Постанова № 51677609, 29.09.2015, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2015
Номер справи
812/1346/15
Номер документу
51677609
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 вересня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1346/15

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу по орендній платі з фізичних осіб в сумі 15642,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

31 серпня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу по орендній платі з фізичних осіб в сумі 15642,00 грн.

На обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідача взято на облік як платника податків у Сватівській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області 05.12.2008 за № 10496. ФОП ОСОБА_2 має у користуванні земельні ділянки загальною площею 6,65 га, 8,26 га, 6,94 га, що знаходяться на території Райгородської сільської ради Сватівського району Луганської області та земельну ділянку площею 40,00 га, що знаходиться на території Стельмахівської сільської ради сватівського району Луганської області.

Між Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 було укладено наступні договори:

1) договір оренди землі від 23.06.2010 строком дії на 25 років, відповідно до п. 9 якого, річна орендна плата за земельну ділянку (6,65 га) встановлюєтьсяурозмірі 3% від її нормативної грошової оцінки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно договору складає 88729,70 грн., де 2661.90 грн. розмір орендної плати за рік (3% від нормативної грошової оцінки);

2) договір оренди землі від 23.06.2010 строком дії на 25 років, відповідно до п. 9 якого, річна орендна плата за земельну ділянку (8,26 га) встановлюєтьсяурозмірі 3% від її нормативної грошової оцінки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно договору складає 88729,70 грн., де 2661.90 грн. розмір орендної плати за рік (3% від нормативної грошової оцінки);

3) договір оренди землі від 23.06.2010 строком дії на 25 років, відповідно до п. 9 якого, річна орендна плата за земельну ділянку (6,94 га) встановлюєтьсяурозмірі 3% від її нормативної грошової оцінки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно договору складає 88729,70 грн., де 2661.90 грн. розмір орендної плати за рік (3% від нормативної грошової оцінки);

4) договір оренди землі від 10.07.2010 строком дії на 49 років, відповідно до п. 9 якого, річна орендна плата за земельну ділянку (40,0 га) встановлюєтьсяурозмірі 3% від її нормативної грошової оцінки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно договору складає 403059,20 грн., де 12091,77 грн. розмір орендної плати за рік (3% від нормативної грошової оцінки);

Згідно з поданими до позивача податковими деклараціями з плати за землю за 2015 рік суми самостійно нарахованих податкових зобовязань за березень-червень 2015 року складають 14678,32 грн.

Крім того, станом на 18.08.2015 за відповідачем рахувалась пеня у розмірі 963,68 грн.

На підставі викладеного позивач просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 податковий борг з орендної плати з фізичних осіб в сумі 15642,00 грн. на користь держави.

Представник позивача у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі (а.с.44).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду невідомі.

Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши у письмовому провадженні адміністративний позов органу доходів і зборів про стягнення коштів за податковим боргом, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

У відповідності із п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів ( п.п.16.1.2 п.16.1); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (п.п.16.1.3 п.16.1); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи ( п.п.16.1.4 п.16.1).

Відповідно до пункту 20.1.18 п.20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків та згідно п.п. 20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України - звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно з пунктом 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 285.1 статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (пункт 286.1 статті 286 Податкового кодексу України).

Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 Кодексу (пункт 286.5 статті 286 Податкового кодексу України).

Судом встановлено, що відповідача взято на облік як платника податків у Сватівській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області 05.12.2008 за № 10496 (а.с.26).

Між Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 було укладено наступні договори оренди земельних ділянок:

1) договір оренди землі від 23.06.2010 строком дії на 25 років, відповідно до п. 9 якого, річна орендна плата за земельну ділянку (6,65 га) встановлюєтьсяурозмірі 3% від її нормативної грошової оцінки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно договору складає 88729,70 грн., де 2661.90 грн. розмір орендної плати за рік (3% від нормативної грошової оцінки) (а.с.7-9);

2) договір оренди землі від 23.06.2010 строком дії на 25 років, відповідно до п. 9 якого, річна орендна плата за земельну ділянку (8,26 га) встановлюєтьсяурозмірі 3% від її нормативної грошової оцінки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно договору складає 88729,70 грн., де 2661.90 грн. розмір орендної плати за рік (3% від нормативної грошової оцінки) (а.с.10-12):

3) договір оренди землі від 23.06.2010 строком дії на 25 років, відповідно до п. 9 якого, річна орендна плата за земельну ділянку (6,94 га) встановлюєтьсяурозмірі 3% від її нормативної грошової оцінки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно договору складає 88729,70 грн., де 2661.90 грн. розмір орендної плати за рік (3% від нормативної грошової оцінки)(а.с.13-15);

4) договір оренди землі від 10.07.2010 строком дії на 49 років, відповідно до п. 9 якого, річна орендна плата за земельну ділянку (40,0 га) встановлюєтьсяурозмірі 3% від її нормативної грошової оцінки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно договору складає 403059,20 грн., де 12091,77 грн. розмір орендної плати за рік (3% від нормативної грошової оцінки) (а.с.16-18).

Згідно з поданими до позивача податковими деклараціями з плати за землю за 2015 рік суми самостійно нарахованих податкових зобовязань за березень-червень 2015 року складають 14678,32 грн. (а.с.19-24).

Крім того, станом на 18.08.2015 за відповідачем рахувалась пеня у розмірі 963,68 грн.(а.с.33-34).

З метою стягнення податкового боргу позивачем на підставі статті 59 Податкового кодексу України було виставлено податкову вимогу форми Ф № 999-15 від 04.11.2014, яка особисто отримана відповідачем (а.с.29).

Відповідно з абз.3 п.58.3 статті 58 Податкового кодексу України, у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Зазначена вимога у встановленому чинним законодавством порядку відповідачем не оскаржена.

Згідно п. 95.1 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України).

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України).

Зазначена сума податкового боргу підтверджується також витягом з облікової картки платника податків(а.с.33-34).

Згідно п. 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Пунктами 59.4 та 59.5 ст.59 Податкового кодексу України визначено, що податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Внаслідок того, що відповідачем на дату розгляду адміністративного позову не сплачено податковий борг з орендної плати з фізичних осіб в сумі 15642,00 грн., позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки заявник на день подання позовної заяви був звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу по орендній платі з фізичних осіб в сумі 15642,00 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця (код НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: 92600, Луганська область, м. Сватове, площа ПривокзальнаАДРЕСА_1) в доход бюджету податковий борг по орендній платі з фізичних осіб в сумі 15642,00 грн. (п'ятнадцять тисяч шістсот сорок дві грн. 00 коп.), з яких: 9419,89 грн. зарахувати на розрахунковий рахунок № 33210815700289, одержувач: УК у Сватівському районі/с. Стельмахівка/18010900, код одержувача 37928384, банк одержувача ГУ ДКСУ у Луганській області, м. Луганськ, МФО банка одержувача: 804013; 6222,11 грн. зарахувати на розрахунковий рахунок № 33213815700286, одержувач: УК у Сватівському районі/с. Райгородка/18010900, код одержувача 37928384, банк одержувача ГУ ДКСУ у Луганській області, м. Луганськ, МФО банка одержувача: 804013.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя ОСОБА_3