Ухвала суду № 51707376, 22.09.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2015
Номер справи
623/1412/15-а
Номер документу
51707376
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2015 р.Справа № 623/1412/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.

Суддів: Жигилія С.П., Перцової Т.С.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2015р. по справі № 623/1412/15-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Ізюмського міськрайонного суду Харківської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, в якому просив суд:

- визнати неправомірними дії Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області щодо відмови в порушенні клопотання до Харківської обласної державної адміністрації про призначення ОСОБА_1 пенсії за особливі заслуги;

- зобов'язати Ізюмську районну державну адміністрацію звернутися з клопотанням до Харківської обласної державної адміністрації про призначення ОСОБА_1 пенсії за особливі заслуги;

- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області стосовно ОСОБА_1 саме: відмову в призначенні пенсії за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду Ізюмському районі Харківської області вчинити дії, а саме перерахунок пенсії ОСОБА_1, і здійснювати пенсійні виплати йому як особі, яка була нагороджена почесною грамотою «Заслужений працівник транспорту України» за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність з моменту звернення з адміністративним позовом до суду.

Ухвалою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 09.04.2015 року Адміністративну справу № 623/1412/15 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області направлено для розгляду за підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області щодо відмови в порушенні клопотання до Харківської обласної державної адміністрації про призначення ОСОБА_1 пенсії за особливі заслуги.

Зобов'язано Ізюмську районну державну адміністрацію Харківської області подати клопотанням до Харківської обласної державної адміністрації про призначення ОСОБА_1 пенсії за особливі заслуги.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем - Ізюмською районною державною адміністрацією, подано апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови, норм матеріального та процесуального права, відповідач просить постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2015 року скасувати та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції приписів ч. 2, ч. 4 ст. 2, ч. 2 ст. 8 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", постанови Кабінету Міністрів України від 29.05.2013 року № 378 "Про затвердження Порядку порушення клопотання про призначення пенсій за особливі заслуги перед Україною", що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини викладені в апеляційній скарзі.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не визнана судом обов'язковою, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Враховуючи, що Ізюмська районна державна адміністрація Харківської області оскаржує постанову суду першої інстанції лише в частині задоволення позовних вимог, колегія суддів не вбачає підстав для надання правової оцінки рішенню суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову, в межах розгляду даної апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області і отримує пенсію за вислугу років.

Указом Президента України № 2715 від 20.03.2001 р. ОСОБА_1 присвоєно почесне звання "Заслужений працівник транспорту України" (а.с.14)

14.11.2014 року ОСОБА_1 взято на облік, як особу, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції та зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою № 582 від 14.11.2014 року.

05.01.2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області для призначення йому основної пенсії та пенсії за особливі заслуги перед Україною.

05.02.2015 року Рішенням № 1 Управлінням Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25 % від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, як особі нагородженій почесним званням «Заслужений працівник транспорту України» (2001р.), у зв'язку з тим, що клопотання про встановлення пенсії за особливі заслуги було відхилено Ізюмською районною державною адміністрацією Харківської області (а.с.12).

05.03.2015 року Ізюмською районною державною адміністрацією Харківської області ОСОБА_1 надано відповідь за № 3-36/08-15, що клопотати до Харківської обласної державної адміністрації про призначення пенсії за особливі заслуги не є можливим, у зв'язку з тим, що свою трудову діяльність позивач здійснював за межами району і області, тому інформація про неї в Ізюмській райдержадміністрації відсутня. Видача розпорядження голови районної державної адміністрації з приводу призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною не передбачена чинним законодавством.

Не погодившись з діями відповідача щодо відмови подати клопотання до Харківської обласної державної адміністрації про призначення пенсії за особливі заслуги, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Ізюмською районною державною адміністрацією Харківської області, як органом, на якого Законом "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" покладені повноваження щодо звернення з клопотанням про призначення пенсії за особливі заслуги, неправомірно відмовлено позивачу в порушенні вказаного клопотання до Харківської обласної державної адміністрації, як органу що встановлює вказані пенсії, з підстав здійснення позивачем трудової діяльність за межами району та області.

Також суд першої інстанції зазначив, що до прийняття рішення Харківською обласною державною адміністрацією про встановлення пенсії за особливі заслуги суд позбавлений можливості зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі здійснити перерахунок пенсії позивача і здійснювати пенсійні виплати йому як особі, яка була нагороджена почесним званням «Заслужений працівник транспорту України» за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Колегія суддів зазначає, що встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною, передбачено Законом України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною".

Відповідно до п.6 статті 1 Законом України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР "заслужений", почесним званням України "Мати-героїня", державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, а також особам, яким до 1 січня 1992 року було встановлено персональні пенсії союзного чи республіканського значення.

Згідно ч. 2, ч. 3 ст. 2 цього Закону, особам, зазначеним у пунктах 2, 6 - 8 статті 1 цього Закону, пенсії за особливі заслуги встановлюються комісіями з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях, положення про які та їх склад затверджуються відповідно Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Органи, що здійснюють підготовку документів для встановлення пенсій за особливі заслуги, оформлення відповідних рішень комісій з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях, визначаються відповідно Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

У відповідності до ст. 5 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, зокрема, від 25 до 35 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 2 - 5 статті 1 цього Закону.

Розмір надбавки визначається відповідними комісіями, зазначеними у статті 2 цього Закону, залежно від заслуг особи. У разі, коли особа одночасно має право на надбавки, зазначені в кількох пунктах статті 1 цього Закону, призначається та надбавка, яка є більшою у максимальному розмірі.

Пенсія за особливі заслуги призначається з дня звернення за встановленням пенсії, але не раніше дати набрання чинності положеннями Закону, що встановлює право на таку пенсію. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про порушення клопотання про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і при цьому подаються всі необхідні документи, то днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, вказана на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі, коли до заяви додані не всі необхідні документи, орган, що здійснює підготовку документів для встановлення пенсії за особливі заслуги, повідомляє заявнику, які документи повинні бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше 3 місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії. Пенсія виплачується, якщо пенсіонер не працює, крім випадків, коли за місцем його роботи середньомісячний дохід за минулий календарний рік не перевищував прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

Згідно статті 8 Закону клопотання про призначення пенсій за особливі заслуги порушується Президентом України, Головою Верховної Ради України, Прем'єр-міністром України, міністрами та керівниками інших центральних органів виконавчої влади, Главою Адміністрації Президента України, Керівником Апарату Верховної Ради України, Керівником Секретаріату Кабінету Міністрів України, Головою Рахункової палати, Головою Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Головою Конституційного Суду України, Головою Верховного Суду України, головами вищих спеціалізованих судів України, Генеральним прокурором України, Головою Національного банку України, Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головами обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій, головами обласних, Київської і Севастопольської міських рад у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Клопотання про призначення пенсій за особливі заслуги особам, зазначеним у пунктах 2, 6 - 8 статті 1 цього Закону, порушуються особами, зазначеними у частині першій цієї статті, або головами районних, районних у містах державних адміністрацій та міськими головами міст обласного значення.

Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону № 1767 клопотання про призначення пенсій за особливі заслуги особам, зазначеним у пунктах 2, 6-8 статті 1 цього Закону порушуються особами, зазначеними у частині першій цієї статті, або головами районних, районних у містах державних адміністрацій та міськими головами міст обласного значення.

Таким чином у розрізі наведених правових положень, колегія суддів зауважує, що право на порушення перед вповноваженими органами клопотання про призначення позивачу пенсії за особливі заслуги перед Україною, належить визначеному колу осіб, у даному випадку Ізюмській районній державній адміністрації Харківської області.

Відповідно до статті 9 зазначеного Закону клопотання про призначення пенсії за особливі заслуги подається у відповідні органи виконавчої влади, зазначені у статті 2 цього Закону, які розглядають його в місячний строк з дня подання документів.

Рішення про встановлення пенсії за особливі заслуги або про відмову в її встановленні, прийняте відповідними органами виконавчої влади, зазначеними у статті 2 цього Закону, повідомляється не пізніше 10 днів після його прийняття громадянам, які звернулися за встановленням пенсії за особливі заслуги, і посадовим особам, які порушили клопотання.

Згідно з ч. 2 ст. 2 вказаного Закону особам, зазначеним у пунктах 2, 6 - 8 статті 1 цього Закону, пенсії за особливі заслуги встановлюються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері пенсійного забезпечення, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Органи виконавчої влади, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, здійснюють підготовку документів для встановлення пенсій за особливі заслуги.(ч.3. ст. 2)

Відповідно до статті 12 зазначеного Закону пенсії за особливі заслуги виплачуються за місцем проживання пенсіонера в порядку, визначеному законодавством України.

Окрім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 29 травня 2013 р. № 378 затверджено Порядок порушення клопотання про призначення пенсій за особливі заслуги перед Україною.

Зазначеним Положенням визначений механізм порушення клопотання про призначення пенсій за особливі заслуги перед Україною (далі - клопотання).

Клопотання порушується посадовими особами, зазначеними у статті 8 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною".

До клопотання додаються: 1) для призначення пенсії особі, яка має особливі заслуги перед Україною: копії документів, що підтверджують такі заслуги; копія сторінки паспорта із зазначенням прізвища, імені та по батькові особи українською мовою. Копії документів, що додаються до клопотання, засвідчуються в установленому порядку.

Під час розгляду справи встановлено та не заперечувалось відповідачами в їх письмових запереченнях, ним були надані всі необхідні документи для призначення вказаної пенсії.

Аналізуючи зміст викладених правових норм, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Ізюмською районною державною адміністрацією Харківської області, як органом, на якого Законом "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" покладені повноваження щодо звернення з клопотанням про призначення пенсії за особливі заслуги, неправомірно відмовлено позивачу в порушенні вказаного клопотання до Харківської обласної державної адміністрації, як органу що встановлює вказані пенсії, з підстав здійснення позивачем трудової діяльність за межами району та області, оскільки відповідно до статті 12 зазначеного Закону такі пенсії виплачуються за місцем проживання пенсіонера в порядку, визначеному законодавством України та їх призначення не пов'язане з місцем здійснення трудової діяльності.

За таких обставин, Ізюмська районна державна адміністрація Харківської області відмовляючи позивачу в порушенні клопотання до Харківської обласної державної адміністрації про призначення пенсій за особливі заслуги діяла без дотримання п.1,2 ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Ізюмської РДА Харківської області подати клопотання до Харківської обласної державної адміністрації про призначення пенсії за особливі заслуги підлягають задоволенню.

У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2015 року в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області колегією суддів не встановлено.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Переглянувши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області - залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2015 р. по справі № 623/1412/15-а в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Дюкарєва С.В.Судді(підпис) (підпис) Жигилій С.П. Перцова Т.С. Повний текст ухвали виготовлений 28.09.2015 р.