ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2015 р. Справа № 815/6186/14
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М. М.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді -Шеметенко Л.П.судді -Запорожана Д.В. судді -Коваля М.П.
при секретарі - Гречаному В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою публічного акціонерного товариства «Одеса-Авто» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 січня 2015 року по справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Одеса-Авто» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання незаконним та скасування наказу,
В С Т А Н О В И Л А :
У жовтні 2014 року публічне акціонерне товариство (далі ПАТ) «Одеса-Авто» звернулося до суду з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю (далі Інспекція ДАБК) в Одеській області про визнання незаконним та скасування наказу від 16 жовтня 2014 року про скасування реєстрації декларації від 08.01.2013 року №ОД142130080661 про готовність об'єкта до експлуатації.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що оскаржуваний наказ прийнятий безпідставно та з порушенням встановленого законодавством порядку, а також з застосуванням нормативно-правового акта до правовідносин, які виникли до його прийняття.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що ним було виявлено недостовірні дані у декларації про готовність об'єкта до експлуатації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, а саме, у декларації зазначено, що реконструкція здійснювалася на підставі дозволу на початок виконання будівельних робіт від 22.04.2005р. №124/05, виданого УАМ ОМР, однак у журналі реєстрації видачі дозволів на виконання будівельних робіт інспекції ДАБК м. Одеси під №124/05, виданого 10.03.2005 року, зареєстровано дозвіл на знос будинку №39 по вул. Південна.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 13 січня 2015 року в задоволенні адміністративного позову ПАТ «Одеса-Авто» відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, ПАТ «Одеса-Авто» подало апеляційну скаргу, в якій ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняття нової постанови про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
08.01.2013 року Інспекцією ДАБК в Одеській області за №ОД 142130080661 зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації з реконструкції нежитлової будівлі СТО-6 під літерами «З», «И», «К», «Л», нежитлової будівлі СТО-3 під літерами «Б», «В», «Г», «Е» та частини будівлі під літерою «Д», нежитлової будівлі фінансово-збутового відділу під літерою «Т», частини будівлі транспортної дільниці під літерою «А» за адресою: м. Одеса, вул.25-ї Чапаєвської дивізії, 15а, замовник - ПАТ «Одеса-Авто» (код ЄДРПОУ - 03120420).
16.10.2014 року головою Комісії з ліквідації, заступником начальника Інспекції ДАБК в Одеській області видано наказ 147 «СК» «Про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації», відповідно до якого декларацію про готовність об'єкта до експлуатації з реконструкції нежитлової будівлі СТО-6 під літерами «З», «И», «К», «Л», нежитлової будівлі СТО-3 під літерами «Б», «В», «Г», «Е» та частини будівлі під літерою «Д», нежитлової будівлі фінансово-збутового відділу під літерою «Т», частини будівлі транспортної дільниці під літерою «А» за адресою: м. Одеса, вул. 25-ї Чапаєвської дивізії, 15а, замовник - ПАТ «Одеса-Авто» (код ЄДРПОУ - 03120420) скасовано.
Також наказом №147 «СК» доручено Відділу дозвільних документів та ліцензування повідомити Реєстраційну службу Головного управління юстиції в Одеській області про скасування реєстрації декларації замовника, та направити інформацію в Держархбудінспекцію України.
Згідно з наказом, Інспекцією ДАБК в Одеській області було виявлено недостовірні дані у зазначеній декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, а саме, у декларації зазначено, що реконструкція здійснювалася на підставі дозволу на початок виконання будівельних робіт від 22.04.2005р. № 124/05, виданого УАМ м. Одеси. Однак, згідно листа № 01-11/3071 від 09.10.2014р. управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, отриманого Інспекцією 09.10.2014р. (вхід. № 8976), під № 124/05 від 10.03.2005р. у журналі реєстрації видачі дозволів на виконання будівельних робіт інспекції ДАБК м. Одеси зареєстровано дозвіл на знос будинку № 39 по вул. Південна.
ПАТ «Одеса-Авто» було подано до Інспекції ДАБК в Одеській області декларацію про готовність до експлуатації з реконструкції нежитлової будівлі СТО-6 під літерами «З», «И», «К», «Л», нежитлової будівлі СТО-3 під літерами «Б», «В», «Г», «Е» та частини будівлі під літерою «Д», нежитлової будівлі фінансово-збутового відділу під літерою «Т», частини будівлі транспортної дільниці під літерою «А» за адресою: м. Одеса, вул.25-ї Чапаєвської дивізії, 15а. Відповідно до графи10 вказаної декларації інформація про дозвільні документи (повідомлення про початок виконання будівельних робіт, декларація про початок виконання будівельних робіт, інших документів у разі їх наявності) зазначено, що реконструкція здійснювалася на підставі дозволу на початок виконання будівельних робіт від 22.04.2005р. № 124/05, виданого УАМ м. Одеси.
Відповідно до листа № 01-11/3071 від 09.10.2014р. управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, отриманого Інспекцією 09.10.2014р. (вхід. № 8976), під № 124/05 від 10.03.2005р. у журналі реєстрації видачі дозволів на виконання будівельних робіт інспекції ДАБК м. Одеси зареєстровано дозвіл на знос будинку № 39 по вул. Південна.
В спростування вказаних обставин представником позивача не надано будь-яких обґрунтованих пояснень, а також не надано суду Дозвіл на виконання будівельних робіт з реконструкції об'єкта, зазначеного в Декларації від 08.01.2013р., реєстраційні дані якого співпадали б з зазначеними в Декларації (№124/05 від 22.04.2005р.). Не спростована також і обставина самочинності виконання будівельних робіт, встановлена в оскаржуваному наказі, оскільки суду не наданий будь-який дозвільний документ на виконання будівельних робіт з реконструкції нежитлових будівель за адресою: м. Одеса, вул. 25-ї Чапаївської дивізії, буд.15-а, виданий ПАТ «Одеса-Авто».
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06.03.2014р. у справі №815/462/14 встановлено: фіксацію в акті перевірки дотримання вимог містобудівного законодавства від 06.12.2013р. та у протоколі від 09.12.2013р. відсутності дозволу на початок будівельних робіт №124/05 від 22.04.2005р., вказаного у п.10 Декларації від 08.01.2013р.
Ці документи складені в ході позапланової перевірки позивача Інспекцією ДАБК в Одеській області, проведеної на підставі наказу від 16.09.2013р.
Листом від 17.10.2014 року №05/1-13019 позивача було повідомлено про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації у відповідності до вимог Порядку виконання будівельних робіт.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що декларація про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрована Інспекцією ДАБК в Одеській області 08.01.2013 року за №ОД 142130080661, містить недостовірні дані. На дату винесення оскаржуваного наказу вже діяв п.29 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №461, який визначав порядок скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації у разі виявлення в ній недостовірних даних, тому Інспекція обґрунтовано і в межах своїх повноважень скасувала реєстрацію зазначеної декларації. При цьому суд зазначив, що Постанова Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №461 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2013р. №918) не містить застережень, що п.29 цієї Постанови не поширюється на декларації, зареєстровані до набрання чинності цим пунктом 29.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Колегія суддів вважає, що для спірних правовідносин має найсуттєвіше значення дата виявлення Інспекцією факту недостовірності даних декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06 березня 2014 року у справі №815/462/14 (а.с.22-28) встановлено, що актом перевірки від 06 грудня 2013 року Інспекція виявила, зокрема, недостовірність даних п.п.9, 10, 11 декларації про готовність об'єкта до експлуатації (копія декларації на а.с.99-104).
Таким чином, про невідповідність інформації декларації про дозвільні документи на будівництво Інспекції стало відомо 06 грудня 2013 року внаслідок проведення нею перевірки, проте не внаслідок дій, вчинених Інспекцією на виконання листа прокуратури Малиновського району від 15 вересня 2014 року (як зазначає Інспекція в запереченнях на позов, посилаючись на додані до заперечення матеріали (а.с.73, 79, 80)).
Відповідно до ч.2 ст. 39-1 Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності», у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Згідно з листом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 11травня 2012 року №40-12-3294 «Щодо надання роз'яснень з питань скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, декларації про початок виконання підготовчих (будівельних) робіт»:
"Кабінетом Міністрів України на виконання Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (3038-17) 13.04.2011 прийнято постанови № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" (461-2011-п) та №466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" (466-2011-п), якими затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (461-2011-п) , Порядок виконання підготовчих робіт (466-2011-п) та Порядок виконання будівельних робіт (466-2011-п). Разом з тим, потрібно зазначити, що процедура скасування декларації про готовність об'єкта до експлуатації (461-2011-п), декларації про початок виконання підготовчих (466-2011-п) (будівельних (466-2011-п)) робіт законодавством не передбачена. Крім того, замовник відповідно до закону відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації. 19 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності та вдосконалення державного регулювання у сфері містобудівної діяльності" №4220 (4220-17), який передбачає нові підходи стосовно притягнення до відповідальності юридичних осіб та фізичних осіб. Разом з тим, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України розроблено проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань регулювання містобудівної діяльності", яким передбачається скасування відповідних повідомлень та декларацій".
На час виявлення Інспекцією порушень та прийняття постанови №334 від 23 грудня 2013 року про накладення на позивача штрафу (яку позивач оскаржив у судовому порядку) процедура скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації також ще не була визначена Кабінетом Міністрів України, як і на час вказаного листа Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 11травня 2012 року №40-12-3294.
З матеріалів справи вбачається, Інспекція ДАБК в Одеській області вказаною постановою №334 від 23 грудня 2013 року застосувала до позивача штраф відповідно до п.6 ч.2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» (Суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: 6) експлуатація або використання об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, а також наведення недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації чи акті готовності об'єкта до експлуатації).
Колегія суддів звертає увагу, що інший вид відповідальності за це саме порушення (недостовірність даних декларації) у вигляді скасування декларації, який передбачений ч.2 ст. 39-1 Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності», не міг бути застосований Інспекцією на той час у зв'язку з відсутністю законодавчо визначеної процедури скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, про що вказувалось вище.
Таким чином, всі можливі повноваження Інспекції, що виникли внаслідок виявлення зазначеного порушення, були реалізовані нею 23 грудня 2013 року шляхом прийняття постанови про накладення на позивача штрафу.
Редакція Постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №461 від 31 грудня 2013 року розширила повноваження Інспекції, визначивши порядок скасування відповідних декларацій і з матеріалів справи вбачається, що Інспекція ДАБК в Одеській області у подальшому скористалось цими розширеними повноваженнями та додатково до постанови про накладення штрафу застосувала до позивача негативні наслідки у вигляді скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
На думку суду першої інстанції, Інспекція ДАБК в Одеські області правомірно скасувала реєстрацію декларації, зокрема тому, що Постанова Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №461 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2013р. №918) не містить застережень, що п.29 цієї Постанови не поширюється на декларації, зареєстровані до набрання чинності цим пунктом (набрав чинності з 31 грудня 2013 року).
Колегія суддів також вважає, що п.29 цієї Постанови поширюється на декларації, зареєстровані до набрання чинності цим пунктом, однак лише на ті з них, стосовно яких виявлення невідповідності відбулося не раніше 26 грудня 2013 року. У разі ж, якщо виявлення невідповідності відбулося до 26 грудня 2013 року (як у випадку з позивачем), то п.29 застосуванню не підлягає, з таких підстав.
Відповідно до абзацу 2 п.29 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №461, Інспекція скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про її реєстрацію з єдиного реєстру протягом п'яти робочих днів з дня виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.
Таким чином, процедура скасування декларації обумовлює дотримання п'ятиденного строку між виявленням факту подання недостовірних даних, наведених у декларації, та прийняттям наказу про скасування декларації і виключенням запису про її реєстрацію, тому, встановлюючи цей 5-ти денний строк, законодавець фактично передбачив, що норма пункту 29 про скасування реєстрації не може бути застосована до всіх тих декларацій, невідповідність яких виявлена раніше ніж за 5 днів до набрання чинності п.29 (тобто, раніше 26 грудня 2013 року), адже інакше неможливо дотриматися процедури скасування реєстрації.
Отже, оскільки Інспекція ДАБК в Одеській області виявила недостовірність даних декларації 06 грудня 2013 року (а не 09 жовтня 2014 року, як вона зазначає), то прийняття наказу про скасування декларації 16 жовтня 2014 року колегія суддів вважає таким, що суперечить вказаному порядку, у зв'язку з чим, висновки суду першої інстанції про законність оскаржуваного наказу є необґрунтованими.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів, керуючись п.4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги ПАТ «Одеса-Авто» до Інспекції ДАБК в Одеській області про визнання незаконним та скасування наказу.
Керуючись ст.ст. 195, 196; п.3 ч.1 ст. 198; п.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Одеса-Авто» - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 січня 2015 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги публічного акціонерного товариства «Одеса-Авто».
Визнати незаконним та скасувати наказ Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області від 16 жовтня 2014 року про скасування реєстрації декларації від 08.01.2013 року №ОД142130080661 про готовність об'єкта до експлуатації.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення виготовлено 29 вересня 2015 року.
Головуючий: Л Л.П. Шеметенко Суддя: Д.В. Запорожан Суддя: М.П. Коваль