Постанова № 51677072, 26.08.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2015
Номер справи
808/2654/15
Номер документу
51677072
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2015 року (16 год. 45 хв.) Справа № 808/2654/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Р.В. Сацького,

при секретарі судового засідання A.C. Ярошенко,

за участю представників сторін :

від позивача: ОСОБА_1

від відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя адміністративну справу

за позовною заявою: Дочірнього підприємства Запорізький облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України

до: Бердянської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява підприємства Запорізький облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (далі позивач) до Бердянської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Запорізькій області, в якій позивач просить суд:

- визнати нечинним та скасувати як неправомірне податкове повідомлення-рішення Бердянської ОДПІ № НОМЕР_1 від 03.02.2015 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 90 874,20 грн., в т.ч. за основним платежем 10 989,60 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 79 884,60 грн.;

- визнати нечинним та скасувати як неправомірне податкове повідомлення-рішення Бердянської ОДПІ № НОМЕР_2 від 03.02.2015 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: військовий збір на загальну суму 2 344,90 грн., в т.ч. за основним платежем 74.61 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 2 270,29 грн..

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що при порушенні граничного строку сплати податку з доходів фізичних осіб штраф, передбачений п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України, до нього застосовуватися не повинен, оскільки цей пункт Податкового кодексу не передбачає відповідальність за несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб у строки встановлені п.п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, а повинен застосовуватися тільки у випадку, якщо при перевірці виявлено, що виплату заробітної плати було здійснено без попереднього нарахування або неповного нарахування податку з доходів фізичних осіб, або виплата заробітної плати здійснена без сплати податку з доходів фізичних осіб. Також позивач зазначає, оскільки в ході проведення перевірки податковим органом не виявлені факти заниження суми податкового зобов'язання з податку на доходи найманих працівників, а тому відповідач необґрунтовано та неправомірно донараховує суму грошового зобов'язання за основним платежем в розмірі 10 989,60 грн..

Також Позивач вважає необґрунтованим і рішення відповідача про збільшення суми грошового зобовязання за платежем: військовий збір на загальну суму 2 344, 90 грн., в т.ч. за основним платежем 74, 61 грн., за штрафними (фінансовими санкціями (штрафами) 2 270, 29 грн., оскільки податковий орган при встановленні факту несвоєчасного перерахування до бюджету військового збору, після закінчення встановлених Податковим кодексом України строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховують пеню відповідно до п.п. 129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України за ставкою 120 % річних діючої облікової ставки Національного банку України за кожен день прострочення, а тому необґрунтовано та неправомірно було застосовано штрафну санкцію згідно п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України в розмірі 75 % суми несвоєчасно сплаченого податку.

З урахуванням зазначеного, позивач вважає винесені податкові повідомлення - рішення протиправними та просить їх скасувати.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, на задоволенні позовних вимог наполягав в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, із тих підстав, що згідно до вимог пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України передбачено, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надасться) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені Кодексом для місячного податкового періоду. Підприємством було несвоєчасно перераховано до бюджету податок на доходи фізичних осіб у сумі 105152,80 грн., заборгованість зі сплати податку на доходи фізичних осіб складає 10989,60 грн., несвоєчасно перераховано до бюджету військовий збір у сумі 3700,81 грн., заборгованість зі сплати військового збору складає 74,61 грн.,а тому застосування санкції передбачені статтею 127 Податкового кодексу України є правомірним.

Представник відповідача зазначає, що здійснення платником податків виплати доходу на користь іншої особи без нарахування, утримання та сплати податку до бюджету є самостійним податковим правопорушення, передбачених ст. 127 Податкового кодексу України.

Просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. До матеріалів справи долучив письмові заперечення.

Вислухавши пояснення представника позивача, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Запорізькій області (Відповідач) було проведено перевірку та складено акт №003/08-22-22-01-06/26249760 від 21.01.2015 р. «Про результати планової виїзної перевірки філії «Бердянський райавтодор» Дочірнього підприємства «Запорізький облавтодор» «ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2014 року по 05.01.2015 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 року по 05.01.2015 року, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 року по 05.01.2015 року»

Як зазначено в Акті перевірки, перевіркою встановлені порушення підпункту 168.1.2 пункту 168.1 статті 168, підпункту 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, Податкового кодексу України, в частині несвоєчасного перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб у сумі 105152, 80 грн.; заборгованість зі сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 10989, 60 грн., зазначена заборгованість згідно ліквідаційного балансу станом на 31.12.2014 передана Філією «Бердянський РАД» ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» у звязку із реорганізацією до Філії «БДЕД» «ДП Ззапорізький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»; несвоєчасне перерахування до бюджету військового збору у сумі 3700, 81 грн.; заборгованість зі сплати військового збору у сумі 74, 61 грн..

Із розрахунку нарахованих сум по податку з доходів фізичних осіб, фінансових санкцій пені позивача встановлено несвоєчасне перерахування (неперерахування) податку з доходів фізичних осіб податковим агентом у сумі 105 152,80 грн. до або під час виплати доходу на користь інших платників податків (фізичних осіб) у вигляді заробітної плати у податкових періодах: у січні 2014 року не сплачено (не перераховано) 15095 грн. 59 коп.; у лютому 2014 року 11833 грн. 23 коп.; у березні 2014 року 11284 грн. 64 коп., у квітні 2014 року 9466 грн. 62 коп.; у травні 2014 року 7565 грн. 17 коп., у червні 2014 року 6692 грн. 63 коп.; у липні 2014 року 5524 грн. 43 коп.; у серпні 2014 року 6609 грн. 58 коп.; у вересні 2014 року 2321 грн. 99 коп.; у жовтні 2014 року 6029 грн. 15 коп. ; у листопаді 2014 року 22729 грн. 77 коп., що відображено у розрахунку ( додаток до акту перевірки) та не оспорюється представником позивача.

На підставі акту № 003/08-22-22-01-06/26249760 від 21.01.2015 було винесене податкове повідомлення рішення №0002001703 від 03.02.2015р. про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 90 874.20 гри., в т.ч. за основним платежем 10 989,60 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 79 884,60 грн., № НОМЕР_2 від 03.02.2015 р. про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: військовий збір на загальну суму 2 344,90 грн., в т.ч. за основним платежем 74,61 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 2 270,29 грн..

Внаслідок здійсненого позивачем адміністративного оскарження прийнятого податкового повідомлення-рішення, скарги позивача залишені без задоволення, оскаржуване рішення без змін.

Суд приходить до висновку про правомірне застосування податковим органом штрафу на підставі пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України.

Пунктом 31.1 статті 31 Податкового кодексу України визначено, що строком сплати податку та збору визначається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податків і завершується останнім днем строку протягом якого такий податок повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається несплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Відповідно до пункту 54.2 статті 54 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом ІV цього кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.

Податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб, у відповідності до вимог підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом регламентовано пунктом 168.1 статті 168 Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом 168.1.6 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном граничний термін сплата до бюджету розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.

В силу підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 176.2 а) пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Згідно з підпунктом 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.

При цьому, в силу підпункту 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.

Згідно з положеннями підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Отже, податок, який підлягає утриманню з нарахованого, але не виплаченого (не наданого) доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки місячного податкового періоду, тобто 10 календарних днів для сплати податкового зобов'язання, починають розраховуватись після 20 числа (як граничного строку, передбаченого Податковим кодексом України для подання місячної податкової декларації), незалежно від того, чи передбачено подання самої декларації.

При цьому факт відсутності місячної податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб не впливає на розрахунок граничних строків сплати вказаного податку, які становлять 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Таким чином, податковий агент зобовязаний перерахувати до бюджету утриманий податок під час виплати доходу, а якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податків, то податок підлягає сплаті (перерахуванню) у строки, встановлені Податковим Кодексом України для місячного податкового періоду.

Пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України передбачено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету, а у разі вчинення втретє - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Враховуючи, що у січні 2014 року, лютому 2014 року, березні 2014 року, квітні 2014 року, травні 2014 року, червні 2014 року, липні 2014 року, серпні 2014 року, вересні 2014 року, жовтні 2014 року та листопаді 2014 року позивачем допущено несплату (неперерахування) нарахованого податку на доходи фізичних осіб у встановлені Податковим кодексом України строки для місячного податкового періоду, який підлягав сплаті (перерахуванню) незалежно від того чи відбулась виплата заробітної плати та утримання з неї податку у цей період, суд приходить до висновку про правомірне застосування відповідачем штрафних санкцій на підставі пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України та у розмірах, передбачених зазначеною нормою, у звязку з чим позов не підлягає задоволенню.

Доводи позивача про те, що за несвоєчасне перерахування до бюджету військового збору необґрунтовано та неправомірно було застосовано штрафну санкцію згідно п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України, є помилковими з огляду на наступне.

Так, Законом України від 31 липня 2014 року № 1621-УІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України», який набрав чинності з 03 серпня 2014 року, запроваджено військовий збір у розмірі 1,5 відсотка до доходів у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.

Відповідно до пп.1.4 п.16 прим.1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 Податкового кодексу України для податку на доходи фізичних осіб, за ставкою, визначеною пп.1.3 п.16 прим.1 підрозд.10 розділу ХХ Податкового кодексу України (1,5 відсотка від об'єкта оподаткування).

Вимогами пп. 168.1.1. п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Вимогами пп. 168.1.2 п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу України передбачено, що податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.

Згідно пп.168.1.5 п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу України, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, та податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

В акті перевірки встановлено, що згідно даних бухгалтерського обліку підприємства, а саме: оборотної відомості по рахунку 642.6 «Розрахунки по військовому збору», платіжних доручень, відомостей нарахування та виплати заробітної плати встановлено, що у порушення пп.168.1.1, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, Філія «Бердянський РАД» ДП «Запорізькій облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» у перевіряємому періоді було несвоєчасно перераховано до бюджету військовий збір у сумі 3700,81 грн., заборгованість зі сплати військового збору складає 74,61 грн.

Суд погоджується з відповідачем, що відповідальність яка передбачена ст.. 127 Податкового кодексу України розповсюджується і на відносини які склались у звязку із своєчасним перерахуванням військового збору до бюджету відповідно до пп.168.1.5 п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу України.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За встановлених обставин щодо несплати (неперерахування) позивачем нарахованого податку на доходи фізичних осіб у встановлені Податковим кодексом України строки для місячного податкового періоду, який підлягав сплаті (перерахуванню) незалежно від того чи відбулась виплата заробітної плати та утримання з неї податку у цей період, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення прийнято правомірно, в межах наданих повноважень та у спосіб, встановлений законом, у звязку з чим позов про його скасування не підлягає задоволенню.

Враховуючи, що при подачі адміністративного позову позивачем сплачено 10 відсотків розміру ставки судового збору за вимогами майнового характеру, відповідно до частини 3 статті 4 Закону України Про судовий збір стягненню з позивача підлягає сума судового збору у розмірі 1644 грн. 30 коп.

Керуючись статтями 69-71, 158, 160-164 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1.У задоволенні позову відмовити.

2.Стягнути з Дочірнього підприємства Запорізький облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (код ЄДРПОУ 32025623) на користь Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Запоріжжя (р/р 31215206784006, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025423, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби у Запорізькій області, код бюджетної класифікації 22030001, призначення платежу: судовий збір, код 35450335) 90 відсотків несплаченої суми судового збору у розмірі 1644 (одна тисяча шістсот сорок чотири) грн. 30 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Р.В. Сацький