ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/2235/15-а
Рядок статзвіту № 5
24 вересня 2015 року
Костопільський районний суд Рівненської області в складі:
головуючий суддя - Олійник П. В.
секретар - Вознюк Ю. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Костопіль справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Костопільського районного військового комісаріату Міністерства оборони України про скасування постанови №175 від 16 липня 2015 року та №181 від 11 серпня 2015 року про накладення штрафів відповідно до ст.210-1 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Костопільського районного військового комісаріату, в якому просив поновити йому строк на оскарження постанов Костопільського районного військового комісара від 16 липня 2015 року та від 11 серпня 2015 року, скасувати постанови Костопільського районного військового комісара №175 від 16 липня 2015 року та №181 від 11 серпня 2015 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу та закрити провадження по справі у звязку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування позову покликається на те, що з постанови державного виконавця йому стало відомо про те, що постановами Костопільського районного військового комісара №175 від 16 липня 2015 року та №181 від 11 серпня 2015 року його притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу відповідно до ст.210-1 КУпАП за неприбуття за викликом до військового комісаріату. Вказує, що повістка про виклик до військового комісаріату йому не вручалася, а винесені щодо нього постанови про притягнення до адміністративної відповідальності є незаконними, оскільки, про розгляд протоколів про адміністративне правопорушення не був повідомлений, а при їх прийнятті було допущено порушення норм чинного законодавства.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю та з аналогічних підстав. Просять позов задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнав та пояснив, що позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до ст.210-1 КУпАП за неприбуття за викликом до військового комісаріату. Постанови про притягнення позивача до адмінвідповідальності були винесені з дотриманням норм закону, а тому в задоволенні позову просить відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, зясувавши обставини та дослідивши наявні матеріали справи, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.
Судом встановлено, що позивача було викликано по повістці призову по частковій мобілізації на 08 год. 00 хв. 18.05.2015 року до Костопільського районного військового комісаріату. Це вбачається із повістки на імя позивача та акту від 15 травня 2015 року, згідно якого позивач відмовився отримувати та розписуватися в повістці. 18 травня 2015 року позивач до Костопільського районного військового комісаріату не зявився, що стверджується актом про неприбуття за викликом по повістці від 18 травня 2015 року.
Згідно повідомлення від 10 липня 2015 року № 2430 позивач викликався до Костопільського районного військового комісаріату на 14 год 16 липня 2015 року для розгляду справи про адміністративне правопорушення. Як вбачається із запису на повідовленні про виклик, складеному двома працівниками військового комісаріату та працівником міліції, позивач відмовився від отримання повідомлення про розгляду справи про адміністративне правопорушення.
16 липня 2015 року начальником відділу військового обліку та бронювання солдат і сержантів запасу майором ОСОБА_3 було складено протокол № 175 про адміністративне правопорушення, за здійснення позивачем адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачене ст. 210-1 КУпАП, яке полягало в неявці за викликом до військового комісаріату для визначення призначення на воєнний час, що є порушенням ст. 22 ч. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В той же день 16 липня 2015 року відповідачем була винесена постанова №175 про накладення на позивача адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн. за те, що він не зявився за викликом до військового комісаріату, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст.210-1 КУпАП.
Судом також встановлено, що позивача було повторно викликано по повістці призову по частковій мобілізації на 11 год. 00 хв. 16.07.2015 року до Костопільського районного військового комісаріату. Це вбачається із повістки на імя позивача та акту про проведення оповіщення від 16 липня 2015 року, згідно якого позивач відмовився отримувати та розписуватися в повістці. 16 липня 2015 року позивач до Костопільського районного військового комісаріату не зявився, що стверджується актом про неприбуття за викликом по повістці від 16 липня 2015 року.
Згідно повідомлення від 6 серпня 2015 року № 2732 позивач викликався до Костопільського районного військового комісаріату на 9 год. 30 хв. 11 серпня 2015 року для розгляду справи про адміністративне правопорушення. Як вбачається із запису на повідовленні про виклик, складеному двома працівниками військового комісаріату та працівником міліції, позивач відмовився від отримання повідомлення про розгляду справи про адміністративне правопорушення.
11 серпня 2015 року начальником відділу військового обліку та бронювання солдат і сержантів запасу майором ОСОБА_3 було складено протокол № 181 про адміністративне правопорушення за здійснення позивачем адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачене ст. 210-1 КУпАП, яке полягало в неявці за викликом до військового комісаріату для визначення призначення на воєнний час повторно протягом року, що є порушенням ст. 22 ч. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В той же день 11 серпня 2015 року відповідачем була винесена постанова №181 про накладення на позивача адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн. за те, що він не зявився повторно протягом року за викликом до військового комісаріату, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.210-1 КУпАП.
Статтею 210-1 КУпАП передбачена відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Суд вважає встановленим, що позивач будучи належним чином повідомленим (про що свідчить акт про відмову в одержанні повістки та проставленні підпису у розписці) про необхідність прибути в Костопільський районний військовий комісаріат за викликом для визначення призначення на воєнний час, навмисно не з'явився до військового комісаріату, чим порушив вимоги ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а тому дії позивача вірно кваліфіковані відповідачем за ст.210-1 КУпАП.
Разом з тим, при притягненні позивача до адміністративної відповідальності відповідачем було допущено порушення вимог КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження по справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 254 КУпАП передбачено, що про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Однак, доказів про те, що зміст протоколу був доведений до позивача, суду відповідачем не надано.
Як вбачається із повідомлення від 10 липня 2015 року № 2430 та від 6 серпня 2015 року № 2732 позивач викликався до Костопільського районного військового комісаріату на 16 липня 2015 року та 11 серпня 2015 року для розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Проте, лише 16 липня 2015 року та 11 серпня 2015 року були складені протоколи про адмінправопорушення щодо позивача, які посадовою особою, яка склала протокол, повинні були бути передані посадовій особі районного військового комісаріату, яка має право розглядати протоколи про адмінправопорушення.
Згідно ч. 3 ст. 256 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
В судовому засіданні встановлено, що позивача про те, що щодо нього були складені протоколи про адмінправопорушення повідомлено не було і копії протоколів йому не надавалися.
Згідно ст.268 КУпАП, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, має право давати пояснення, подавати докази, користуватись юридичною допомогою. Справа розглядається у присутності особи, яка притягується до адмінвідповідальності. У відсутності особи справу може бути розглянено лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про час і місце слухання і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відовідно до ст. 277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи.
Згідно ч. 3 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Як встановлено судом, розгляд справи відбувся 16 липня 2015 року та 11 серпня 2015 року, у відсутності позивача, чим порушено його права та позбавлено можливості здійснювати захист своїх інтересів при розгляді адміністративної справи. Суд не вважає належним повідомленням позивача про розгляд справи про адміністративне правопорушення повідомлення від 10 липня 2015 року № 2430 та від 6 серпня 2015 року № 2732, на які покликається відповідач, оскільки, станом на 10 липня 2015 року та 6 серпня 2015 року ще не були складені протоколи про адмінправопорушення щодо позивача, тобто ще не було порушено справи про адміністративне правопорушення.
Таким чином на момент розгляду справи та винесення постанов, у відповідача не було даних про належне та своєчасне повідомлення позивача про час і місце слухання справи, але не зважаючи на це, в порушення вимог ст.268 КпАП України, розгляд справи відбувся.
Відповідно до ст. 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення. Разом з тим в постановах про притягнення позивача до адмінвідповідальності не зазначено день та час коли він не прибув до районного військового комісаріату.
На підставі наведеного суд вважає, що при притягненні позивача до адміністративної відповідальності та винесенні постанов були порушені вимоги ст.ст. 254, 268, 278, 280, 283 КУпАП, а тому постанови районного військового комісара від 16 липня 2015 року та від 11 серпня 2015 року підлягають скасуванню.
Судом встановлено, що про постанови районного військового комісара від 16 липня 2015 року та від 11 серпня 2015 року про притягнення до адміністративної відповідальності позивач дізнався лише після отримання повідомлень із відділу державної виконавчої служби, а тому наявні підстави для поновлення позивачу строку на оскарження цих постанов.
Враховуючи, що в діях позивача вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 210-1 КУпАП, а відповідно до ст. 235 КУпАП розгляд справ про правопорушення передбачені ст. 210-1 КУпАП віднесено до повноважень посадових осіб районних військових комісаріатів Міністерства оборони, то суд відповідно до ст. 293 КУпАП скасовує постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності і надсилає справи на новий розгляд.
На підставі наведеного та керуючись ст. 11, 71, 86, 160, 171-2 КАС України, ст.ст. 254, 268, 278, 280, 283, 293 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Поновити ОСОБА_1 строк на оскарження постанов Костопільського районного військового комісара від 16 липня 2015 року та від 11 серпня 2015 року.
.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Направити матеріали про адмінправопорушення щодо ОСОБА_1 для повторного розгляду до Костопільського районного військового комісаріату Міністерства оборони України.
Позов ОСОБА_1 до Костопільського районного військового комісаріату Міністерства оборони України про скасування постанови №175 від 16 липня 2015 року та №181 від 11 серпня 2015 року про накладення штрафів відповідно до ст.210-1 КУпАП - задовольнити частково.
Скасувати постанови Костопільського районного військового комісара №175 від 16 липня 2015 року та №181 від 11 серпня 2015 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Направити матеріали про адмінправопорушення щодо ОСОБА_1 для повторного розгляду до Костопільського районного військового комісаріату Міністерства оборони України.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Костопільського районного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:ОСОБА_4