Постанова № 51744000, 14.08.2015, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
14.08.2015
Номер справи
686/14998/15-а
Номер документу
51744000
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/14998/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі судді Заворотної О.Л., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

встановив :

В липні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, в обґрунтування якого вказав, що з 16.08.2001 року отримує пенсію за вислугою років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з врахуванням змін, відповідно до яких призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються в звязку з підвищенням зарплати відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників. Відповідно до вищезазначеної норми та трудового стажу понад 25 років, позивачеві проводились перерахунки пенсії в розмірі 90 %. Однак при перерахунку пенсії згідно довідки прокуратури Хмельницької області № 18-151 від 20.12.2012р. розмір пенсії визначений у розмірі 80 % і в такому розмірі нараховується до цього часу. При зверненні до відповідача щодо відновлення попереднього порядку перерахунку пенсії, позивач отримав відмову у звязку з чим звернувся до суду та просить визнати дії відповідача щодо обмеження під час перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити нарахування та виплату пенсії в розмірі 90 відсотків відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 04.09.2008р. відповідно до довідки № 18-151 від 20.12.2012р.

Справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження, підстави для розгляду даної справи за загальними правилами адміністративного судочинства відсутні.

Стороною відповідача надано суду заперечення, в яких зазначено про те, що дії Управління відповідають чинному законодавству.

Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому та отримує пенсію за вислугу років призначену йому 16.08.2001 року згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

У звязку із зміною посадових окладів працівників прокуратури з 01 липня 2012 згідно поданої позивачем заяви та довідки прокуратури Хмельницької області №18-151 від 20.12.2012р. позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати на червень місяць в розмірі 80 % заробітку.

Вказаний перерахунок проведений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012р. № 505 «про впорядкування структури та умов оплати працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14 червня 2012 року, і відповідно до умов якої працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012р. При цьому розмір пенсії обчислюється від суми їхньої місячної заробітної плати за нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час набрання чинності вищевказаною постановою та з урахуванням п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійного забезпечення», тобто пенсія обчислюється у розмірі 80 відсотків від розміру місячного заробітку за встановленою посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Згідно ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 р., внесено зміни до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01.10.2011 року положення ст.50-1 ч.1 Закону України "Про прокуратуру" щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюються ч.ч.13, 18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Згідно ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13, ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", які змін у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" не зазнали.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) та від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13).

Разом з тим, щодо періоду захисту порушених прав позивача суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до статті 99 КАС України у порядку адміністративного судочинства вирішуються спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, тому до зазначених правовідносин застосовується шестимісячний строк звернення до суду, визначений статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

За правилами частини 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для залишення адміністративного позову без розгляду за умови, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Враховуючи, що позивач, звернувся до суду з позовом 30 липня 2015 року, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з 30 січня 2015 року.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та бездіяльності.

Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 5, 11, 71, 72, 99, 100, 122, 159-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про прокуратуру», суд

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та обмеження її розміру - неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 30 січня 2015 року, в розмірі 90 відсотків відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 04.09.2008р. відповідно до довідки №18-151 від 20.12.2012р., з урахуванням виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 36,54 грн.

Копію постанови надіслати сторонам.

Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та обовязки.

Апеляційна скарга може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя: