Постанова № 51777427, 28.09.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2015
Номер справи
820/8287/15
Номер документу
51777427
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2015 р. № 820/8287/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Сагайдака В.В.,

за участі секретаря судового засідання - Савчука С.С.

за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_1,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Чугуївської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Харків про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Чугуївська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: стягнути податковий борг з Квартирно - експлуатаційного відділу м. Харків з усіх розрахункових рахунків відкритих відповідачем на загальну суму 1688905,51 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується борг з земельного податку з юридичних осіб у сумі 1688905,51 грн. за січень лютий 2015 року, з урахуванням часткової сплати.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначив, що відповідно до приписів Закону України «Про Збройні сили України» Квартирно-експлуатаційний відділ м. Харкова користується пільгами та звільняється від сплати цього податку, крім того на відповідних рахунках відсутні кошти для сплати цього боргу, оскільки такі не були передбачені Державним бюджетом на 2015 рік. Крім того представник відповідача додаткового пояснив, що КЕВ м. Харкова безпосередньо приймає участь у матеріальному забезпеченні ЗСУ, які приймають участь у проведенні АТО, а тому стягнення цієї суми може призвести до зупинення всіх операцій по закупівлі відповідного майна на військові потреби та проведення оплат по вже укладеним договорам з цього приводу.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов наступного висновку.

Квартирно-експлуатаційний відділ м. Харків пройшов передбачену законом процедуру державної реєстрації, набув статусу юридичної особи з ідентифікаційним кодом 07923280 ( а.с.25). Відповідач перебуває на податковому обліку в Чугуївській ОДПІ ГУ ДФС в Харківській області з 06.11.1997 р. ( а.с.6).

Статтею 286 ПКУ встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Згідно п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суми податкових зобов'язань, визначені відповідачем самостійно у податкових деклараціях, в силу приписів п. 56.11 статті 56 ПКУ, не підлягають оскарженню та є узгодженими з дня подання декларацій.

Відповідач має заборгованість перед держбюджетом з земельного податку з юридичних осіб в розмірі 1688905,51 грн., що виник внаслідок неповної сплати самостійно визначеного зобовязання згідно податкового розрахунку земельного податку № НОМЕР_1 від 18.02.2015 року ( а.с.8-9), що також підтверджено відповідним розрахунком суми боргу ( а.с.5). Даним розрахунком було задекларовано 10134667,17 грн. податку з розбивкою на 12 місяців у сумі 844555,6 грн. щомісячно.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Позивачем було складено податкову вимогу від 05.05.2015 року № 127-22, яку вручено уповноважені особі відповідача ( а.с.10). Вимога не оскаржена та не виконана.

Відповідно до п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно п. 95.1, п. 95.3 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач має відкриті рахунки в банківських установах в національній валюті, а саме: ГУ ДКСУ в Харківській області, МФО 851011, р/р 31254301215404, 31257301115404, 35223301015404, 35229101015404, 35211001015404, 37113028000219, 31253202315404, 31256202215404, 35225202015404, 35219058015404 ( а.с.7).

Щодо заперечень відповідача щодо звільнення його від наявної суми боргу суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 14 Закону України «Про Збройні сили України», Земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.

Відповідно до п. 12.3 ст.12 ПКУ, сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

До місцевих додатків зокрема належить податок на майно, що в силу приписів ст. 265 ПКУ складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку, плати за землю.

Водночас п. 284.1, п. 284.2 ст. 284 ПКУ передбачено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території. Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам. Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право.

Так рішенням Чугуївської міської ради № 3090 VI LXIX сесії VI скликання було надано пільги у розмірі 100%, військовим формуванням, розташованим на території м. Чугуєва , по сплаті земельного податку з 01.03.2015 року по 31.12.2015 року.

Отже, право на податкову пільгу з земельного податку відповідач набув з 01.03.2015 року, а сума боргу з відповідного податку виникла внаслідок неповної сплати самостійно визначених сум за січень лютий 2015 року, тобто за період, коли відповідач ще не був звільненій від сплати.

Таким чином, за Квартирно - експлуатаційним відділом м. Харків рахується податковий борг в загальному розмірі 1688905,51 грн., який не сплачений, та на думку суду, підлягає стягненню як законний та обґрунтований.

Керуючись ст.ст. 159 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Чугуївської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Харків про стягнення податкового боргу - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути податковий борг з Квартирно - експлуатаційного відділу м. Харків (код ЄДРПОУ 7923280, 61024, м. Харків, вул. Пушкінська, 61) на користь Державного бюджету України з усіх розрахункових рахунків на загальну суму 1688905,51 грн. ( один мільйон шістсот вісімдесят вісім тисяч дев'ятсот п'ять гривень 51 копійка).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 29.09.2015 року

Суддя Сагайдак В.В.