Справа № 265/629/15-а
Провадження № 2-а/265/45/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2015 року смт. Володарське
Володарський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Вайновської О.Є.,
при секретарі Гранкіній О.В.,
розглянувши у в залі суду в смт. Володарське у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
08 червня 2015 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області (надалі - УПФ України) про перерахунок індексації пенсії. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилалась на те, що з вересня 2010 року вона перебуває на обліку в УПФУ в Володарському районі Донецької області та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На її звернення 27.03.2015 року до відповідача щодо нарахування розміру пенсії та її індексації, 07.04.2015 року їй було надано відповідь, що індексація її пенсії не проводиться відповідно до положень ч.1 ст.28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Просила суд визнати дії відповідача незаконними, зобов'язати його провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням суми індексації визначеної виходячи з базового місяця травня 2014 року та індексу споживчих цін за період з червня 2014 року, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 1 вересня 2014 року. При цьому вважає, що строки позовної давності для звернення до суду не пропущені, оскільки пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом не обмежена у часі. Підвищення до пенсії у вигляді індексації є складовою частиною пенсії і нерозривно пов'язано з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, зазначивши у своїх позовних вимогах про розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача - УПФУ в Володарському районі Донецької області до суду не з'явився, надав заяву з проханням розглядати справу у його відсутність, з урахуванням письмових заперечень. Згідно письмових заперечень встановлено, що ОСОБА_1 дійсно перебуває на обліку в управлінні з 29.09.2010 року, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до абзаца 7 п. 3 Порядку до об'єктів індексації не відносяться, зокрема, пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність); додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму. Сума пенсії позивачки не досягає прожиткового мінімуму, тому у складі пенсійної виплати позивачка має доплату до прожиткового мінімуму, а тому не має права на індексацію пенсії, у зв'язку з чим просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 122 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем та представниками відповідача обставини, дослідивши надані на їх підтвердження докази, прийшов до висновку про те що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Володарському районі Донецької області з 29.09.2010 року.
Згідно ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі за текстом постанови - Закон) індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; а поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Статтею 2 Закону встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких, крім іншого, відноситься пенсія.
На підставі ст. 4 Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 %. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у ч. 1 цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
За ст. 5 Закону індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно до ст. 6 Закону порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок №1078) визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, що одержані ними на території України і не мають разового характеру. До таких доходів відносяться пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на мешкання, державної допомоги і компенсаційних виплат).
Відповідно до п.5 Порядку №1078 визначено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Відповідно до п. 3 Порядку №1078, до об'єктів індексації не відносяться соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму. У відповідності до абз.1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у випадку, якщо призначена сума пенсії не досягає мінімального прожиткового рівня, пенсіонеру здійснюється доплата до мінімального розміру пенсії (мінімального прожиткового рівня для непрацездатних осіб) та у таких випадках індексація не сплачується.
Згідно розпорядження № 122956 від 18.09.2015 року ОСОБА_1 отримує пенсію за віком 867,14 грн., доплату до прожиткового мінімуму в сумі 81,86 грн. (а.с.82).
Згідно до п. 5 Порядку №1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації доходів населення. Індексація пенсії за цей місяць не проводиться.
Індексація визначається для кожного пенсіонера індивідуально, залежно від місяця підвищення пенсії внаслідок проведених перерахунків, розміру такого підвищення, а також інших обставин.
Так, пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, не належать до об'єктів індексації.
У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до абз. 7 п. 3 Порядку №1078 до об'єктів індексації не відносяться, зокрема, пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність); додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.
Оскільки сума пенсії позивачки не досягає прожиткового мінімуму, і в складі пенсійної виплати є доплата, суд прийшов до висновку що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню в повному обсязі.
За змістом ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня. коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Враховуючи, що виплата пенсії є щомісячним платежем, а індексація пенсії входить до складу самої пенсії і теж є щомісячним платежем, суд вважає, що позивачка пропустила строк звернення до суду з приводу проведення індексації пенсії з 1 вересня 2014 року по 07 грудня 2014 року, оскільки звернулася до суду з позовом 08.06.2015 року, а тому в цій частині вимоги не підлягають розгляду.
Оскільки судом було встановлено, що ОСОБА_1 не має права на індексацію пенсії, доказів щодо неналежного нарахування їй пенсії в період з 08.12.2014 року судом виявлено не було, а тому суд не знаходить підстав для визнання дій УПФУ в Володарському районі Донецької області не законними.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 17, 18, 71, 86, 94, 159-167, 183-2 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Володарський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.Є. Вайновська