Постанова № 51744906, 24.09.2015, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2015
Номер справи
816/2898/15
Номер документу
51744906
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/2898/15

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Іваненка С.А.,

за участю:

секретаря судового засідання Панькіній А. С.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги, -

В С Т А Н О В И В:

30 липня 2015 року позивач ОСОБА_3 акціонерне товариство "Укрнафта" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги від 25 травня 2015 року № 359-25.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржувана податкова вимога була винесена у зв'язку з наявністю у позивача податкового боргу з рентної плати за користування надрами. В той же час, позивач зауважує, що граничний термін сплати узгоджених податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами за 1 квартал 2015 року сплинув лише о 23 год. 59 хв. 22 травня 2015 року, а тому податковий борг за такими сумами виник не раніше 00 год. 00 хв. 23 травня 2015 року. Оскільки, 23 травня 2015 року було вихідним днем (субота), то, на думку позивача, право на формування податкової вимоги Гадяцької ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області виникло лише 25 травня 2015 року (понеділок). Позивач наголошував, що податкова вимога формується контролюючим органом виключно у випадках наявності податкового боргу у платника податків. В той же час, в податковій вимозі відповідач вказує про наявність податкового боргу станом на 20 травня 2015 року за узгодженими грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами за 1 квартал 2015 року в розмірі 160 322 376 грн. 61 коп. Таким чином, позивач вважає, що податкова вимога № 359-25 від 21 травня 2015 року складена Гадяцькою ОДПІ без належних на це підстав та є незаконною.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні. У письмових запереченнях зазначив, що дії Гадяцької ОДПІ щодо формування податкової вимоги за умови виникнення у платника податків податкового боргу, здійснені виключно у спосіб, в порядку та в межах, встановлених Конституцією України та нормам податкового законодавства у зв'язку з чим відсутні законні підстави для визнання протиправними дій відповідача та скасування податкової вимоги № 359-25 від 21 травня 2015 року.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що 08.05.2015 позивач подав до контролюючого органу податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І квартал 2015 року, якими задекларовано 207 291 467,72 грн. рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та 33 192 097,7157 грн. рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату. Вказані розрахунки прийняті податковим органом 12.05.2015, що підтверджується відомостями інтегрованої картки позивача /а. с. 122-126/.

Відповідач у письмових запереченнях зазначив, що на підставі даних інформаційної системи органів доходів і зборів в автоматичному режимі було сформовано податкову вимогу № 359-25 від 21 травня 2015 року всього на суму 160 322 376,61 грн. (борг зменшено з урахуванням переплати у розмірі 80 161 188,30 грн.).

Не погоджуючись із вказаною вимогою позивач оскаржив її до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку (пункт 46.1 статті 46 ПК України).

Пунктом 49.1 статті 49 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Відповідно до абзацу 1 пункту 49.2 статті 49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Порядок обчислення та строк сплати ренти за користування надрами визначений розділом ІХ Податкового кодексу України

Так, базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати (пункти 257.1, 257.2 статті 257 ПК України).

Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2 пункт 49.18 статті 49 ПК України).

Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить відповідні додатки (пункт 257.3 статті 257 ПК України).

Згідно з п.49.20 ст.49 ПК, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Пунктом 57.1 ст.57 ПК передбачено, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим кодексом.

Водночас вказана норма не містить посилання конкретно на пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 ПК щодо визначення строків подання податкової декларації, а містить лише загальне поняття «граничний строк, передбачений цим кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим кодексом».

Натомість п.49.20 ст.49 ПК чітко визначає, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

У вказаному пункті ст.49 ПК немає поняття «переноситься», а вжито термін «вважається», що не допускає жодних двозначних трактувань.

Відповідно до п.56.21 ст.56 ПК у разі коли норма цього кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обовязків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Європейська конвенція про обчислення строків (ETS №76) від 16.05.72, яка застосовується до обчислення строків у цивільних, комерційних і адміністративних справах, у ст.5 вказує, що при обчисленні строку суботи, неділі та офіційні свята враховуються. Однак, якщо diesadquem (для цілей цієї конвенції термін «diesadquem» означає день, у який строк спливає) строку, до спливу якого має бути здійснена та чи інша дія, припадає на суботу, неділю, офіційне свято чи день, який вважається офіційним святом, встановлений строк продовжується на перший робочий день, який настає після них.

Керуючись вищезазначеним, суд дійшов висновку, що у разі якщо останній день строку подання податкової декларації, передбачений пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 ПК, припадає на вихідний або святковий день, граничним строком подання такої декларації є перший після нього робочий день.

Отже, граничним строком подання податкової декларації, зокрема, за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, у разі припадання 40-го дня на вихідний день є наступний за ним робочий день. Тому початок перебігу встановленого п.57.1 ст.57 ПК десятиденного строку для сплати зазначеного у декларації податкового зобовязання повязаний саме із таким робочим днем.

Оскільки останній день строку подання позивачем розрахунку з рентної плати за користування надрами за 1 квартал 2015 року, передбачений пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 ПК, припав на вихідний день (10.05.2015 неділя), а наступний день 11.05.2015 є святковим днем, граничним строком подання такої декларації є операційний (банківський) день, що настає за вихідним днем 12.05.2015 (вівторок). До того ж, розрахунки з рентної плати за користування надрами за 1 квартал 2015 року прийняті податковим органом саме 12.05.2015, що підтверджується відомостями інтегрованої картки позивача /а. с. 122-126/. Таким чином, саме від цієї дати (12.05.2015) розпочинається відлік десятиденного строку сплати узгодженого зобовязання відповідним платником.

Згідно з підпунктом 14.1.175 статті 14 Податкового Кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з пунктом 41.5 статті 41 Податкового кодексу України податкові органи визначені органами стягнення, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах встановлених повноважень.

Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення - рішення.

Механізм формування, надсилання, вручення та відкликання податкових вимог органами доходів і зборів визначено Порядком направлення органами доходів і зборів податкових вимог платникам податків, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.01.2013 № 576 (далі Порядок № 576).

Податкова вимога формується, зокрема, якщо платник податків не сплатив суми податкового зобов'язання, зазначеної в поданій ним податковій декларації, у встановлені Кодексом строком (пункт 2.2 розділу 2 Порядку № 576).

Таким чином, граничний термін сплати узгоджених податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами за І квартал 2015 року сплинув лише о 23 год. 59 хв. 22.05.2015, а тому податковий борг за такими сумами виник о 00 год. 00 хв. 23.05.2015. Оскільки, 23 травня 2015 року було вихідним днем (субота), то право на формування податкової вимоги Гадяцькою ОДПІ виникло 24 травня 2015 року (понеділок).

Натомість, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, податковий орган 21.05.2015 сформував податкову вимогу № 359-25, в якій зазначив, що станом на 20.05.2015 сума податкового боргу ПАТ "Укрнафта" за узгодженими грошовими зобов'язаннями становить 160 322 376,61 грн.

Тобто, оскаржувану податкову вимогу податковим органом сформовано раніше виникнення у позивача податкового боргу зі сплати рентної плати.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем неправомірно, тобто з порушенням вимог пункту 59.1 статті 59 ПК України, сформовано вимогу від 21.05.2015 року № 359-25.

Отже, вимога від 21.05.2015 року № 359-25 є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" підлягають задоволенню.

У відповідності до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги -задовольнити.

Визнати протиправному та скасувати податкову вимогу Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області від 25 травня 2015 року № 359-25.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобовязаннями Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 38601394) на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (код ЄДРПОУ 00135390) витрати зі сплати судового збору в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 (двадцять) копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 29 вересня 2015 року.

СуддяС.А. Іваненко