копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2015 р. Справа № 804/12742/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Приватного підприємства "Лайтс-Інвест", Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дніпропетровського міського управління юстиції, державного реєстратора ОСОБА_2 про скасування реєстраційної дії, -
ВСТАНОВИВ:
20 серпня 2015 року податковий орган звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Лайте-Інвест», Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції у Дніпропетровській області про скасування реєстраційної дії від 12.02.2015 року № 10691050002033496 про внесення змін до установчих документів юридичної особи щодо зміни місцезнаходження ПП «Лайте-Інвест».
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідача ПП «Лайте-Інвест», 26 січня 2015 року відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві зареєстровано та включено до Єдиного державного підприємств та організацій України з присвоєнням ідентифікаційного коду 39600428. 12 лютого 2015 року відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві зареєстровані зміни до установчих документів ПП «Лайте-Інвест», що були повязані в т.ч. і зі зміною місцезнаходження юридичної особи, про що зроблено запис від 12.02.2015 року № 10691050002033496. Місцезнаходження підприємства з 12 лютого 2015 року: Дніпропетровськ, пр-т. Воронова, буд. 19. Позивач у своїх позовних вимогах просить суд скасувати реєстраційну дію від 12.02.2015 року № 10691050002033496 про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ПП «Лайте-Інвест», оскільки фактично товариство за вказаною адресою не знаходиться.
Ухвалою суду від 01 вересня 2015 року відкрито провадження у справі та залучено до участі у справі в якості співвідповідача державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві ОСОБА_3.
Сторони у судове засідання не зявились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
26 січня 2015 року відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві зареєстровано та включено до Єдиного державного підприємств та організацій України з присвоєнням ідентифікаційного коду 39600428.
12 лютого 2015 року відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві зареєстровані зміни до установчих документів ПП «Лайте-Інвест», що були повязані в т.ч. і зі зміною місцезнаходження юридичної особи, про що зроблено запис від 12.02.2015 року № 10691050002033496.
Місцезнаходження підприємства з 12 лютого 2015 року: Дніпропетровськ, пр-т. Воронова, буд. 19.
Предметом позову є скасування реєстраційної дії від 12.02.2015 року № 10691050002033496.
Відповідно до положень п. 20.1.37 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів субєктів господарювання.
Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що органи ДПС мають право звертатися до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності виключно у випадках, встановлених законом.
На підставі ст. 50 КАС України субєкт владних повноважень може звернутися з позовом: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.
Таким чином, аналіз переліку підстав для звернення субєкта владних повноважень до суду дає можливість дійти висновку, що він повинен мати достатні адміністративні можливості для здійснення визначених йому законом завдань та функцій, і лише у випадках, коли Конституцією України встановлені судові обмеження його діяльності, він звертається до суду з позовом по суті для отримання судового дозволу.
Такі дозволи мають бути зумовлені необхідністю виконання покладених на них завдань і функцій, а використовувати свої повноваження вони можуть лише з метою, з якою це повноваження надане.
Завданнями органів ДПС є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративне правопорушення.
Функції контролюючих органів визначені ст. 19-1 ПК України. Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції, зокрема, забезпечують облік платників податків.
Скасування державної реєстраційної дії є одним із заходів, спрямованих на запобігання порушеного податкового законодавства або його припинення, а не засобом забезпечення обліку платників податків.
Субєкт владних повноважень має діяти виключно в межах та у спосіб, що встановлені законом, оскільки він виконує державні функції, і лише держава шляхом законодавчого регулювання визначає його завдання, межі його повноважень та спосіб, у який він здійснює ці повноваження. Розширене тлумачення субєктом владних повноважень способів здійснення своїх повноважень не допускається. У звязку з цим визначений законом предмет позову, з яким субєкт владних повноважень може звернутися до суду при здійсненні ним владних управлінським функцій, не підлягає розширеному тлумаченню.
Аналогічну позицію займає і Верховний Суд України у постановах від 16.10.2012 року № 21-281а12 та від 09.10.2012 року № 21-177а12.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позовна вимога податкового органу про скасування реєстраційної дії від 12.02.2015 року № 10691050002033496 задоволенню не підлягає, оскільки органи ДПС мають право звертатися до суду з позовною заявою лише щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів субєктів господарювання.
Одночасно суд зазначає, що належним відповідачем у справі є саме державний реєстратор відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві ОСОБА_3, який вчинив оскаржувану реєстраційну дію.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.94, 158-163, 183-2, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 30.09.2015 року Суддя З оригіналом згідно Суддя ОСОБА_1 ОСОБА_1 ОСОБА_4