Постанова № 51768094, 01.10.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2015
Номер справи
522/3919/15-а
Номер документу
51768094
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/3919/15-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Донцов Д.Ю.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Яковлева Ю.В.

судді - Вербицької Н.В.

судді - Єщенка О.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду в Приморському районі м. Одеси на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 18 травня 2015 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановила:

Позивач ОСОБА_1 26.02.2015 року звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача, та згідно подальших уточнень до позову, просила:

- визнати неправомірною відмову УПФУ в Приморському районі м. Одеси у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40%, сум отриманою матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2010 року по 30.06.2012 року;

- скасувати рішення відповідача №33 від 12 лютого 2015 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком відповідно Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплатити позивачу недоплачену пенсію з 10 липня 2012 року у розмірі 80 % від заробітної плати з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% згідно довідки від 10.07.2012 року №17974/У/05-0007, сум отриманої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати згідно довідки ГУ ДФС України в Одеській області від 30.01.2015 року №11/9/15-32-05-02-11 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Свої позовні вимоги позивач обґрунтувала тим, що вона з липня 2012 року знаходиться на обліку в УПФУ в Приморському районі м. Одеси та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

В січні 2015 року позивачу стало відомо, що при нарахуванні її пенсії до складу заробітної плати не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати. В цей же час позивачем було отримано у відповідача копію довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.07.2012 року №17974/У/05-0007, з якої стало також відомо, що надбавка за вислугу років, яка фактично виплачувалась в розмірі 40 % до посадового окладу була перерахована відповідачем та включена при розрахунку пенсії в розмірі 30%.

Згідно матеріалів справи, 06.02.2015 року позивач звернулася до УПФУ в Приморському районі м. Одеси із заявою про проведення перерахунку пенсії та включення до її розміру інших виплат згідно даних довідки ГУ ДФС України в Одеській області від 30.01.2015 року №11/9/15-32-05-02-11, однак відповідач своїм рішенням від 12.02.2015 року №33 відмов в задоволенні даної заяви позивача. В зв'язку з цим, позивач вимушена була звернутися до суду для захисту своїх прав.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 18 травня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено.

Скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси №33 від 12 лютого 2015 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_1 недоплачену пенсію з 26 серпня 2014 року з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% згідно довідки від 10.07.2012 року №17974/У/05-0007, сум отриманої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати згідно довідки Головного управління ДФС України в Одеській області від 30.01.2015 року №11/9/15-32-05-02-11 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

В апеляційній скарзі УПФУ в Приморському районі м. Одеси, посилаючись на порушення судом 1-ї інстанції норм матеріального та процесуального права, просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом 1-ї інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, перебуває на обліку у відповідача, одержуючи державну пенсію з 07.07.2012 року призначену згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.

Згідно довідки ГУ ДФС України в Одеській області від 30.01.2015 року №11/9/15-32-05-02-11 про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» виданій позивачу надбавки, премії та інші виплати за період з 01.07.2010 року по 30.06.2012 року становили: заробітна плата; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи; премії; інші виплати, які складаються з індексації грошових доходів населення, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань. На всі виплати, уключені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 9-11).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 06.02.2015 року звернулась з письмовою заявою до відповідача про перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням «інші виплати» згідно довідки ГУ ДФС України в Одеській області від 30.01.2015 року №11/9/15-32-05-02-11 та надбавки за вислугу років (а.с. 23).

Згідно матеріалів справи, рішенням №33 від 12.02.2015 року УПФУ в Приморському районі м. Одеси відмовило в перерахунку пенсії ОСОБА_1, обґрунтовуючи це тим, що чинним законодавством, зокрема Законом України «Про державну службу», постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» таке врахування не передбачено (а.с. 40).

Листом від 19.02.2015 року №47/І-11 відповідач повідомив ОСОБА_1 про прийняте рішення №33 від 12.02.2015 року щодо відмови в проведенні перерахунку її пенсії (а.с. 25-26).

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якого входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч. 2 ст. 33Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація грошових доходів входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчислені пенсії.

Згідно з ч. 1 ст. 66 вищезазначеного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структура заробітної плати.

Вказаний висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року (№21-430а11) та від 04 березня 2014 року.

Відповідно до ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Враховуючи, що згідно довідок вбачається, що на суму матеріальної допомоги, грошової винагороди за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовими заробітної плати позивача та повинні бути враховані при обчислені пенсії.

За змістом наведених норм винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органами державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 12 вересня 1997 року (чинній на час звернення позивача з даним адміністративним позовом) затверджено Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до положень якого до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи: в органах державної податкової служби; на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» з наступними змінами; на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів-системотехніків, інженерів-електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду.

Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби у таких розмірах: за стаж роботи від 1 до 2 років 5%; від 2 до 5 років -10%; від 10 до 15 років 25 %; від 15 до 20 років 30%; від 25 до 25 років 35% від 25 та більше років - 40%, посадового окладу.

Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 перерахунок пенсії пенсіонерам проводиться на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із суми заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок.

Як вбачається, з наданої до суду позивачем, довідки від 10.07.2012 р. №17974/І/05-0007 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», яка була видана Державною податковою службою в Одеській області, на дату призначення пенсії позивач отримувала заробітну плату, в яку входила, у тому числі, винагорода за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу 849,60 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №283 від 03.05.1994 року, на яку нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.

Таким чином, винагорода за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу позивача, згідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 12 вересня 1997 року, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески до пенсійного фонду, повинна бути врахована в заробітну плату застрахованої особи при обчисленні пенсії.

Колегія суддів погоджується з висновком суду 1-ї інстанції, що відповідачем не було враховано, що ст. 33 Закону України «Про державну службу» визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, оскільки позивач отримував винагороду (надбавку) за вислугу років у розмірі 40% до посадового окладу, то саме зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні його пенсії.

Колегія суддів зазначає, що позивач звернулась з заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки ГУ ДФС України в Одеській області від 30.01.2015 року №11/9/15-32-05-02-11 та надбавки за вислугу років - 06.02.2015 року (а.с. 23), а тому відповідно до ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок повинен робитись, виходячи з дати звернення, а не з дати, зазначеної позивачем у позові.

Враховуючи, що суд першої інстанції правильно вирішив справу, але з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, судова колегія на підставі п.1 ч.1 ст. 201 КАС України, вважає необхідним змінити рішення суду першої інстанції.

Керуючись ч. 1 ст. 195, ст. 197, п. 2 ч. 1 ст. 198, п.1 ч. 1 ст. 201 та ч. 2 ст. 205 КАС України, колегія суддів -

постановила:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду в Приморському районі м. Одеси - залишити без задоволення.

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 18 травня 2015 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - змінити, виклавши її резолютивну частину в наступній редакції:

«Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси №33 від 12 лютого 2015 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_1 недоплачену пенсію з 06 лютого 2015 року з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% згідно довідки від 10.07.2012 року №17974/У/05-0007, сум отриманої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати згідно довідки Головного управління ДФС України в Одеській області від 30.01.2015 року №11/9/15-32-05-02-11 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5-ть днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку у відповідності до положень діючого законодавства до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:/підпис/Ю.В. ЯковлевСуддя:/підпис/О.В. ЄщенкоСуддя:/підпис/Н.В. Вербицька