Категорія №8
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 липня 2011 року Справа № 2а-5162/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Мазура Ю.Ю.,
при секретарі: Лушниковій О.С.,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1,
від відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Інвестхолдінг» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
16. 20.06.2011 року ПАТ «Інвестхолдінг» (далі позивач) звернулось з позовом Ленінської МДПІ у м. Луганську (далі відповідач) про визнання протиправними дій відповідача щодо неприйняття поданих податкових декларацій з податку на додану вартість разом з додатками та реєстрами виданих та отриманих податкових накладних за квітень 2011 року, зобовязання відповідача прийняти подану податкову декларацію з податку на додану вартість разом з додатками та реєстрами виданих та отриманих податкових накладних за квітень 2011 року та зобовязання перенести до електронної бази податкової звітності, що ведеться органами державної податкової служби, показники поданої податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 19.05.2011 року ПАТ «Інвестхолдінг» до Ленінської МДПІ у м. Луганську спецзвязком був надісланий супровідний декларацію з податку на додану вартість за квітень 2011 року з додатками згідно опису вкладеного. Листом відповідача від 20.05.2011 року повідомлено що декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року не визнано податковою звітністю, як такі, що заповнені з порушенням встановлених правил, а саме відсутній номер свідоцтва про реєстрації платника ПДВ. Після отримання листа у відповідності до вимог п. 49.6 Податкового Кодексу України направлено другий примірник декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року з додатками. Листом від 03.06.2011 року за № 23538/28-517 відповідач повідомив, що на декларації не зазначено обовязкового реквізиту, а саме не зазначено тим документу «звітній, чи звітний новий».
Декларації які направлено до Ленінської МДПІ у м. Луганську наявні усі відомості, які передбачено п. 48.3 Податкового Кодексу України. Зазначені дії відповідача порушують вимоги ст. ст. 46, 47, 48, 49 Податкового кодексу України.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позові та просив задовольнити подання у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував, зазначив, що наданим позивачем податковим деклараціям з податку на прибуток підприємства «Не визнано як податкова звітність», оскільки їх неправильно заповнено: у податковій декларації не зазначено обовязкового реквізиту: не зазначений тип документа (звітний, звітний новий).
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу на підставі заявленого позову та з урахуванням наданих сторонами доказів, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
У відповідності зі ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України на законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Порядок складання подання та прийняття податкових декларацій визначені нормами статей 48, 49 Податкового кодексу України, відповідно до яких:
Стаття 48. Складення податкової декларації
48.1. Податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
48.2. Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
48.3. Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;
підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
48.4. У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:
відмітка про звітування за спеціальним режимом;
код виду економічної діяльності ( КВЕД) ;
код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;
індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
48.5. Податкова декларація повинна бути підписана:
48.5.1. керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку;
48.5.2. фізичною особою - платником податків або його законним представником;
48.5.3. особою, відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації згідно із договором про спільну діяльність або угодою про розподіл продукції.
48.6. Якщо податкова декларація подається податковими агентами - юридичними особами, вона повинна бути підписана керівником такого агента та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації такого агента, а якщо податковим агентом є платник податків - фізична особа - таким платником податків.
48.7. Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією.
Стаття 49. Подання податкової декларації до органів державної податкової служби.
49.1. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
49.2. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Платники податку на прибуток підприємств, які оподатковуються за ставкою нуль відсотків відповідно до пункту 154.6 статті 154 цього Кодексу, подають органам державної податкової служби декларації (розрахунки) з податку на прибуток підприємств за спрощеною формою у порядку, встановленому цим Кодексом.
49.3. Податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
49.4. Платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до органу державної податкової служби в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
49.5. У разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного органу державної податкової служби не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, визначеного цією статтею.
49.6. У разі втрати або зіпсуття поштового відправлення чи затримки його вручення органу державної податкової служби з вини оператора поштового зв'язку, такий оператор несе відповідальність відповідно до закону. У такому разі платник податків звільняється від будь-якої відповідальності за неподання або несвоєчасне подання такої податкової декларації.
Платник податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення про втрату або зіпсуття поштового відправлення зобов'язаний надіслати поштою або надати особисто (за його вибором) органу державної податкової служби другий примірник податкової декларації разом з копією повідомлення про втрату або зіпсуття поштового відправлення.
49.7. Незалежно від факту втрати або зіпсуття такого поштового відправлення чи затримки його вручення платник податків зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання, самостійно визначену ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом.
49.8. Прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
49.9. За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою:
49.9.1. за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) органу державної податкової служби, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення органу державної податкової служби, у разі надсилання податкової декларації поштою;
49.9.2. у разі, якщо орган державної податкової служби із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.
49.10. Відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.
49.11. У разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови:
49.11.1. у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання;
49.11.2. у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.
49.12. У разі отримання відмови органу державної податкової служби у прийнятті податкової декларації платник податків має право:
49.12.1. подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання;
49.12.2. оскаржити рішення органу державної податкової служби у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу.
49.13. У разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови органом державної податкової служби (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Як вбачається з матеріалів справи та достовірно встановлено, що досліджені оригінали документів надані позивачем на підтвердження викладених в позовній заяві обставин, свідчать про вжиття позивачем всіх можливих заходів щодо своєчасного подання податкової звітності у спосіб передбачений законом.
Відповідно до статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 70 КАС України «Належність та допустимість доказів» належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Дослідивши примірники податкової звітності надані представниками позивача суд зазначає наступне.
Стосовно доводів відповідача, що у декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року не зазначено обовязкового реквізиту слід зазначити, що в наданих позивачем засвідчених копіях податкової декларації з податку на додану вартість всупереч доводам відповідача міститься обовязковий реквізит: «звітна». За таких обставин посилання відповідача на відсутність в поданих позивачем документах податкової звітності обовязкових реквізитів оцінюються судом критично, з огляду на їх невідповідність фактично наданим примірникам звітності.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а заперечення відповідача такими, що суперечать фактичним обставинам справи та наданим доказам на їх підтвердження.
Відповідно до статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 94, 158163, 167, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську щодо неприйняття у Приватного акціонерного товариства «Інвестхолдінг» (код 33846041) податкової декларації з податку на додану вартість разом з додатками та реєстрами виданих та отриманих податкових накладних за квітень 2011 року.
Зобовязати Ленінську міжрайонну державну податкову інспекцію у м. Луганську прийняти подану Приватним акціонерним товариством «Інвестхолдінг» (код 33846041) податкову декларацію з податку на додану вартість разом з додатками та реєстрами виданих та отриманих податкових накладних за квітень 2011 року.
Зобовязати Ленінську міжрайонну державної податкової інспекції у м. Луганську перенести до електронної бази податкової звітності, що ведеться органами державної податкової служби, показники поданої податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Інвестхолдінг» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн. (три грн. 40 коп.).
Постанову суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 КАС України.
Повний текст постанови складено 12 липня 2011 року.
СуддяОСОБА_3