Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
01 жовтня 2015 р. № 820/10364/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В. ,
суддів - Бадюкова Ю.В., Спірідонова М.М.
при секретарі судового засідання Самігулліній К.В.
за участі:
представника позивача - ОСОБА_1;
представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3
представників третьої особи - ОСОБА_4, ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_6 до Дергачівської районної виборчої комісії Харківської області, третя особа: політична партія "Відродження" провизнання реєстрації кандидатів у депутати недійсною,- ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_6, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дергачівської районної виборчої комісії, третя особа: політична партія «Відродження», в якому просить суд: визнати реєстрацію кандидатів у депутати від політичної партії "Відродження" такою, що порушує законодавство України, а отже, - недійсною.
В обґрунтування заявлених вимог представник позивача вказав, що 23.09.2015р. на зборах партії «Відродження» відбулося порушення Закону України «Про місцеві вибори», а саме при здійсненні 4) етапу виборчого процесу висуванні кандидатів у депутати в Дергачівську районну раду Харківської області, розташування у виборчому списку кандидатів розташування у виборчому списку відбулося не в алфавітному порядку (за прзівищем) (абз. 2 ч.3 ст. 37 Закону). Так само трапилось і при висуванні кандидатів у депутати до Дергачівської міської ради Харківської області. Представник позивача стверджує, що невиконання політичною партією «Відродження» вимог законодавства призвело до того, що такий порядок висування спотворить підсумкові документи виборів через наявність в них особи, яка потрапила до бюлетеня всупереч вимогам, які виконали інші партії і кандидати від них.
Представник позивача адвокат ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у позовній заяві, просив суд позов задовольнити. Окрім того, пояснив суду (та надав відповідну письмову заяву а.с. 38-40), що 23.09.2015р. на зборах партії «Відродження» відбулося порушення Закону України «Про місцеві вибори», а саме: висуванні кандидатів у депутати в Дергачівську районну раду Харківської області, розташування у виборчому списку кандидатів відбувалось за відсутністю зазначення територіального виборчого округу, за яким закріплюється кандидат (абз. 2 ч.3 ст. 37 Закону). Так само і при висуванні кандидатів у депутати до Дергачівської міської ради Харківської області оголошення кандидатів відбулося за відсутності закріплення кожного кандидата за територіальним округом, що зафіксовано актом від 23.09.2015р., складеним офіційними представниками Дергачівської районної виборчої комісії Харківської області.
Позивач ОСОБА_6 у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Відповідач - Дергачівська районна виборча комісія, з поданим позовом не погодився.
В обґрунтування заперечень проти позову представники відповідача указали, що жодним чином права позивача а ні як виборця, а ні як громадянина не порушені. На теперішній час комісією не розглянуто питання щодо реєстрації кандидатів у депутати від політичної партії "Відродження" та не прийнято рішення з цього приводу. 30.09.2015р., вже після того, як комісії стало відомо про подання даного адміністративного позову, до комісії надійшов акт від 23.09.2015р., складений членом комісії, котрий був присутній на зборах партії «Відродження», про порушення Закону України «Про місцеві вибори», який був зареєстрований в журналі 30.09.2015р. за вх. № 61. При цьому, жодного судового рішення, відповідного прокурорського реагування, тощо на виявлене порушення до комісії не надходило.
Третя особа - політична партія «Відродження», з позовом також не погодилась, посилаючись на безпідставність позову.
У судовому засіданні представники третьої особи наполягали на відмові у задоволенні позову та стверджували, що жодних порушень Закону України «Про місцеві вибори» політична партія «Відродження» в особі Дергачівської районної організації партії та прав позивача не допускала і даний факт не підтверджується належними доказами. Також, представникам третьої особи не зрозуміло, чому акт про нібито встановлене порушення на зборах партії, яке відбулося 23.09.2015р. був наданий комісії лише 30.09.2015р.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників осіб, що прибули у судове засідання, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Преамбулою Закону України «Про місцеві вибори» № 676-УІІІ від 04.09.2015р. визначено, що цей Закон визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних, міських голів та старост.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеві вибори» № 676-УІІІ від 04.09.2015р., організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних, міських голів та старост регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 20 означеного закону, виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Загальний порядок висування кандидатів місцевою організацією партії визначений ст. 37 Закону України «Про місцеві вибори» № 676-УІІІ від 04.09.2015р. Так, відповідно до ч. 3 ст. 37 Закону, кількість кандидатів у депутати, включених до виборчого списку місцевої організації партії, не може перевищувати кількості депутатів відповідної ради плюс один. При цьому у виборчому списку місцевої організації партії визначається перший кандидат, інші кандидати розташовуються у виборчому списку в алфавітному порядку (за прізвищем) із зазначенням територіального виборчого округу, за яким закріплюється кандидат.
При вирішенні справи суд бере до уваги, що у порядку, передбаченому статтею 172 КАС України, звернутися до суду мають право особи, які мають намір реалізувати своє право на участь у виборчому процесі або набути статусу субєкта виборчого процесу, у разі відмови в цьому виборчими комісіями або органами державної влади чи органами місцевого самоврядування. Якщо така відмова не оскаржена або визнана законною, то ці особи не мають права оскаржувати подальші рішення, дії та бездіяльність виборчих комісій або органів державної влади чи органів місцевого самоврядування у виборчому процесі як субєкти відповідного процесу та не мають права в подальшому на подання позову у вказаному порядку. Відповідно до частини другої статті 172 КАС України, виборці мають право на звернення до суду у вказаному порядку лише в разі порушення їхніх виборчих прав або інтересів щодо участі у виборчому процесі особисто. Точне і неухильне додержання адміністративними судами норм Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) під час розгляду спорів щодо правовідносин, повязаних з виборчим процесом (далі також виборчий спір, виборча справа), є неодмінною умовою їх правильного, справедливого та своєчасного вирішення (Постанова Пленуму ВАСУ № 15 від 01.11.2013р. Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, повязаних з виборчим процессом).
Суд відзначає, що в ході розгляду справи представник позивача жодних доказів порушення виборчих прав або інтересів щодо участі у виборчому процесі особисто позивача не надав.
Стосовно акту від 23.09.2015р., котрий зареєстрований в журналі реєстрації документів, заяв, скарг у виборчій комісії з місцевих виборів Дергачівської районної виборчої комісії, оригінал якого досліджений у судовому засіданні та копія витягу з якого долучена до матеріалів справи Дергачівської районної виборчої комісії (а.с. 42-47), суд зазначає, що даний документ не може бути прийнятий судом в якості належного доказу за правилами ст. 86 КАС України, оскільки не доводить факту порушення прав або інтересів щодо участі у виборчому процесі особисто позивача.
Судом також достеменно встановлено під час судового розгляду справи, що відповідачем - Дергачівською районною виборчою комісією, на час розгляду справи не прийнято жодного рішення щодо реєстрації кандидатів у депутати від політичної партії "Відродження".
Оскільки за матеріалами справи судом не встановлено невідповідності форми правової поведінки відповідача у спірних правовідносинах вимогам ч.3 ст.2 КАС України, то поданий позов належить залишити без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-11, 158-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_6 до Дергачівської районної виборчої комісії, третя особа: політична партія «Відродження», про визнання реєстрації кандидатів у депутати від політичної партії "Відродження" такою, що порушує законодавство України, а отже, є недійсною - залишити без зідоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду відповідно до ч.5 ст.177 КАС України, а саме: шляхом подання через Харківський окружний адміністративний суд апеляційної скарги у дводенний строк з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили згідно з ч.3 ст.177 КАС України, а саме: після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Панченко О.В.
Судді Бадюков Ю.В.
ОСОБА_7