Справа № 263/8739/15-а
Провадження № 2-а/263/240/2015
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2015 року місто Маріуполь
Суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області Томілін О.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
23 липня 2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. В позовній заяві зазначив, що з 26.05.2015 року йому призначено пенсію по інвалідності ІІ групи у відповідності до Закону України «Про державну службу». Під час роботи позивач щорічно отримував матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення матеріально-побутових питань, індексацію заробітної плати, з яких утримувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, проте УРФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області, не зважаючи на вимоги ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» безпідставно не включило до розрахунку заробітку (інші виплати), з якого визначається пенсія.У зв'язку з цим 17.06.2015 року позивач звернувся до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат. Проте позивачеві листом № 39С-08-01-04 від 30.06.2015 року в проведенні перерахунку було відмовлено.
Посилаючись на положення ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці»просить задовольнити його позовні вимоги, а саме: визнати неправомірними дії УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області, які виразилися в нарахуванні пенсії без врахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також без урахування сум індексації заробітної плати.
Зобов'язати УПФУ України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області з дати призначення пенсії (з 26.05.2015 року) здійснювати виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які враховуються при розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»та сум, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також з урахуванням сум індексації заробітної плати.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області надіслав до суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що призначення та перерахунок пенсії державним службовцям проводиться відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно з положеннями ст. 37 Закону України «Про державну службу» при розрахунку пенсії такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та допомога за заміщення посад не входять в заробітну плату для обчислення пенсії.
Пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцямиу розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз норм ст. 33 Закону України «Про державну службу», а також Закону України «Про оплату праці» дозволяє зробити висновок, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань не носить систематичного характеру, а відноситься до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. З огляду на викладене відповідач вважає, що у даному випадку немає правових підстав для включення матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань до складу заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу».
Дослідивши письмові докази у справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 26.05.2015 року позивач є отримувачем пенсії по інвалідності ІІ групи у відповідності до Закону України «Про державну службу в Україні» та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області.
Згідно з довідкою від 26.05.2015 року № 18-57-254-1, виданої прокуратурою Донецької області, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, за період з 01.05.2010 року по 30.04.2010 року, в якості складових заробітної плати відображені матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога длявирішення соціально-побутові питань, індексація грошових доходів населення. Згідно з вказаною довідкою на всі виплати, включені в ній, нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.12.2013 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Із вказаною довідкою позивач звернувся до відповідача з вимогою про перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Листом від 30.06.2015 року № 39/С-08-01-04Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя відмовило у перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції Українивстановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першоюстатті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування або з 01.12.2013 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, аналізуючи положеннястатті 37 Закону України «Про державну службу», статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, надбавку за вислугу років та спеціальне звання, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії. Так само суми індексації заробітної плати, яку просив включити позивач при обрахуванні пенсії, підлягають включенню, оскільки з них сплачувалися страхові внески.
З урахуванням наведених положень законів, при вирішенні даного спору суд надає перевагу спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії (стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788-XII «Про пенсійне забезпечення»), а не законам України від 16 грудня 1993 року N 3723-XII «Про державну службу» та від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними.
Суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням вказаних видів допомог, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За таких обставин дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про відмову в перерахунку пенсії є такими, що не відповідають вимогам закону, а вимоги позивача законними та обґрунтованими.
Разом з тим позовні вимоги позивача щодо зобов'язання УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя при подальших перерахунках пенсії включати до перерахунку пенсії державного службовця матеріальну допомогу для оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації грошових доходів (заробітної плати) без обмеження будь-яким кінцевим терміном суд вважає необґрунтованими, оскільки вирішення позовних вимог на майбутнє не передбачено діючим законодавством.
На підставі ст. 46 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 1 Закону України «Про оплату праці», п. 2.Постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року N 1013 «Про Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання», керуючись ст. ст. 8-11, 94, ч. 4 ст. 122, ст.ст. 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати противоправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області, які виразилися в нарахуванні пенсії ОСОБА_2 без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 26.05.2015 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.М. Томілін