УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2015 р.Справа № 820/2392/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Макаренко Я.М.
Суддів: Шевцової Н.В. , Мінаєвої О.М.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.04.2015р. по справі № 820/2392/15
за позовом ОСОБА_1
до Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Луганській області
про визнання дій незаконними та зобов'язання утриматись від вчинення дій,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 (надалі по тексту позивач) звернувся до суду з позовом до Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Луганській області (надалі по тексту відповідач) в якому просив суд:
-визнати незаконними дії Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Луганській області (код ЄДРПОУ:38609723) щодо складення Вимоги № Ф - 37 від 21.02.2014р. та зобов'язати її утриматися від складення щодо позивача вимог
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.04.2015 року в задоволенні вказаного позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.04.2015 року та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) зареєстрований як фізична особа - підприємець 04.06.2007 року Старобільською районною державною адміністрацією Луганської області за номером запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців НОМЕР_2. Взятий на податковий облік платника податків у Старобільській ОДПІ 04.06.2007 року за НОМЕР_3. Позивач протягом 2011-2015 років перебуває на спрощеній системі оподаткування, як платник єдиного податку.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Законом України від 04.07.2013 № 406-УІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" функцію з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування покладено на Міністерство доходів і зборів України та відповідно, внесено зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", який набрав чинності з 01.01.2011, зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464). Закон № 2464 визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Частиною першою ст. 4 Закону № 2464 визначено, що платниками єдиного внеску є: фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Згідно з пунктом 6.4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 455, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за № 1622/24154 вимога про сплату боргу формується на підставі даних з карток особових рахунків платників.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 21.02.2014 року ОСОБА_1, як фізична особа-підприємець мав заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 12164,81 грн., що підтверджується даними картки особового рахунку платника (а.с. 46-48).
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що Старобільською ОДПІ, на підставі даних картки особового рахунку платника, правомірно сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-37 від 21.02.2014 року на суму заборгованості 12164,81 грн., яку було направлено 22.02.2014 року Позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та отримано ОСОБА_1 14.03.2014 року.
Посилання позивача в апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції не досліджено установчі документи особи з назвою «Старобільська ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області», які підтверджують факт утворення юридичної особи та її належність до органів влади, а також не досліджено тієї обставини, що державна реєстрація відповідача проведена в порушення вимог ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» колегія суддів вважає необґрунтованими, виходячи з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 229 "Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства доходів і зборів, серед яких Головне управління Міндоходів у Луганській області та Старобільська ОДПІ Головного управління Міндоходів.
Відповідно до Положення про Старобільську ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.04.2013 № 54, Старобільська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області є територіальним органом Міндоходів, який підпорядковується Міндоходів України та Головному управлінню Міндоходів у Луганській області та забезпечує реалізацію повноважень Міндоходів на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Старобільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області зареєстрована з Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Запис про проведення державної реєстрації вчинено 07.06.2013 року за №1 377 102 0000 000900 та станом на день розгляду справи державна реєстрація Старобільської ОДПІ не скасована та є дійсною.
З наведеного впливає, що Старобільська ОДПІ, як територіальний орган Міністерства доходів і зборів України діє, як орган державної влади у здійсненні владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень в межах своїх повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
З огляду на відсутність порушеного права діями відповідача, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позовні вимоги щодо визнання незаконними дії особи з назвою "Старобільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів Луганській області" (код ЄДРП0У 38609723) щодо складення Вимоги №Ф-37 від 21.02.2014р. та зобов'язання особи з назвою "Старобільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області" утриматися від складення щодо позивача вимог, задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.04.2015р. по справі № 820/2392/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Макаренко Я.М.Судді(підпис) (підпис) Шевцова Н.В. Мінаєва О.М. Повний текст ухвали виготовлений 28.09.2015 р.