Ухвала суду № 51768084, 17.09.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2015
Номер справи
819/485/13а
Номер документу
51768084
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2015 року Справа № 876/8397/13 Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Старунського Д.М.,

суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Астрон» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 14 березня 2013 року у справі за позовом прокурора Бучацького району Тернопільської області в інтересах держави в особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (сектор нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Тернопільській області) до Закритого акціонерного товариства «Астрон» про стягнення фінансових санкцій,

в с т а н о в и в:

Прокурор Бучацького району Тернопільської області в інтересах держави в особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (сектор нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Тернопільській області) 25.02.2013 року звернувся в суд з адміністративним позовом до ЗАТ «Астрон», в якому просив стягнути 5100,00 грн. фінансових санкцій за порушення на ринку цінних паперів.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 14 березня 2013 року позов задоволено. Стягнуто з ЗАТ "Астрон" 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп. в користь Державного бюджету України на рахунок управління Державної казначейської служби м. Тернополі в Головному управлінні Державної казначейства у Бучацькому районів Головному управління Державного казначейства України у Тернопільській області №31111106700076, МФО 838012, код бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106, код одержувача коштів 38038030.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ЗАТ «Астрон» оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт по справі зазначає, що відповідно до п. З ч. 1 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності є підставою для відкладення розгляду справи.

Однак, суд в порушення процесуальних норм, вирішив справу за відсутності відповідача, без дотримання принципу законності, не забезпечив при цьому рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.

Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Судом першої інстанції встановлено, що закрите акціонерне товариство «Астрон» у відповідності до частини 2 статті 2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» є емітентом.

У зв'язку із не опублікуванням відповідачем регулярної річної інформації емітента за 2011 рік, неподанням регулярної річної інформації емітента за 2011 рік до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і не розміщенням регулярної річної інформації емітента за 2011 рік у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів, відповідачем постановами за №305-ПР-3-Е, №306-ПР-3-Е, №307-ПР-3-Е від 21.08.2012 року на Закрите акціонерне товариство "Астрон" накладено штрафні санкції за не розкриття регулярної річної інформації за 2011 рік в загальному розмірі 5 100,00 грн.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що виходячи із системного аналізу норм Закону та підзаконних нормативно-правових актів, у відповідача як акціонерного товариства наявний обов'язок у відповідні строки розкривати (подавати, розміщувати, опубліковувати) про себе, як емітента цінних паперів, регулярну річну звітну інформацію про результати фінансово-господарської діяльності, в обсязі визначеному статтею 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок".

Такі висновки суду першої інстанції на думку колегії суддів відповідають фактичним обставинам справи та є вірними з огляду на наступне.

Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» учасники фондового ринку - емітенти або особи, що видали неемісійні цінні папери, інвестори в цінні папери, інституційні інвестори, професійні учасники фондового ринку, об'єднання професійних учасників фондового ринку, у тому числі саморегулівні організації професійних учасників фондового ринку. Емітент - юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання за ними перед їх власниками.

Згідно із ч.1 ст.39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: - розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; - опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; - подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Таким чином, статтею 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» визначено обов'язок емітента розкривати інформацію на фондовому ринку.

Згідно з ч.1 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

У відповідності до ч.2 ст.40 даного Закону звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.

За приписами ч.4 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом:

- розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;

- опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;

- розміщення на власному веб-сайті.

Частиною 6 цієї ж статті Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" передбачено, що строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Разом з тим, відповідно до вимог пункту 1 глави 1 та пункту 1 глави 7 розділу V "Положення про ] розкриття інформації емітентами цінних паперів", затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року №1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 року за № 97/13364 емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати з регулярну річну інформацію у повному обсязі, в тому числі шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Беручи до уваги вищевказані норми Закону та підзаконних нормативно-правових актів, суд прийшов до вірного висновку, що у відповідача як акціонерного товариства наявний обов'язок у відповідні строки розкривати (подавати, розміщувати, опубліковувати) про себе, як емітента цінних паперів, регулярну річну звітну інформацію про результати фінансово-господарської діяльності, в обсязі визначеному статтею 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок".

Судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що відповідач не подав до Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярну річну інформацію про емітента за 2011 рік, не розмістив її у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів, та не опублікував у офіційному друкованому виданні, чим порушив вимоги пункту 4 статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" і вимоги пункту 1 глави 7 Розділу V Положення.

Частиною 1 статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Пунктами 5-7 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено відповідальність емітентів:

- за не опублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподаткованих мінімумів громадян;

- за не розміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподаткованих мінімумів громадян;

- за не подання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Комісії - у розмірі до тисячі неоподаткованих мінімумів громадян.

Так, судом апеляційної інстанції було встановлено, що по фактах зазначених вище правопорушень та наявності вини юридичної особи, позивачем було складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів за №307-ПР-З-Е, №306-ПР-З-Е, №305-ПР-З-Е від 07.08.2012 року.

На підставі зазначених актів, начальником Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, згідно Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року за №2272, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 року за №120/14811, щодо закритого акціонерного товариства "Астрон" прийнято:

- постанову від 21.08.2012 року за №306-ПР-З-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 1 700,00 грн. за не подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярної річної інформації (річного звіту) про емітента за 2011 рік;

- постанову від 21.08.2012 року за №305-ПР-З-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу в розмірі 1 700,00 грн. за не опублікування у офіційному друкованому виданні регулярної річної інформації (річного звіту) про емітента за 2011 рік;

-постанову від 21.08.2012 року за №307-ПР-З-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу в розмірі 1 700,00 грн. за не розміщення регулярної річної інформації (річного звіту) про емітента за 2011 рік у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії.

Відповідач постанови не оскаржував, доказів про сплату штрафу не надав.

Абзацом 11 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб і їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Як видно з апеляційної скарги, апелянтом по суті не заперечується факти не надання та не опублікування річної інформації(звіту), не спростовується не сплата санкцій, а лише відсутність на судовому засіданні, що на погляд, колегії суддів не привело до ухвалення незаконного рішення.

Відповідно до ч.1 ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на зазначене, колегія суддів вважає правильним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про правомірність застосування позивачем до Закритого акціонерного товариства "Астрон" санкцій за невиконання пункту 4 статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", пункту 1 глави 7 Розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, а також про наявність у відповідача обов'язку сплатити застосованих до нього санкцій в загальному розмірі 5100,00 грн., відповідно до постанов за №305-ПР-3-Е, №306-ПР-3-Е, №307-ПР-3-Е від 21.08.2012 року.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Астрон» залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 14 березня 2013 року у справі №819/485/13-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Д.М. Старунський

Судді В.М. Багрій

А.І. Рибачук