповідає вимогам чинного законодавства.

У протоколі розбіжностей Відповідач запропонував виключити з тексту договору п.7.2.

Вказаним пунктом закріплено необхідність проведення розрахунків згідно встановлених тарифів та встановлено розрахунковий період.

Відповідно до п.9 Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої врди і водовідведення, що є додатком до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої врди і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005р. №630, розрахунковим періодом є календарний місяць.

Оскільки обов’язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги закріплено в п.5 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»і розрахунки повинні проводитись згідно встановлених тарифів, то п.7.2. Договору в редакції Позивача відповідає вимогам чинного законодавства.

У протоколі розбіжностей Відповідач запропонував виключити з тексту договору п.7.5

Вказаним пунктом передбачена відповідальність за несвоєчасну оплату у вигляді сплати пені та порядок зарахування платежів.

Згідно ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін та умови, які є обов’язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до п.п.4,13 ч.1. ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»порядок оплати за спожиті житлово-комунальні послуги та відповідальність за невиконання умов Договору є істотними умовами договору.

П.10. ч.3. ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ч.5. п.30 «Правил надання послуг з централізованого опалення ...»та п.14 Типового договору, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21 липня 2005р. передбачено, що Споживач зобов’язаний сплачувати пеню у разі несвоєчасного внесення плати за послуги в розмірі, встановленому законом чи договором.

Відповідно до ст.534 ЦК України у разі недостатності сум проведеного платежу для виконання грошового зобов’язання у повному обсязі, спочатку сплачуються проценти і неустойка, а потім основна сума боргу.

Таким чином п.7.5. в редакції Позивача відповідає вимогам чинного законодавства.

Щодо внесення змін до акту розмежування границь обслуговування.

У протоколі розбіжностей Відповідач запропонував змінити границю розмежування обслуговування.

Згідно редакції Позивача границею розмежування встановлено зовнішню стіну теплової камери ТК-9 згідно виконавчої схеми, яка наведена на звороті акту розмежування.

Згідно редакції Відповідача границя розмежування встановлюється перед засувкою, яка встановлена в ТК-9.

Відповідно до п.5.2. ПКТЕ в одній камері не повинно бути обладнання, що обслуговується різними організаціями.

Таким чином, границя розмежування обслуговування, яка встановлена в акті згідно редакції Позивача відповідає вимогам чинного законодавства.

За приписами ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладання господарського договору є обов"язковим для сторін, якщо існує пряма вказівка Закону щодо обов"язковості укладання договору для певних категорій суб"єктів господарювання . Частина 1 ст. 187 ГК України встановлює , що спори щодо укладання господарських договорів укладання яких є обов"язковим на підставі закону розглядаються судом.

З огляду на викладені обставини суд дійшов висновку про обгрунтованість вимог позивача та задоволення позову.

Судові витрати , відповідно до ст. 49 ГПК України слід відшкодувати позивачу з відповідача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, Законом України "Про житлово - комунальні послуги " , Правилами надання послуг з централізованого опалення, , ст. 179, 187 Господарського кодексу України , ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задоволити.

Викласти пункти 3.2.2. , п. 3.2.19, п. /п " а " 4.1.4, п.п. "б" п. 7. 1 , п.п. " в" п. 7. 1., п. 7. 2 ,

п. 7. 5 договору № 373 від 23.11.2005р. про постачання теплової енерігї від 23.11.2006р. укладеного між ДМП " Івано - Франківськтеплокомуненерго" та Житло - будівельним кооперативом " Квант " та абзац другий акту розмежування границь обслуговування наступним чином .

Пункт 3.2.2. - виконувати умови та порядок оплат спожитої Енергії в обсягах і в термін ,я кі передбачені Договором.

Пункт 3.2.19. - в термін до 15.10.2006р. встановити прилади на межі балансової приналежності Мережі або в іншому, погодженому з Виробником, місці.

Підпункт " а" п. 4.1.4. - несплати за використану Енергію в позначені договором терміни, невиконання регламентних робіт по підготовці та випробуванні Мереж, які перебувають на блансі Споживача ( з оформленням відповідного акта і попередженням за 10 дніів до припинення подачі).

Підпункт " б " п. 7. 1 - за тарифами для населення - для розрахунків за опалення житлових приміщень та місць загального коритування та підігрів води , ( постачання гарячої води ) мешканцям ;

Підпункт " в " п. 7. 1- за тарифами для юридичних осіб - за опалення приміщень, що займають юридичні особи та за підігрів води ( постачання гарячої води ) юридичним особам.;

Пункт 7. 2. - розрахунки за спожиту Енергію проводяться у грошовій формі згідно тарифів встановлених п. 7. 1 Договору. Розрахунковим періодом є календарний місяць.

Пункт 7. 5 - У разі несплати в терміни , обумовлені цим Договором, сторони керуються умовами Договору, вимогами Правил , в частині припинення подачі Енергії , а на суми невиконаного зобов2язання нараховується пеня в розмірі 0, 1 % за кожний день построчення до дня фактичної оплати. Сума нарахованої пені включається в наступний платіжний документ.

Перераховані споживачем суми напавляються для зарахування належного платежу наступним чином: послідовно погашається сума заборгованості попереднього періоду, пеня за цей період, далі платіж за настпуний період, пеня на цю заборгованість і т. д. Тільки після повного погашення суми попереднього боргу перераховані кошти зараховуються за поточний розрахунковий період.

Абзац другий акту розмежування границь обслуговування від 23.11.2005р. - границею встановлюється зовнішня стіна теплової камери ТК - 9 згідно виконавчої схеми на звороті.

Стягнути з відповідача Житлово - будівений коператив " Квант " м.Івано - Франківськ, вул. Симоненка 9а, кв. 69 , р/р 260038012901 в Івано - Франківській філії АТ " Кредобанк", МФО 336161, код 03346058 на користь позивача Державного міського підприємства " Івано - Франківськтеплокомуненерго" , м. Івано - Франківськ, вул. Б. Хмельницького, 59 а , п/р 26005012901 в ІФФ АТ " Кредит Банк", МФО 336161, код 03346058 - 85 грн. - витра по сплаті державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

Наказ позивачу видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Суддя Фанда Оксана Михайлівна

рішення підписане 28.07.06

Внесене в систему " Діловодставо " 28.07.2005р. Кіндрат Г.Р.