Ухвала суду № 51768088, 24.09.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2015
Номер справи
522/8784/15-а
Номер документу
51768088
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/8784/15-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Погрібний С.О.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Домусчі С.Д.,

- Димерлія О.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 05 червня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

28 квітня 2015 року ОСОБА_2 звернувся з позовом до управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м.Одеси, в якому просив визнати неправомірними дії управління ПФУ щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років; визнати незаконним рішення управління ПФУ від 07.04.2015 року № 66 про відмову у перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії, виходячи з розміру призначеної раніше пенсії - 90% від суми місячного заробітку, у відповідності з частиною 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 року в редакції Закону № 2663-III від 12.07.2001 року, з урахуванням поданої довідки прокуратури Одеської області від 16.06.2012 року № 15 про новий посадовий оклад та загальний розмір місячної зарплати; зобов'язати УПФУ у Приморському районі м.Одеси провести перерахунок пенсії та здійснити відповідні виплати недорахованої пенсії відповідно до чинного законодавства. На думку позивача він має право на перерахунок пенсії з більшого розміру посадового окладу співробітника органу прокуратури, ніж це визначено відповідачем за попереднім розміром посадового окладу.

Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 05 червня 2015р. позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить зазначену постанову скасувати та прийняту нову, якою відмовити в задоволені позовних вимог.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України у зв'язку із відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі про слухання справи за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.

3 21 березня 2003 року ОСОБА_2 одержує пенсію в УПФУ в Приморському районі м.Одеси, згідно Закону України «Про прокуратуру».

19 лютого 2015 року позивач звернувся з заявою до відповідача про перерахунок вже призначеної йому пенсії, у зв'язку зі збільшенням посадових окладів працівників прокуратури.

24 квітня 2015 року ОСОБА_2 отримав рішення відповідача від 07.04.2015 року № 66, яким йому відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки даний перерахунок призведе до зменшення основного розміру пенсії від середнього заробітку. При цьому пенсійний орган виходив, що відповідно до змін у законодавстві загальний процент розрахунку пенсії позивача при перерахунку пенсії буде становити 80%, а не 90%, який встановлювався при призначенні пенсії вперше.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Тому відсутні підстави для відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у редакції на час виникнення спірних відносин, встановлено умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права та встановлено, що пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Законами України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII та «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII у наведеній нормі цифру « 80» замінено, відповідно, цифрами « 70» та « 60».

Таким чином, з 01.10.2011 положення ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.13 та ч.18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії, на момент виникнення спірних правовідносин, змін не зазнали.

Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 року № 505 підвищена заробітна плата працівника прокуратури.

Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку із збільшенням посадового окладу до управління ПФУ у Приморському районі м.Одеси ґрунтується на законних підставах, який має бути проведений, виходячи з розміру призначеної пенсії - 90% від суми місячного заробітку, а відмова відповідача у проведенні перерахунку, враховуючи вищезазначені норми, є неправомірною.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові № 21-445а13 від 17.12.2013 року.

Апеляційна скарга не містить правових підстав на спростування доводів суду першої інстанції.

Оцінюючи викладені обставини в їх сукупності, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги вважає такими, що висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси - залишити без задоволення.

Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 05 червня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: С.Д.Домусчі

Суддя: О.О.Димерлій