Cправа № 127/16621/15-а
Провадження № 2-а/127/517/15
П О С Т А Н О В А
Іменем України
24 вересня 2015 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі головуючого судді Гриневича В.С.,
при секретарі Малику О.В.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Павич О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №127/16621/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
До Вінницького міського суду Вінницької області звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача про відмову перерахувати пенсію з урахуванням інших видів заробітної плати, зобов'язати відповідача з листопада 2008 року здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням інших виплат, а саме загальна сума індексації 726,32 грн., загальна сума матеріальної допомоги 6040,14 грн., разом 6746,46 грн. з урахуванням норм Закону України «Про державну службу», що діяли на момент призначення пенсії, зобов'язати відповідача виплатити перераховану пенсію з листопада 2008 року.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1, 05.11.2008 року вийшла на пенсію за віком, як державний службовець та їй була призначена пенсія державного службовця на підставі довідок наданих відповідачу, але без урахування «інших виплат». 19.05.2015р. позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці з урахуванням інших виплат, а саме матеріальної допомоги та індексації. Однак, відповідач листом від 02.06.2015р. відмовив позивачу в перерахунку пенсії.
Позивач вважає таку відмову незаконною, у зв'язку з чим звернулася до суду з адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 17.07.2015р. відкрито скорочене провадження у даній справі.
Відповідачем у десятиденний строк з дня одержання ухвали суду від 17.07.2015р. та копій документів суду були надані заперечення проти позову (а.с. 25-27), відповідно до яких відповідач просив в задоволенні позовних вимог відмовити, з посиланням на відсутність підстав для перерахунку пенсії з включенням при обчисленні її розміру інших виплат, а саме матеріальних допомог та індексацій, оскільки такі виплати носять разовий характер та не є складовими заробітної плати в розумінні ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу». Крім того, Законом України від 2 березня 2015 року №213 - VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення передбачено, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України», а відтак на думку відповідача, з 01.06.2015р. відсутні підстави як для призначення, та і для перерахунку пенсій державним службовцям. Разом з тим, як зазначає відповідач, оскільки позивач продовжує працювати на посаді державного службовця, виплата їй пенсії припинена з 01.04.2015р., а тому права на її перерахунок позивач не має.
Ухвалою суду від 27.07.2015р. вказану справу призначено до судового розгляду в судовому засіданні, оскільки за результатами розгляду заперечення відповідача суд дійшов висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав викладених у письмових запереченнях, а також просила суд позовні вимоги, що знаходяться за межами шестимісячного строку звернення до суду залишити без розгляду.
Ухвалою суду від 24.09.2015р. адміністративний позов про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату її пенсії з урахуванням інших виплат за період з листопада 2008 року по 14 січня 2015 року, залишено без розгляду.
Заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 11 листопада 2008р. позивач звернулася до управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці з заявою про призначення пенсії, як державному службовцю.(а.с. 37)
Разом з заявою до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці позивачем було подано довідку про доходи за 1995-2000 роки №9-18/1555 від 10.11.2008р., довідку про складові заробітної плати №9-18/1569 від 10.11.2008р., довідку №9-18/1570 від 10.11.2008р. (а.с.38-40)
Згідно з протоколом №15790 від 18.12.2008 року, стаж державної служби позивача становить 32 роки 1 місяць 4 дні, пенсія позивачу призначена в розмірі 90% від суми заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно статті 33 Закону України «Про державну службу». (а.с. 45)
При цьому, при обрахунку пенсії відповідачем не враховано інші виплати в сумі 6746,46 грн. (матеріальна допомога та індексація), які не були включені у довідки про заробітну плату.
19.05.2015р. ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці з заявою про проведення перерахунку пенсії в розмірі 90% згідно довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням інших виплат, а саме матеріальних допомог та індексації доходів громадян. (а.с. 41)
До заяви позивачем додано довідку Вінницької обласної державної адміністрації (департамент фінансів) №05-1-44/499 від 19.05.2015р. про складові заробітної плати що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». (а.с. 8-9)
Листом від 02.06.2015р. №157/Г-1 Управлінням Пенсійного фонду України у м. Вінниці відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, з підстав викладених у запереченнях на адміністративний позов. (а.с.16-17)
Однак, відмову відповідача у перерахунку пенсії позивачу суд вважає протиправною враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на момент виходу позивача на пенсію) пенсія державним службовцям призначаються в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі, розмір пенсії збільшувався на один відсоток заробітку, але не більше як 90 відсотків заробітку.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом пенсія позивачу призначена в розмірі 90% від суми заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно статті 33 Закону України «Про державну службу».
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно з матеріалами справи при розрахунку пенсії позивача не було враховано до суми заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальних допомог та суми індексації заробітної плати.
Частиною першою ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вищевказаний висновок також узгоджується з правовою позицією Верховного суду України, викладеною в Постанові від 20.02.2012 року у справі 21-430а11.
Так, за правилами частини першої ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для усіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Окрім цього, згідно з позицією висловленою в постанові колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного суду України від 14.05.2013 року та 28.05.2013 року, листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 07.05.2013 року "Про індексацію заробітної плати", визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1170 надано вичерпний перелік видів оплати праці та інших видів, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. При цьому матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразові винагороди та індексація до зазначеного переліку не входить.
Як вбачається з довідки Вінницької обласної державної адміністрації №05-1-44/499 від 19.05.2015р., на всі виплати, що включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.012011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що підлягають врахуванню до суми заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальних допомог та суми індексації заробітної плати.
Позовні ж вимоги позивача щодо зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням конкретних сум складових заробітної плати задоволенню не підлягають, оскільки визначення сум, які повинні бути враховані при перерахунку пенсії позивачу, не відноситься до компетенції суду, а тому суд покладає на відповідача обов'язок здійснити перерахунок та виплату таких сум.
В той же час, відповідно до п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Оскільки, заява про перерахунок пенсії була подана позивачем до органів Пенсійного фонду України 19.05.2015 року, то з урахуванням вищевикладеного перерахунок пенсії повинен бути проведений позивачу з з моменту звернення з заявою, а саме 19.05.2015 року.
Заперечення відповідача щодо того, що Законом «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу», а саме встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70% суми їх заробітної плати (з 01.01.2015р. - в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати), судом до уваги не приймаються з огляду на таке.
З 1 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року N 3668-VI, яким внесено зміни до Закону №3723-XII зокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року -страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII, внесено зміни до ст.37 Закону № 3723-ХІІ і відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, положення частини третьої ст. 37 Закону №3723-XII щодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків посадового окладу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ, а з моменту вступу в законну силу Закону № 1166-VII втратили чинність положення ст. 37 Закону №3723-XII щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі. Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера.
Зважаючи на те, що позивачу призначено пенсію до прийняття відповідних змін до ст. 37 Закону України "Про державну службу", то при її перерахунку застосуванню підлягають положення, в редакції, чинній на момент призначення Позивачу пенсії, тобто 90% розміру заробітної плати ОСОБА_1 за стаж роботи на державній службі понад 10 років.
З цих же підстав суд вважає безпідставними посилання відповідача на те, що з 1 червня 2015 року не здійснюється ні призначення, а ні перерахунки пенсій відповідно до спеціального законодавства, у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УІІІ від 02.03.2015 року.
Разом з тим, заперечення відповідача в частині того, що з 1 квітня 2015 року пенсія позивачу взагалі не виплачується, оскільки позивач на даний час продовжує працювати на державній службі, а згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII статтю 37 Закону України «Про державну службу» викладено в новій редакції, відповідно до якої тимчасово у період з 1 квітня 2015 року до 31.12.2015р., особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються, судом до уваги не приймаються, оскільки вказані обмеження носять тимчасовий характер та жодним чином не впливають на правомірність прийнятих відповідачем рішень щодо перерахунку позивачу пенсії.
Відповідно до частини 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці, викладену у листі №157/Г-1 від 02.06.2015р., щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 19 травня 2015 року з врахуванням сум інших виплат (матеріальних допомог, індексації), відповідно до довідки виданої Вінницькою обласною державною адміністрацією (департамент фінансів) №05-1-44/499 від 19.05.2015 року та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням інших виплат (матеріальних допомог, індексації), відповідно до довідки виданої Вінницькою обласною державною адміністрацією (департамент фінансів) №05-1-44/499 від 19.05.2015 року, з 19 травня 2015 року.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено належними засобами доказування правомірності свого рішення щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням інших складових заробітної плати, натомість позовні вимоги позивача суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Отже, враховуючи положення ст. 94 КАС України, суд присуджує на користь позивача судовий збір в сумі 36,54 гривень з Державного бюджету України, відповідно до задоволених вимог.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 6-12, 70-72, 86, 94, 122, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці, викладену у листі №157/Г-1 від 02.06.2015р., щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 19 травня 2015 року з врахуванням сум інших виплат (матеріальних допомог, індексації), відповідно до довідки виданої Вінницькою обласною державною адміністрацією (департамент фінансів) №05-1-44/499 від 19.05.2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням інших виплат (матеріальних допомог, індексації), відповідно до довідки виданої Вінницькою обласною державною адміністрацією (департамент фінансів) №05-1-44/499 від 19.05.2015 року, з 19 травня 2015 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 36,54 грн. судових витрат пов'язаних зі сплатою судового збору.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області. У разі, якщо судом було проголошено лише вступну та резолютивну частини, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 29.09.2015р.
Суддя: