5.1.2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 вересня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/828/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Борзаниці С.В.,
при секретарі судового засідання Ждановій Г.Є.
за участі:
представник позивача не з'явився,
представника відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства Агрофірма «Світанок» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5370 від 13.01.2011 з метою видобування камяного вугілля в межах поля шахти «Артемівська-Нова» ім. В.Ф. Янковича у межах центрального блоку шахти «Кадіївська Південна» №1, пласт h101, наданого Приватному підприємству Агрофірма «Світанок»,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної служби геології та надр України (далі за текстом Держгеонадра України, Позивач) до Приватного підприємства Агрофірма «Світанок» (далі за текстом ПП Агрофірма «Світанок», Відповідач) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
В обґрунтування вимог Позивач зазначив наступне. Відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5370 від 13.01.2011 з метою видобування камяного вугілля в межах шахти «Артемівська-Нова» ім. В.Ф. Янковича у межах центрального блоку шахти «Кадіївська Південна» №1 терміном дії на 20 років (надалі Спеціальний дозвіл).
Позивачем наказом від 17.06.2013 № 325 був затверджений план проведення органами державного геологічного контролю планових перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2013 року, відповідно до якого Відповідач підлягав перевірці. У строк з 09 по 13 вересня 2013 року була проведена планова перевірка Відповідача, за результатами якої був складений ОСОБА_1 перевірки № 203а/5370 від 25.09.2013 (далі за тестом ОСОБА_1 перевірки).
ОСОБА_1 перевірки у Відповідача були виявлені наступні порушення:
1)Затримується виконання робіт, передбачених Програмою робіт до Угоди про умови користування надрами в частині складання ОВНС та підготовки родовища для освоєння (ст. 24 Кодексу України Про надра ( далі за текстом КУ №132/94);
2) На підприємстві відсутня копі погодження Держгірпромнагляду 25.11.2010 р. № 1/03-7.12/8724, у звязку з чим невідомі поставлені в ньому умови (ст. 24 КУ №132/94);
3)Не подається до Мінприроди щорічна інформація щодо стану виконання програми робіт відповідно до п. 1 ст. 10 Угоди про умови користування надрами (ст. 24 КУ №132/94).
На підставі ОСОБА_1 перевірки складено Припис про усунення у строк до 25.11.2013 порушень законодавства у сфері надрокористування, який не був оскаржений Відповідачем. Однак у встановлений строк Припис виконаний не був.
На підставі викладеного дія спеціального дозволу була зупинена наказом Позивача №643 від 23.12.2013 та надано 30 календарних днів на усунення порушень. Однак станом на 27.01.2014 ніякої інформації від Відповідача щодо усунення порушень не надійшло. Тому 21.02.2014 Позивачем винесено наказ № 49, яким Відповідачу надано 60 календарних днів для усунення порушень з моменту відправлення цього повідомлення, про що останнього повідомлено листом від 07.03.2014 № 3387/01/14-14.
17.04.2014 Позивачем винесено наказ № 119, яким Відповідачу надано термін 15 днів для усунення порушень, про що останнього повідомлено листом від 23.04.2014 № 5980/01/14-14, який відправлений 28.04.2014, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач зобовязаний усунути порушення, виявлені перевіркою діяльності надрокористувача. Неусунення у встановлений строк порушень є виключно виною Відповідача, при тому що Позивач надав значний термін для здійснення дій, направлених на усунення порушень.
Враховуючи, що Відповідачем порушено вимоги ст. ст. 24, 51 КУ №132/94, наявні підстави для анулювання спеціального дозволу згідно статті 26 КУ №132/94.
З метою забезпечення виконання ст. 26 КУ №132/94 стосовно усунення недоліків та для надання Відповідачем згоди або незгоди на припинення права користування надрами Позивач розмістив інформацію на сайті Держгеонадр України та в газеті «Урядовий курєр» з проханням надати письмову згоду/незгоду у 15-денний строк з моменту розміщення інформації на офіційному сайті Держгеонадрів України та друковану виданні даної інформації. Оскільки дана інформація була опублікована 10.07.2015, то строк позовної давності відраховується після спливу 15 днів з дня опублікування, а саме: з 24.07.2015.
ОСОБА_1 з пунктом 4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених завдань в установленому видає спеціальні дозволи на користування надрами, зупиняє та анульовує спеціальні дозволи на користування надрами, поновлює дію таких дозволів.
З урахуванням викладеного, Державна служба геології та надр України просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5370 від 13.01.2011 з метою видобування камяного вугілля в межах шахти «Артемівська-Нова» ім. В.Ф. Янковича, наданого ПП Агрофірма «Світанок».
Представник Позивача в судове засідання не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, наполягав на задоволенні заявлених позовних вимог.
Представник Відповідача в судове засідання не прибув, про день, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про можливість розглядати справу без участі сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Приватному підприємству Агрофірма «Світанок» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5370 від 13.01.2011 з метою видобування камяного вугілля в межах поля шахти «Артемівська-Нова» ім. В.Ф. Янковича у межах центрального блоку шахти «Кадіївська Південна» №1, пласт h101 терміном дії на 20 років (а.с.8).
До Спеціального дозволу Відповідачем з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України укладена Угода № 5370 про умови користування надрами з метою видобування від 13.01.2011, якою визначені умови, на яких Надрокористувач буде здійснювати користування надрами, а саме: технічні, технологічні, організаційні, фінансові, економічні, соціальні, екологічні зобовязання сторін та порядок регулювання відносин між ними в процесі користування надрами на даній ділянці.
Угодою передбачена обовязкова програма робіт Надрокористувача, визначені істотні умови користування ділянкою надр, визначений порядок здійснення контролю за виконанням умов Дозволу, передбачений обовязок надання щорічної звітності, визначені умови продовження, зупинення, поновлення дії та анулювання Дозволу тощо (а.с.9-13).
Невідємною частиною цієї Угоди є Додаток № 2 Програма робіт, якою визначено види робіт, їх кошторисна вартість, обсяги робіт та терміни їх виконання з грудня 2010 року по грудень 2015 року (а.с.14).
Позивачем на підставі наказу від 17.06.2013 № 325 та направлення на перевірку від 06.09.2013 № 296/13 була проведена планова перевірка Відповідача, за результатами якої був складений ОСОБА_1 перевірки № 203а/5370 від 25.09.2013 (далі за тестом ОСОБА_1 перевірки) (а.с.19-24).
ОСОБА_1 перевірки у Відповідача були виявлені наступні порушення:
1)Затримується виконання робіт, передбачених Програмою робіт до Угоди про умови користування надрами в частині складання ОВНС та підготовки родовища для освоєння (ст. 24 Кодексу України Про надра (далі за текстом КУ №132/94));
2) На підприємстві відсутня копі погодження Держгірпромнагляду 25.11.2010 р. № 1/03-7.12/8724, у звязку з чим невідомі поставлені в ньому умови (ст. 24 КУ №132/94);
3)Не подається до Мінприроди щорічна інформація щодо стану виконання програми робіт відповідно до п. 1 ст. 10 Угоди про умови користування надрами (ст. 24 КУ №132/94).
На підставі ОСОБА_1 перевірки складено Припис про усунення у строк до 25.11.2013 порушень законодавства у сфері надрокористування (а.с.25), який не був оскаржений Відповідачем. На підставі Подання на зупинення дії спеціального дозволу (а.с.26) дія спеціального дозволу була зупинена наказом Позивача №643 від 23.12.2013 та надано 30 календарних днів на усунення порушень (а.с.27-29).
Станом на 27.01.2014 ніякої інформації від Відповідача щодо усунення порушень не надходило. Позивачем 21.02.2014 винесено наказ № 49, яким Відповідачу надано 60 календарних днів для усунення порушень з моменту відправлення цього повідомлення, про що останнього повідомлено листом від 07.03.2014 № 3387/01/14-14 (а.с.31-33).
17.04.2014 Позивачем винесено наказ № 119, яким Відповідачу надано термін 15 днів для усунення порушень, про що останнього повідомлено листом від 23.04.2014 № 5980/01/14-14, який відправлений 28.04.2014, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.34-36).
Позивач з метою надання згоди або незгоди на припинення права користування надрами 10 липня 2015 року розмістило інформацію на сайті Держгеонадр України та в газеті «Урядовий курєр» з проханням надати письмову згоду/незгоду у 15-денний строк з моменту розміщення інформації на офіційному сайті Держгеонадрів України та друкованому виданні даної інформації (67-68).
Статтею 2 КУ №132/94 (Завдання Кодексу України про надра) встановлено, що завданням Кодексу України про надра є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Відповідно до статті 3 КУ №132/94 (Законодавство про надра) гірничі відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом та іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до них.
Частиною 2 статті 24 КУ №132/94 визначені наступні обовязки користувачів надр:
1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;
2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;
3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;
4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;
41) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.
Статтею 26 КУ №132/94 (Припинення права користування надрами) передбачено, що право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Порядок розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини визначено статтею 51 КУ №132/94, відповідно до якої розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр.
Правила технічної експлуатації, проекти і плани розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра.
Судом встановлено, що Позивачем під час проведення перевірки у Відповідача були виявлені порушення Угоди № 5370 про умови користування надрами з метою видобування від 13.01.2011, яка є невідємною частиною Спеціального дозволу. Як наслідок, Позивач виявив у Відповідача порушення, які передбачені п. 5 ч. 1 ст. 26 КУ №132/94 в якості підстав припинення права користування надрами.
Частиною 2 статті 26 КУ №132/94 встановлено, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
У звязку з чим Кодексом України про надра прямо встановлено, що у випадку, передбаченому пунктом 5 статті 26 цього Кодексу, право користування надрами припиняється не органом, який надав надра у користування, а у судовому порядку лише за умови незгоди користувача (Відповідача по справі при даних спірних правовідносинах).
Однак Позивачем не надано, а судом не виявлено доказів незгоди ПП Агрофірма «Світанок» на припинення права користування надрами відповідно до Спеціального дозволу № 5370 від 13.01.2011.
Відсутність будь-яких відомостей відносно розміщеної Позивачем інформації на офіційному сайті Держгеонадрів України та друкованому виданні в газеті «Урядовий курєр» з проханням надати письмову згоду/незгоду у 15-денний строк з моменту розміщення такої інформації не може бути визнана як незгода Приватного підприємства Агрофірма «Світанок» з припиненням його права користування надрами на підставі Спеціального дозволу № 5370 від 13.01.2011, оскільки такої процедури не передбачено Кодексом України про надра. Також такої процедури не передбачено ані Конституцією України, ані Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», ані іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до зазначених Законів, на підставі яких відповідно до статті 3 КУ №132/94 (Законодавство про надра) регулюються гірничі відносини в Україні.
Також Позивачем зовсім не зазначено, а судом не виявлено інших передбачених законодавством України випадків, які б слугували підставами для припинення у судовому порядку наданого Відповідачу права користування надрами відповідно до Спеціального дозволу № 5370 від 13.01.2011.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що Відповідач не висловлював незгоду на припинення права користування надрами згідно Спеціального дозволу № 5370 від 13.01.2011, у звязку з чим відсутні підстави для припинення цього права користування у судовому порядку відповідно до ч. 2 ст. 26 КУ №132/94, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства Агрофірма «Світанок» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5370 від 13.01.2011 з метою видобування камяного вугілля в межах поля шахти «Артемівська-Нова» ім. В.Ф. Янковича у межах центрального блоку шахти «Кадіївська Південна» №1, пласт h101, наданого Приватному підприємству Агрофірма «Світанок», відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено та підписано 01 жовтня 2015 року.
Суддя ОСОБА_2