Головуючий у 1 інстанції - Секірська А.Г.
Суддя-доповідач - Шишов О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2015 року справа №812/392/15
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Шишова О.О., суддів Міронової Г.М., Чебанова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 липня 2015 р. у справі № 812/392/15 за позовом Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві до Реєстраційної служби Сватівського районного управління юстиції третя особа ОСОБА_2 про визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, відміну державної реєстрації припинення юридичної особи,-
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (надалі - позивач) звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Сватівського районного управління юстиції (далі відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 (далі-апелянт), про визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, відміну державної реєстрації припинення юридичної особи.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 липня 2015року позовні вимоги задоволено, а саме: визнано недійсним запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 01.10.2014 за №13741120007000758 про державну реєстрацію припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "ФрейзерКепітал" (код ЄДРПОУ 38238893) в результаті реорганізації та відмінено державну реєстрацію припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "ФрейзерКепітал" (код ЄДРПОУ 38238893)..
Суд першої інстанції виходив з того,що відповідачем у справі порушено вимоги ст. 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" під час здійснення реєстраційних дій щодо припинення юридичної особи ТОВ "ФрейзерКепітал" в результаті реорганізації.
Не погодившись з таким рішенням, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що при реорганізації юридичної особи шляхом перетворення документальна позапланова перевірка такого платника податків органами державної податкової служби не проводиться, тому не потрібно подавати в органи фіскальної служби заяву про припинення за формою 8-ОПП, а також отримувати довідку про відсутність заборгованості за формою 22-ОПП, так само, як і не вимагається закриття рахунків у фінансових установах, оскільки вони переходять в управління д о правонаступника. Керуючись нормами пунктів 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, пункту 11.3 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588, статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", статті 108 Цивільного кодексу України апелянт вважає, що внесення будь-яких заперечень щодо припинення юридичної особи шляхом перетворення органами фіскальної служби є безпідставними та такими, що суперечать діючому законодавству України.
Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ФрейзерКепітал" зареєстровано у якості новоутвореної юридичної особи 28.05.2012 державним реєстратором Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, код ЄДРПОУ 38238893, № запису 10701020000046526 (а.с. 102).
На підставі рішення загальних зборів учасників ТОВ "ФрейзерКепітал"", оформленого протоколом від 07.05.2014 № 2 (а.с.126-127) та інших відповідних документів 15.05.2014 державним реєстратором здійснена реєстрація змін до установчих документів, а саме зареєстровано зміну місцезнаходження ТОВ "ФрейзерКепітал" за адресою: Луганська область, Сватівський район, смт. Сватове, вул. Новостаробільська, будинок 32, № запису 10701050005046526 (а.с. 127-135)
У зв'язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи реєстраційну справу №1070046526-06 ТОВ "ФрейзерКепітал" передано до реєстраційної служби Сватівського районного управління юстиції.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, що у реєстраційній справі №1070046526-06 відсутня реєстраційна картка на проведення державної реєстрації внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації, проте наявні документи, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення зазначеної реєстраційної дії - протокол Загальних зборів учасників ТОВ "ФрейзерКепітал" від 12.06.2014 № 3 (а.с.137) та довіреність від 13.06.2014 (а.с.138).
Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 18.05.2015 підтверджується, що Державним реєстратором реєстраційної служби Сватівського районного управління юстиції 01.07.2014 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис про рішення засновників про припинення юридичної особи в результаті реорганізації, № 13741270006000758 (а.с.8).
В матеріалах реєстраційної справи знаходиться повідомлення Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві форми № 27-ОПП про наявність заперечень податкового органу щодо здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи та повідомлення форми № 5-ЄСВ про наявність боргу зі сплати єдиного внеску та про неможливість проведення державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи підприємця (а.с. 139).
Реєстраційна справа №1070046526-06 ТОВ "ФрейзерКепітал" містить реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (непотрібне викреслити) від 01.10.2014, відповідно до якої правонаступником ТОВ "ФрейзерКепітал" є Приватне акціонерне товариство "ДаблГеліос" (а.с.140-141), передавальний акт від 08.09.2014 про передачу активів та пасивів ТОВ "ФрейзерКепітал" до ПрАТ "ДаблГеліос" (а.с.142-143), протокол № 4 загальних зборів учасників ТОВ "ФрейзерКепітал" від 08.09.2014 про затвердження передавального акту (а.с.143), опис документів, що надаються державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "державна реєстрація юридичної особи в результаті реорганізації" від 01.10.2014 (а.с.144) та повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, а саме внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запису № 13741120007000758 від 01.10.2014 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи ТОВ "ФрейзерКепітал", код ЄДРПОУ 38238893 (а.с.144).
Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 56 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання може бути утворений шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.
Згідно зі статтею 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до статті 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно - правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 № 755-IV (далі - Закон № 755).
Статтею 33 Закону № 755 передбачено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Частинами першою та другою статті 34 Закону № 755 встановлено, що для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи. У випадках, встановлених законом, крім документів, що передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, який підтверджує одержання згоди відповідних державних органів на припинення юридичної особи.
Відповідно до положень частини першої статті 35 Закону № 755 (в редакції Закону, чинній на час проведення реєстраційної дії щодо припинення ТОВ "Фрейзер Кепітал") державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, без розгляду повинен у день надходження цих документів внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи та в той же день повідомити органи статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України відомості про внесення такого запису.
Повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Відомості про дату публікації повідомлення, яке містить інформацію про строк заявлення вимог кредиторів щодо юридичної особи, що припиняється, надаються органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України не пізніше наступного дня з дати публікації такого повідомлення.
Частиною першою статті 37 Закону № 755 передбачено, що для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення голова комісії з припинення або уповноважена ним особа після закінчення процедури припинення, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинна подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення;
- підписаний головою і членами комісії з припинення юридичної особи та затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, примірник оригіналу передавального акта, якщо припинення здійснюється в результаті злиття, приєднання або перетворення, чи розподільчого балансу, якщо припинення здійснюється в результаті поділу, або їх нотаріально засвідчені копії;
- довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню;
- документ про узгодження плану реорганізації з органом доходів і зборів (за наявності податкового боргу);
- довідку відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів;
- довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.
При цьому, згідно з частиною 3 статті 37 Закону № 755 у разі державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення документи, які передбачені абзацами четвертим - сьомим частини першої цієї статті, державному реєстратору не подаються.
Згідно з частиною 9 статті 37 Закону № 755 державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, якщо, зокрема, від органів доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України надійшло повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, і воно не відкликане.
З огляду на наведене суд погоджується з доводами апелянта, що частиною 9 статті 37 Закону № 755 встановлено право, а не обов'язок державного реєстратора залишати без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в перетворення, при надходженні повідомлень від органів доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, і вони не відкликані.
Проте суд зазначає, що частиною 17 вищевказаної статті Закону № 755 передбачено, що державна реєстрація юридичної особи, яка утворена в результаті перетворення, здійснюється у порядку, який встановлено статтями 24 - 27 цього Закону. Перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення.
Таким чином, конструкція даної норми зобов'язує державного реєстратора у випадку припинення юридичної особи в результаті перетворення спочатку зареєструвати у встановленому законом порядку новоутворену юридичну особу, до якої переходять права та обов'язки особи, що припиняється, а потім здійснювати державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється в результаті реорганізації за рішенням засновника без державної реєстрації юридичної особи - правонаступника - не допускається.
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо юридичної особи ТОВ "Фрейзер Кепітал", вбачається, що інформація в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо дати затвердження передавального акту та про юридичних осіб, які є правонаступником ТОВ "ФрейзерКепітал", відсутня.
Як встановлено судом першої інстанції, що позивачем при зверненні з позовом помилково зазначено № оскаржуваного запису 13741270006000758, тоді як з матеріалами справи підтверджується, що номером запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ "ФрейзерКепітал" є 13741120007000758, а під номером 13741270006000758 внесено запис про внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації від 01.07.2014 (а.с.8), зазначена реєстраційна дія не оскаржується позивачем.
Щодо доводів апелянта то вони повністю спростовуються виходячи з того, що відповідачем порушено вимоги ст.37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" під час здійснення реєстраційних дій щодо припинення юридичної особи ТОВ "ФрейзерКепітал" в результаті реорганізації, тому позовна вимога про визнання недійсним запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 01.10.2014 за №13741120007000758 про державну реєстрацію припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "ФрейзерКепітал" (код ЄДРПОУ 38238893) в результаті реорганізації, підлягає задоволенню.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про неправомірність реєстрації припинення юридичної особи ТОВ "ФрейзерКепітал" (код ЄДРПОУ 38238893) без реєстрації правонаступника вказаної юридичної особи.
Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 липня 2015 р. у справі № 812/392/15-залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 липня 2015 р. у справі № 812/392/15-залишити без змін.
Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання рішенням законної сили.
Колегія суддів : О.О.Шишов
Г.М.Міронова
О.О.Чебанов