П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 686/9274/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Колієв С.А.
Суддя-доповідач: Біла Л.М.
24 вересня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Гонтарука В. М. Матохнюка Д.Б.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 30 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду в м.Хмельницькому про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому, в якому просила визнати протиправними дії управління ПФУ в м. Хмельницькому щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення її пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зобов'язати відповідача здійснити нарахування позивачу пенсії з 22.11.2010 року, включивши до сум заробітної плати з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 88%, відповідно до довідок № 02-13-822 від 24.06.2014 року.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 30 червня 2015 року позов задоволено частково. Визнано відмову управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо включення суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення для призначення пенсії ОСОБА_2 протиправною. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 травня 2015 року у розмірі 88 відсотків відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції закону на час призначення пенсії), включивши до сум заробітної плати, для обчислення пенсії, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 12.05.2015 року № 02-13-620 з урахуванням виплачених сум.
Не погодившись з таким рішенням, управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницький подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Сторони, які належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, до суду не прибули, що відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, не є перешкодою для судового розгляду. Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто у порядку письмового провадження.
Колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу потрібно задовольнити частково виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження в ході апеляційного розгляду справи, що 22.11.2010 року ОСОБА_2 призначено пенсію державного службовця за нормами ст.37 Закону України "Про державну службу". При обчисленні розміру пенсії управлінням Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому не було включено до заробітку отриману нею індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріально допомогу для вирішення соціально-побутових питань.
29 квітня 2015 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно Закону України "Про державну службу", форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1.
Однак, листом управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому від 06.05.2015 року №268/Г-12 ОСОБА_2 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на ст.33 Закону України "Про державну службу", із посиланням на те, що індексація, матеріальна допомога не входять до складової заробітної плати та не можуть бути враховані для розрахунку пенсії.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
Колегія судів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України "Про державну службу", в редакції яка діяла на момент призначення пенсії заявниці, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з приписами ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 6 ст.33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Аналіз наведених положень дає підстави колегії суддів суду апеляційної інстанції дійти висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.
Згідно з приписами ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно зі статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 враховуються при обчисленні пенсій.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, однак із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13 та 28.05.2013р. у справі №21-97а13, які з врахуванням вимог статті 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що враховуючи строки звернення до суду визначені ч.2 ст.99 КАС України, нарахування пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" із розрахунку 88% суми заробітної плати з якої нараховується пенсія, із включенням до неї суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток, повинно бути здійснено з 01 травня 2015 року, оскільки позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому із заявою 29 квітня 2015 року.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції не прийнято рішення в частині позовних вимог, починаючи з 22.11.2010 року, як про це просила позивач. В зв'язку з вищенаведеним, колегія суддів зазначає наступне.
В силу приписів ст.100, ч.3 ст.160 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Враховуючи наведені обставини, позовні вимоги з 22 листопада 2010 року по 22 листопада 2014 року підлягають залишенню без розгляду.
Відповідно до п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Згідно з ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
З аналізу вказаної норми слідує, що підставою для перерахунку пенсії у визначені цією нормою строки є виникнення права на збільшення розміру пенсії і звернення з відповідною заявою.
У позивача право на збільшення розміру пенсії виникло у зв'язку з отриманням довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" №02-13-620 від 12 травня 2015 року, а відтак ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Оскільки позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому із заявою про перерахунок пенсії 29 квітня 2015 року, перерахунок її пенсії необхідно провести з 01 травня 2015 року, а в задоволенні позову за період з 22 листопада 2014 року по 30 квітня 2015 року слід відмовити.
В силу п.2 ч.1 ст.198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити її.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є вирішення не всіх позовних вимог або питань.
Беручи до уваги вищенаведене, судова колегія Вінницького апеляційного адміністративного суду вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає зміні шляхом доповнення резолютивної частини рішення відповідними абзацами.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргуУправління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому задовольнити частково.
Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 30 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії змінити.
Доповнити резолютивну частину постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 30 червня 2015 року абзацами 4 і 5 наступного змісту:
Позовні вимоги ОСОБА_2 за період з 22 листопада 2010 року по 22 листопада 2014 року залишити без розгляду.
В задоволенні позову за період з 22 листопада 2014 року по 30 квітня 2015 року відмовити.
В решті постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 30 червня 2015 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий /підпис/ Біла Л.М.
Судді /підпис/ Гонтарук В. М.
/підпис/ Матохнюк Д.Б.
З оригіналом згідно:
секретар