ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Зосименко О.М.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
УХВАЛА
іменем України
"22" вересня 2015 р. Справа № 295/8145/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "25" червня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
В червні 2015 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо відмови у здійсненні перерахунку допомоги до 5 травня за 2014 та 2015 роки та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок допомоги за 2014 рік та 2015 рік виходячи з восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених коштів та в порядку ст. 267 КАС України надати звіт про виконання рішення суду. В обґрунтування позову вказує, що є інвалідом війни ІІ групи та відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право щорічно до 5 травня отримувати щорічну разову грошову допомогу в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Проте, всупереч положень вказаного закону відповідачем допомога до 5 травня у 2014 році та у 2015 році виплачена в значно меншому обсязі.
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 25.06.2015 року позов задоволено частково.
Визнати протиправними дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо відмови у здійсненні перерахунку грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік.
Зобов'язано Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з врахуванням раніше виплачених коштів.
Зобов'язано Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в порядку ст. 267 КАС України в місячний строк надати звіт про виконання рішення суду. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд розглядає справу в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_3 є інвалідом війни ІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1.
Згідно довідки Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації №4/20 від 23.04.2015 року ОСОБА_3 виплачена разова грошова допомога в 2014 році у розмірі 2250 грн.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону №367-ХІV від 25.12.1998 року) щорічно до 5 травня інвалідам війни ІІ групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Згідно п.9 Перехідних Положень Закону України «Про державний бюджет на 2015 рік», що набрав чинності з 01.01.2015 року, встановлено, зокрема, що положення с. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного та місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №147 від 31.03.2015 року «Деякі питання виплати у 2015 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», розмір грошової допомоги для інвалідів ІІ групи становить 2475 грн.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 та 25 січня 2012 року №3-рп/2012 суди, під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі й на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України, закону про Державний бюджет на відповідний рік та інших законів України.
Слід зазначити, що частиною другою статті 95 Конституції України визначено, що виключно Законом України про Державний бюджет визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків, а стаття 63 Закону закріплює норму, якою стверджується, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Відтак, дії відповідача по застосуванню постанови КМУ № 147 від 31.03.2015 року при виплаті грошової допомоги у 2015 році є правомірними.
Стосовно задоволення позовних вимог за 2014 рік, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Суд встановив, що позивач звернувся до суду з позовом як інвалід війни і просив зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити щорічну одноразову допомогу, передбачену ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 2014 рік.
Згідно ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постанови Кабінету Міністрів України № 102 від 16.04.2014 року "Деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" виплата одноразової допомоги проводиться до 05 травня.
Колегія суддів зазначає, що грошова допомога є виплатою разового характеру, що виплачується до 5 травня щороку, а тому про порушення свого права позивач повинен був дізнатися після 5 травня 2014 року та звернутися до суду із захистом своїх прав.
Колегія суддів не приймає доводів позивача, що строк пропущено з поважних причин, оскільки, він звертався з письмовими запитами до ГУПФУ в Житомирській області, УПСЗН Богунської райради та безпосередньо до відповідача, так як вказані звернення не позбавляли позивача права на звернення до суду.
Зважаючи, що позов подано 02.06.2015 року, тобто з пропущенням шестимісячного строку, колегія суддів приходить до висновку, що позовна вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок грошової допомоги за 2014 рік підлягає залишенню без розгляду, а відповідно постанова суду першої інстанції в даній частині скасуванню.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 203, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат задовольнити частково.
Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "25" червня 2015 р. в частині задоволення позовних вимог скасувати.
Позовну заяву в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дій Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо відмови у здійсненні перерахунку грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік, зобов'язання здійснити перерахунок грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з врахуванням раніше виплачених коштів - залишити без розгляду.
В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.О. Зарудяна
Л.В. Кузьменко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10001
3- відповідачу: Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат вул.Черняховського,105, м.Житомир,10005
- ,