Постанова № 51763281, 30.09.2015, Кам'янський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
30.09.2015
Номер справи
696/1434/15-а
Номер документу
51763281
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

30.09.2015

Справа № 696/1434/15-а

2-а/696/45/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2015 року Кам"янський районний суду Черкаської області в складі головуючого судді Коваленка В.І.,

при секретарі Степановій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам"янка справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кам"янському районі Черкаської області про визнання неправомірної відмови про донарахування пенсії та зобов"язання вчинити певні дії,-

встановив:

У вересня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Кам"янському районі Черкаської області, посилаючись на те, що 10 квітня 2013 року їй призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". Пенсія призначена у розмірі 80 відсотків заробітної плати згідно її посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі в органах місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Однак, в розрахунку для обчислення пенсії не було включено до складу заробітної плати отримуваних нею сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, з яких нараховані та сплачені страхові внески та збір на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування. Про дані обставини їй стало відомо у серпні 2015 року.

20 серпня 2015 року вона звернулася з відповідною заявою до відповідача з проханням перерахувати її пенсію та донарахувати її, включивши до складу заробітної плати:

-матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 35172 грн.95к.;

-премії до державних, професійних свят та ювілейних дат в розмірі 4124,00 грн.;

-індексації заробітної плати в сумі 9831,39 грн., отриманих нею за місцем роботи за період з 01 квітня 2011 року по квітень 2013 року до призначення її пенсії у розімірі 80% заробітної плати у відповідності до ст. ст. 33, 37,37-1 Закону України "Про державну службу". Листом від 26 серпня 2015 року їй було відмовлено у задоволенні заяви.

24 вересня 2015 року ОСОБА_1 уточнила свої позовні вимоги, зокрема, просила зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Кам"янському районі Черкаської області, на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пінсії відповідно до Закону України "Про державну службу, затвердженої Постановою правління пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, провести з 20.08.2015 року донарахування її пенсії, включивши до складу заробітної плати індексацію в розмірі 9831,39 грн.; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат в розмірі 4124,00 грн.; матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 35172,95 грн.

Обгрунтовуючи свої вимоги, вона послався на положення статей 33, 37,3 7-1 Закону України "Про державну службу", статті 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №3723-12 "Про пенсійне забезпечення", статті 41 Закону України від 9 липня 2003 року №1058 "Про загальнобов"язкове державне пенсійне страхування".

Позивач у судове засідання не з"явилася, але в матеріалах справи є її письмова заява, в якій вона просить справу розглянути за її відсутності, позовні вимоги вона підтримує.

Представник відповідача у судове засідання не з"явилася, але в матеріалах справи є її заява, в якій вона просить справу розглянути за її відсутності, у задоволенні позову просила відмовити.

Відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, оскільки у судове засідання всі особи, які беруть участь у справі, не з"явилися.

У вересня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Кам"янському районі Черкаської області, посилаючись на те, що в квітні 2013 року їй призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". Пенсія призначена у розмірі 80 відсотків заробітної плати згідно її посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі в органах місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Однак, в розрахунку для обчислення пенсії не було включено до складу заробітної плати отримуваних нею сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, з яких нараховані та сплачені страхові внески та збір на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування. Про дані обставини їй стало відомо у серпні 2015 року.

20 серпня 2015 року вона звернулася з відповідною заявою до відповідача з проханням перерахувати її пенсію та донарахувати її, включивши до складу заробітної плати:

-матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 35172 грн.95к.;

-премії до державних, професійних свят та ювілейних дат в розмірі 4124,00 грн.;

-індексації заробітної плати в сумі 9831,39 грн., отриманих нею за місцем роботи за період з 01 квітня 2011 року по квітень 2013 року до призначення її пенсії у розімірі 80% заробітної плати у відповідності до ст. ст. 33, 37,37-1 Закону України "Про державну службу". Листом від 26 серпня 2015 року їй було відмовлено у задоволенні її заяви.

24 вересня 2015 року ОСОБА_1 уточнила свої позовні вимоги, зокрема, просила зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Кам"янському районі Черкаської області, на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пінсії відповідно до Закону України "Про державну службу, затвердженої Постановою правління пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, провести з 20.08.2015 року донарахування її пенсії, включивши до складу заробітної плати індексацію в розмірі 9831,39 грн.; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат в розмірі 4124,00 грн.; матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 35172,95 грн.

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" ( у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов"язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата-це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбаки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення , премії до державних свят, індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включається всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року "Про збір на обов"язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляється страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообо"язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належить, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов"язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатми розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов"язковими для всіх суб"єктів владних повноважень, які застосувають у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів україни. Суди зобов"язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного суду України.

Відповідно до рішень Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року, 14 травня 2013 року та 28 травня 2013 року отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Ураховуючи наведене, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю.

Керуючись статтями 2, 4 , 7, 17, 94, 158-163, 256 КАС України, суд,-

постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кам"янському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов"язання перерахунку та виплати недоплачених сум пенсії задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Кам"янському районі Черкаської області з приводу відмови в здійснені донарахування раніше призначеної йому пенсії у відповідності зі ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу", включивши у розрахунок суму матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, на які було нараховано, утримано та перераховано внески на загальнообов"язкове державне соціальне страхування.

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Кам"янському районі Черкаської області, на підставі довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02. 2011 року №5-1, провести станом на день первинного

звернення за призначенням їй пенсії по віку ( з квітня 2013 року) донарахування сум, а саме:

-матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 35172 грн. 95 к.;

-індексації заробітної плати в сумі 9831, 39 грн., отриманих нею за місцем роботи за період з 19 квітня 2011 року по 19 квітня 2013 року до призначення її пенсії у розмірі 80% заробітної плати у відповідності до ст. ст. 33, 37,37-1 Закону України "Про державну службу".

- премії до державних, професійних свят та ювілейних дат в розмірі 4124,00 грн..

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Кам"янському районі Черкаської області виконати постанову негайно, в порядку встановленому для виконання судових рішень

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністравного суду.

Суддя: