Справа № 686/15300/15-а
УХВАЛА
09 вересня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
в складі судді Заворотної О.Л.,
при секретарі Дякович О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_2 міської ради,
встановив:
В серпні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 міської ради про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_2 міської ради.
Представник відповідача подав до суду заяву, в якій просить закрити провадження у справі у зв'язку з тим, що даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки міська рада в даному випадку виступає як власник земельної ділянки, а отже спір належить розглядати в порядку господарського судочинства.
Представник позивача в судовому засіданні проти задоволення клопотання про закриття провадження у справі заперечує, оскільки відповідач діє як субєкт владних повноважень, оспорюється саме рішення міської ради.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовоідносини.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу України ( далі - ЗК України) земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Статтею 5 ЗК України передбачено, що земельне законодавство базується, в тому числі, на принципі забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави.
Як досліджено із змісту позову, позивач просить визнати протиправним і скасувати рішення пятедсят першої сесії ОСОБА_2 міської ради від 15.07.2012 року № 28 «Про місцеву ініціативу мешканців будинків по вул. Тернопільській, 34/1, 34/2, 34/5, 26/5» щодо скасування п. 1.18 рішення 50 сесії міської ради від 27.05.2015 року № 39 «Про припинення права користування земельними ділянками, розірвання договорів оренди землі за згодою сторін, затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх у власність, постійне користування, оренду юридичним особам, громадянам, поновлення договорів оренди земельних ділянок шляхом укладення додаткових угод та внесення змін до рішень міської ради» в частині внесення змін до договору оренди із позивачем; скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, яка перебуває в оренді позивача, а також щодо непоновлення договору оренди землі від 31 травня 2010 року із позивачем.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «субєкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС).
У разі прийняття субєктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право.
Проте в даному випадку позивач оспорює рішення міської ради, за яким скасувано раніше прийняте рішення щодо внесення змін до договору оренди із позивачем, внесення змін до містобудівних умов та обмежень.
Визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного зясування всіх обставин у справі і обовязок субєкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень.
В даному випадку, предметом позову є перевірка правомірності рішення міської ради щодо скасування власного рішення.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 157, 186 КАС України, суд -
ухвалив:
В задоволенні клопотання представника відповідача ОСОБА_2 міської ради про закриття провадження у справі - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: