МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
08.12.2014 р. Справа № 814/2860/14
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Малих О.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за
адміністративним позовом: Багатопрофільного кооперативу «Ю-Сервіс» (вул. Севастопольська, 5/1, м. Миколаїв, 54017)
до відповідачів: 1. Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056)
2. Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056)
про визнання протиправною відмови, зобов’яання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позивач, Багатопрофільний кооператив «Ю-Сервіс», звернувся до суду з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області (далі – відповідач, Інспекція) про:
- визнати протиправною відмову інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 37757888) у анулюванні декларації Багатопрофільного кооперативу «Ю-Сервіс» (ЄДРПОУ: 24427970, м. Миколаїв, вул. Севастопольська, 5/1) про початок виконання будівельних робіт № МК 08312229249 від 26.11.2012 року;
- зобов’язати інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 37757888) повторно розглянути заяву Багатопрофільного кооперативу «Ю-Сервіс» (ЄДРПОУ: 24427970, м. Миколаїв, вул. Севастопольська, 5/1) від 01.09.2014 року вхідний № 5955-20-14 та прийняти рішення про анулювання декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої 26.11.2012 року за № МК 08312229249;
- зобов’язати інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 37757888) подати звіт до Миколаївського окружного адміністративного суду про виконання постанови суду протягом 10-ти робочих днів після набрання законної сили.
Ухвалою суду від 01.12.2014 року, за клопотанням відповідача, судом було залучено до участі у справі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області в якості другого відповідача.
В обгрунтування свого позову БК «Ю-Сервіс» зазначило, що відповідач зобов'язаний був прийняти заяву позивача та прийняти рішення про анулювання декларації про початок виконання будівельних робіт та направити його позивачу, оскільки у позивача відсутні фінансові можливості проводити будівельні роботи на об’єкті.
Відповідач, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області, надав письмові заперечення, у яких зазначив, що підстав для скасування реєстрації декларації не має, в задоволені позову просив відмовити (арк. спр. 16 - 18).
Відповідачі надали суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (арк. спр. 44). Позивач у судове засідання не з'явився, надав суду пояснення, згідно яких проти задоволення позовних вимог не заперечував.
Суд вважає, що справа може бути розглянута по суті на підставі наявних у справі доказів, а відсутність повноважних представників сторін, відповідно до ст. 128 КАС України, не перешкоджає вирішенню спору.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
26.11.2012 року позивачем подано до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області декларацію про початок виконання будівельних робіт, а саме: реконструкції будівлі сауни з надбудовою мансандрового поверху,розташованого за адресою: вул. Металургів, 76, м. Миколаїв, 54050 (арк. спр. 5 - 8).
Відповідні будівельні роботи позивачем розпочато не було у зв’язку з відсутністю фінансової можливості.
У зв’язку з цим, позивач звернувся до відповідача з листом з проханням скасувати його декларацію про початок виконання будівельних робіт «будівлі сауни з надбудовою мансандрового поверху,розташованого за адресою: вул. Металургів, 76, м. Миколаїв, 54050» (арк. спр. 9).
Листоам № 7/14-4998-14 від 09.09.2014 року Інспекція повідомила, що відсутні правові підстави для скасування декларації (арк. спр. 10).
Відповідно до пункту 14 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466, реєстрація декларації може бути скасована в наступних випадках:
- у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об’єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта;
- за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.
Одночасно з цим. ст. 2 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005р. № 2806-ІУ (далі Закон № 2806) передбачає, що його дія поширюється на дозвільні органи, державних адміністраторів, уповноважений орган та суб'єктів господарювання, які мають намір провадити або провадять господарську діяльність. Дія цього Закону не поширюється на відносини у сфері ліцензування господарської діяльності (крім відносин щодо видачі документів дозвільного характеру, необхідних для отримання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності), охорони державного кордону, державної митної справи, державного експортного контролю, державного регулювання ринків фінансових послуг, охорони державної таємниці (провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею), захисту економічної конкуренції, а також на дозвільну систему, що поширюється на операції зі зброєю, бойовими припасами, вибуховими матеріалами і речовинами, сильнодіючими отруйними речовинами, дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії, дозвільну діяльність у сфері цивільної авіації.
Підстави та порядок анулювання документа дозвільного характеру передбачені п. 7 ст. 4-1 Закону № 2806, зокрема, однією з підстав є звернення суб'єкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру. Рішення про анулювання документа дозвільного характеру видається особисто або надсилається суб'єкту господарювання поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття (винесення) рішення, якщо інше не передбачено законом. Дія документа дозвільного характеру припиняється через десять робочих днів з дня прийняття (винесення) рішення про анулювання такого документа, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вказаного, позовні вимоги в частині визнання протиправною відмови Інспекції в анулюванні декларації та зобов’язання відповідача прийняти рішення про анулювання декларації позивача підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог , щодо зобов’язати інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в Миколаївській області при повторному розгляді заяви позивача прийняти рішення про анулювання декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої 26.11.2012 року за № МК 08312229249 суд зазначає, що суд є органом вирішення спорів, та не може підміняти функції інспекції .
Щодо вимог про зобов’язання Інспекції подати звіт до суду про виконання постанови, суд зазначає наступне.
У відповідності до ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню частково.
Згідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.ст. 2, 71, 94, 128, 160 – 164 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 37757888) у анулюванні декларації Багатопрофільного кооперативу «Ю-Сервіс» (ЄДРПОУ: 24427970, м. Миколаїв, вул. Севастопольська, 5/1) про початок виконання будівельних робіт № МК 08312229249 від 26.11.2012 року.
3. Зобов’язати інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 37757888) повторно розглянути заяву Багатопрофільного кооперативу «Ю-Сервіс» (ЄДРПОУ: 24427970, м. Миколаїв, вул. Севастопольська, 5/1) від 01.09.2014 року вхідний № 5955-20-14.
4. Зобов’язати інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 37757888) подати звіт до Миколаївського окружного адміністративного суду про виконання постанови суду протягом 10-ти робочих днів після набрання законної сили.
5. Провернути Багатопрофільному кооперативу «Ю-Сервіс» (код ЄДРПОУ 24427970) судовий збір у розмірі 54,81 грн., сплачений за квитанцією № ПН82 від 17.09.2014 року.
6. В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення встановлених строків залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Суддя Малих О.В.