Постанова № 51740686, 23.09.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2015
Номер справи
813/2941/15
Номер документу
51740686
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2015 року № 813/2941/15

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Гулкевич І.З.,

за участю секретаря Капустинської Н.М.

за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю "Курорт-Сервіс",-

встановив :

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою у якій з урахуванням доповнень (а.с.69-71) містяться вимоги:

- визнати протиправними та скасувати рішення державного реєстратора - ОСОБА_2 про скасування права власності на 11/50 ідеальних частин цегляної будівлі №21 по вул. Воробкевича (колишня вул. Воробкевича, 19) в м. Трускавець Львівської обл. прийняте 29.05.2015 року, індексний номер 21701608.

- зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно, Реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції провести державну реєстрацію права власності на 11/50 нежитлової будівлі, що розташована за адресою: Львівська обл., м. Трускавець, вул. Воробкевича, 21 за суб'єктом: ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1).

- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора - ОСОБА_3 про закриття розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи, індексний номер 22180548 від 18.06.2015 р.

- визнати протиправними та скасувати рішення державного реєстратора - ОСОБА_3 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 22177177 від 18.06.2015 р.

Позовні вимоги мотивовано тим, що рішенням державного реєстратора речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції було порушено майнові інтереси позивача, оскільки реєстраційна дія вчинялась на підставі рішення Трускавецького міського суду від 02.09.2011 року по справі №2-87/11, виконання якого зупинено ухвалою ВССУ від 18.03.2015 р.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечив повністю з підстав викладених у письмовому запереченні, вважає позовні вимоги безпідставними, просить у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечив в повному обсязі, просив у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.

Заслухавши пояснення та доводи позивача, відповідача, та третьої особи перевіривши матеріали справи та дослідивши їх у судовому засіданні, суд встановив наступне.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с.47-61) відповідачем 27.05.2015 року прийнято рішення про державну реєстрацію прав га їх обтяжень №21623692 від 27.05.2015 року, проведено державну реєстрацію права власності, відкрито розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень №645429946115 та зареєстровано право власності на 11/50 ідеальних частин будівлі по вул. Воробкевича, 19 в м. Трускавець , Львівської області за позивачем.

29.05.2015 державний реєстратор прийняв рішення №21704681 від 29.05.2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на підставі якого провів державну реєстрацію на вищезазначений об'єкт за ТзОВ «Виробничий комбінат «Курорт-Сервіс» за номером 9858410. а рішенням №21706409 від 29.05.2015 року про скасування, даний запис скасовано. Цього ж дня 29.05.2015 року рішенням № 21701608 про скасування державним реєстратором ОСОБА_2, скасовано запис про право власності №9818236 за ОСОБА_1

02.06.2015 року відповідачем прийняю рішення №21744482 від 02.06.2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та проведено реєстрацію 37/100 частин нежитлової будівлі по вул.Воробкевича,19 в м. Трускавець, .Львівської області за ТзОВ «Виробничий комбінат «Курорт-Сервіс».

18.06.2015 року рішенням про закриття розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи №22180548 розділ N645429946115 на 37/100 ідеальних частин нежитлової будівлі по вул. Воробкевича, 19 в м. Трускавець, Львівської області державним реєстратором ОСОБА_3 закрито.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Закріплений у ч.1 ст.11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст.18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Згідно з частиною 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім тих, для яких законом встановлено інший порядок судового вирішення.

У пункті 1 частини 1 статті 3 КАС України, справу адміністративної юрисдикції визначено, як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини 1 статті 3 КАС України).

Частиною 2 статті 50 КАС України встановлено, що позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.

Згідно частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року N 1952-ІV (надалі - Закон N 1952-ІV) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державна реєстрація прав проводиться згідно частини 5 статті 3 Закону N1952-ІV органом державної реєстрації прав.

Згідно частини 1 статті 6 Закону N 1952-ІV, систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого указом Президента України від 6 квітня 2011 року №401/2011 (надалі - Положення) Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади.

Укрдержреєстр є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у низці сфер, в тому числі у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Згідно пункту 7 Положення, Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.

Відповідно до частини 7 статті 3 Закону N 1952-ІV, державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав, крім випадків, установлених абзацами другим і третім частини п'ятої цієї статті.

Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться згідно ст. 15 Закону N 1952-ІV в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Державна реєстрація прав проводиться відповідно до ст. 19 Закону N 1952-ІV на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом, та актів прийому-передачі активів та/або зобовязань неплатоспроможного банку приймаючому або перехідному банку, крім випадків, визначених законом 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Державний реєстратор відповідно до ч.2 ст. 9 Закону N 1952-ІV: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;

Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться згідно ч.1 ст.15 Закону N 1952-ІV в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Судом встановлено, що державний реєстратор прийняв рішення №21704681 від 29.05.2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на підставі якого провів державну реєстрацію на вищезазначений об'єкт за ТзОВ «Виробничий комбінат «Курорт-Сервіс» за номером 9858410, а рішенням №21706409 від 29.05.2015 року про скасування, даний запис скасовано. Цього ж дня 29.05.2015 на підставі рішення Трускавецького міського суду №2-87/11 від 02.09.2011 року, рішенням № 21701608 про скасування державним реєстратором ОСОБА_2, скасовано запис про право власності №9818236 за ОСОБА_1

Разом з тим, у матеріалах справи міститься ухвала Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 18.03.2015 року (а.с.11), відповідно до якої виконання рішення Трускавецького міського суду від 02.09.2011 року зупинено до закінчення касаційного провадження у справі.

Про наявність такої ухвали ТзОВ «Виробничий комбінат «Курорт-Сервіс» не міг не знати, оскільки є стороною у вказаній справі, проте такі відомості державному реєстратору не повідомив.

Докази того, що на час скасування за позивачем права власності дія рішення Трускавецького міського суду від 02.09.2011 року відновлено, у матеріалах справи відсутні.

Водночас відповідач не вжив заходів щодо встановлення відповідності заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також не звернув увагу на наявність в реєстрі суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.

За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вказані положення відповідачем не дотримані, що зумовило необхідність звернення позивача за захистом порушеного права до суду.

Правомірність прийняття спірного рішення відповідачем не доведена.

Відповідно до ст. 162 КАС України у разі задоволення позовних вимог суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

З урахуванням встановлених фактичних обставин справи та вищенаведених норм чинного законодавства суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

Оскільки позивачем документально підтверджено сплату судового збору в сумі 73,08 грн. (а.с.3), такі судові витрати відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення державного реєстратора - ОСОБА_2 про скасування права власності на 11/50 ідеальних частин цегляної будівлі №21 по вул. Воробкевича (колишня вул. Воробкевича, 19) в м. Трускавець Львівської обл. прийняте 29.05.2015 року, індексний номер 21701608.

3. Зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно, Реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції провести державну реєстрацію права власності на 11/50 нежитлової будівлі, що розташована за адресою: Львівська обл., м. Трускавець, вул. Воробкевича, 21 за суб'єктом: ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1).

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора - ОСОБА_3 про закриття розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи, індексний номер 22180548 від 18.06.2015 р.

Визнати протиправними та скасувати рішення державного реєстратора - ОСОБА_3 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 22177177 від 18.06.2015 р.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 30 вересня 2015 року.

Суддя Гулкевич І.З.