ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2015 року справа № 823/1885/15
15 год. 30 хв.м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання Будченко А.Ю.,
за участю представників:
позивача ОСОБА_1,
відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства Черкаський облавтодор відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Дочірнє підприємство Черкаський облавтодор відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України подало позов, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у місті Черкаси Головного управління ДФС у Черкаській області від 07 квітня 2015 року № НОМЕР_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податкове повідомлення-рішення суперечить законодавству з питань оподаткування та підлягає до скасування, оскільки позивачем обґрунтовано включено до складу податкового кредиту за січень 2015 року суми податку на додану вартість за податковими накладними, виписаними в лютому, квітні, липні-грудні 2014 року.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що всі податкові накладні, складені в звітних податкових періодах 2014 року, могли бути включені до складу податкового кредиту не пізніше грудня 2014 року.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Дочірнє підприємство Черкаський облавтодор відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України, як субєкт господарювання юридична особа, ідентифікаційний код 31141625, зареєстроване 05.09.2000 та є платником податку на додану вартість.
19 березня 2015 року за № 657/23-01-15-02/31141625 посадовою особою державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області складено акт про результати камеральної електронної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, яким встановлено, що ДП Черкаський облавтодор відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України включено податкові накладні з періодом виписки: лютий 2014, квітень 2014, липень-грудень 2014, чим порушено пункт 201.10 статті 201, пункт 198.6 статті 198 ПКУ та неправомірно віднесено до складу податкового кредиту декларації з ПДВ (від 17.02.2015 № НОМЕР_2) суму ПДВ у розмірі 70467 грн. 90 коп.
На підставі зазначеного акту відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 07 квітня 2015 року № НОМЕР_1, яким збільшено суму грошового зобовязання позивача по податку на додану вартість на загальну суму 105702 грн., з яких за основним платежем 70468 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 35234 грн.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у звязку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Згідно пункту 198.2 зазначеної статті датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.
Пункт 198.6 статті 198 Податкового кодексу України (в редакції станом на час складання акту перевірки) передбачав, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у звязку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу. Суми податку, сплачені (нараховані) у звязку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше: ніж через 180 календарних днів з дати складення податкової накладної; для платників податку, що застосовують касовий метод, - ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку; для банківських установ при одержанні ними права власності на заставне майно.
Разом з тим, згідно абзацу 3 пункту 198.6 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла на час складання податкових накладних) у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
В даному випадку ДП Черкаський облавтодор відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України протягом строку, установленого наведеною правовою нормою, включено до податкового кредиту суму податку на додану вартість, відтак не порушено норми податкового законодавства.
Посилання відповідача на положення абзацу 3 пункту 198.6 Податкового кодексу України в редакції Закону № 71-VІІІ, який діє з 01.01.2015 та передбачає можливість формування податкового кредиту на підставі податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН із запізненням не більше ніж на 180 календарних днів з дати їх складання, суд вважає безпідставним з огляду на таке.
Частиною 1 статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи. Офіційне тлумачення цього положення надано Рішенням Конституційного Суду України від 09.02.99р. №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).
Так, Конституційним Судом України наголошено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти як таку, що починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події чи факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості субєктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативно-правового акта.
Враховуючи наведену правову позицію, а також зважаючи на те, що спірні податкові накладні виписані у лютому, квітні та липні-грудні 2014 року, тобто до внесення зазначених змін до Податкового кодексу України, застосуванню підлягають положення цього Кодексу, які діяли в редакції на час складання податкових накладних.
Таким чином, суд вважає висновки державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області стосовно заниження ДП Черкаський облавтодор відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України податку на додану вартість безпідставними.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області від 07 квітня 2015 року № НОМЕР_1 про збільшення суми грошового зобовязання по податку на додану вартість в розмірі 105702 грн., в тому числі за основним платежем 70468 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 35234 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39497534) на користь дочірнього підприємства Черкаський облавтодор відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (18006, м. Черкаси, бул. Шевченка, 389, ідентифікаційний код 31141625) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 211 (двісті одинадцять) грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.О. Гаврилюк
Постанова складена в повному обсязі 01.10.2015.