КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/5120/15 Головуючий у 1-й інстанції: Скочок Т.О. Суддя-доповідач: Романчук О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
29 вересня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: Романчук О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.,
Пилипенко О.Є.,
при секретарі Артюхіній М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «М.С.Л.» до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових рішень-повідомлень, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «М.С.Л.» звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві, в якому просив визнати протиправними та скасувати податкові рішення-повідомлення від 28 листопада 2014 року № 164726552202, 164626552202, 164526552202, 165126552202, 165326552202, 164426552202, 164926552202, 164826552202, від 04 лютого 2015 року № 12126552202, 1222652202, від 04 грудня 2014 року № 169426552202, 169226552202, 168926552202, 169126552202, 169026552202, від 09 грудня 2014 року № 172426552202, від 12 лютого 2015 року № 14426552202.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 серпня 2015 року позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріально права та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що відповідно до пункту 1, 2 статті 3 Закону України « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Згідно із пунктом 1 частиною 1 статтею 198, частиною 1 статтею 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що протягом листопада 2014 року працівниками Головних управлінь Міністерства доходів у Миколаївській, Сумській, Волинській та Львівській областях були проведенні фактичні перевірки господарських одиниць (кіосків, магазинів, залів), що належать ТОВ «М.С.Л.» (ідентифікаційний код 30109292, ліцензія серії АВ № 446755, видана Міністерством фінансів України на право здійснення господарської діяльності з випуску та проведення лотерей) та знаходяться за певними адресами в містах Миколаїв, Суми, Луцьк та у місті Львів, з питань дотримання ними порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, за результатами яких складені акти за № 0139/14/29/22/30109292 від 12.11.2014 року, № 0142/14/29/22/30109292 від 12.11.2014 року, № 0141/14/29/22/30109292 від 12.11.2014 року, № 0140/14/29/22/30109292 від 12.11.2014 року, № 0146/14/29/22/30109292 від 13.11.2014 року, № 0147/14/29/22/30109292 від 13.11.2014 року, № 0145/14/29/22/30109292 від 13.11.2014 року, № 0148/14/29/22/30109292 від 13.11.2014 року, № 0144/14/29/22/30109292 від 13.11.2014 року, № 0143/14/29/22/30109292 від 13.11.2014 року, № 0018/18/28/22/24012002 від 20.11.2014 року, № 2993/03/20/22/30109292 від 24.11.2014 року, № 13/01/2203/25251134 від 18.11.2014 року, № 1230/13/01/2203/25251134 від 18.11.2014 року, № 1227/13/01/2203/30109292 від 18.11.2014 року, № 1226/13/01/2203/30109292 від 18.11.2014 року, № 1228/13/01/2203/30109292 від 18.11.2014 року.
В ході проведення зазначених фактичних перевірок господарських одиниць позивача в регіонах перевіряючими було встановлено факти реалізації лотерейних білетів (а саме - білетів державних грошових миттєвих лотерей «Справжнє золото», «Щаслива 13», «Три п'ятірки», «Супер 7», «Десять перлин», «Ювілейна», «Три семірки», «Великі гроші», «Рубіни», «Королівська велич») без проведення таких розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та без роздрукування і видачі відповідного розрахункового документу (фіскального чеку).
За висновками перевіряючих позивачем були допущені порушення норм пункту 1 і пункту 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року. При цьому, як вбачається із текстів вказаних вище актів фактичних перевірок господарських одиниць позивача, підставами для таких висновків перевіряючих стала інформація отримана Міністерством фінансів України від Державної казначейської служби України у вигляді листа від 02.10.2014 року № 16-05/1646-22056 про надання інформації щодо здійснення контролю за проведенням розіграшів державних лотерей.
На підставі зазначених актів фактичних перевірок ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві (тобто, за місцем податкового обліку позивача) були прийняті податкові повідомлення-рішення (форми «С»), якими згідно частини 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до позивача застосовані суми фінансових санкції, а саме: податковим повідомленням-рішенням від 28.11.2014 року № 165226552202 в сумі 50 грн., податковим повідомленням-рішенням від 28.11.2014 року № 165026552202 в сумі 50 грн., податковим повідомленням-рішенням від 28.11.2014 року № 164726552202 в сумі 25 грн., податковим повідомленням-рішенням від 28.11.2014 року № 164626552202 в сумі 50 грн., податковим повідомленням-рішенням від 28.11.2014 року № 164526552202 в сумі 10 грн., податковим повідомленням-рішенням від 28.11.2014 року № 165126552202 в сумі 75 грн., податковим повідомленням-рішенням від 28.11.2014 року № 165326552202 в сумі 25 грн., податковим повідомленням-рішенням від 28.11.2014 року № 164426552202 в сумі 1 грн., податковим повідомленням-рішенням від 28.11.2014 року № 164926552202 в сумі 75 грн., податковим повідомленням-рішенням від 28.11.2014 року № 164826552202 в сумі 25 грн., податковим повідомленням-рішенням від 04.12.2014 року № 169426552202 в сумі 200 грн., податковим повідомленням-рішенням від 09.12.2014 року № 172426552202 в сумі 3 600 грн., податковим повідомленням-рішенням від 04.12.2014 року № 169326552202 в сумі 100 грн., податковим повідомленням-рішенням від 04.12.2014 року № 169226552202 в сумі 100 грн., податковим повідомленням-рішенням від 04.12.2014 року № 168926552202 в сумі 100 грн., податковим повідомленням-рішенням від 04.12.2014 року № 169126552202 в сумі 100 грн. та податковим повідомленням-рішенням від 04.12.2014 року № 169026552202 в сумі 100 грн.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що відповідно до пункту 1 і пункту 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Одночасно, в силу норм пункту 4 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються, зокрема, при продажу білетів державних лотерей через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Основні засади державного регулювання лотерейної сфери в Україні визначені Законом України «Про державні лотереї в Україні» від 06.09.2012 року № 5204-VI
У відповідності до положень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей, затверджених спільним наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і Міністерства фінансів України від 12.12.2002 року № 128/1037 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) здійснення контролю за електронною системою прийняття ставок державних лотерей покладено на Державну казначейську службу України.
При цьому, згідно із підпунктом 4.4.3 пункту 4.4 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей оператор, який використовує електронну систему для прийняття сплати участі у лотереї і обробки інформації, зобов'язаний забезпечити Державне казначейство України засобами контролю, які передбачають можливість зняття інформації в режимі реального часу про сплату участі в лотереї, відповідно оформивши взаємовідносини в порядку, установленому чинним законодавством.
Згідно усних та письмових пояснень представника позивача, наданих в судових засіданнях у даній справі, з урахуванням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» ТОВ «М.С.Л.» як оператором державних лотерей, було вжито всіх можливих заходів для забезпечення з боку Державного казначейства служби України контролю над електронною системою прийняття ставок.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно пункту 1 і пункту 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Одночасно в силу норм пункту 4 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються, зокрема, при продажу білетів державних лотерей через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Згідно пункту 1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей, затверджених спільним Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва та Міністерства фінансів України від 12 грудня 2002 року № 128/1037 (далі - Ліцензійні умови) електронна система - програмно-апаратний комплекс прийняття сплати участі в лотереї та обробки інформації.
Пункт 16 статті 1 Закону України «Про державні лотереї в Україні» від 06 вересня 2012 року № 5204-VI (далі - Закон про лотереї) визначає електронну систему прийняття ставок як програмно-технічний комплекс, призначений для фіксації та обліку ставок у державній лотереї, фіксації виплати призів і/або виплати призів, зберігання інформації про проведення лотереї, а також для здійснення інших операцій, пов'язаних з проведенням державної лотереї.
Електронна система прийняття ставок складається з центральної електронної системи та терміналів електронної системи прийняття ставок, пов'язаних між собою електронним або іншим зв'язком. Використання електронної системи прийняття ставок не вимагається при проведенні миттєвих лотерей.
Термінал електронної системи прийняття ставок - програмно-технічний комплекс, який призначений для реєстрації здійснених розповсюджувачем або гравцем ( термінал самообслуговування) операцій з прийняття ставок у державній лотереї, перевірки виграшності лотерейних білетів або інших засобів, які засвідчують участь у грі, виплати виграшів та передачі інформації про здійснення операцій до центральної електронної системи. ( пункт 17 статті 1 Закону про лотереї).
Таким чином, термінал електронної системи прийняття ставок є невід'ємною частиною електронної системи, які відповідно до підпункту 4.4.2 пункту 4.4 Розділу 4 Ліцензійних умов, контролюється у режимі реального часу Державним казначейством України.
При цьому, згідно із підпунктом 4.4.3 пункту 4.4 Ліцензійних умов оператор, який використовує електронну систему для прийняття сплати участі у лотереї і обробки інформації, зобов'язаний забезпечити Державне казначейство України засобами контролю, які передбачаються можливість зняття інформації в режимі реального часу про сплату участі у лотереї, відповідно оформивши взаємовідносини в порядку, установленому чинним законодавством. Відповідно до актів прийому-передачі технічного обладнання для зняття інформації у режимі реального часу про сплату участі в лотереї ТОВ «М.С.Л.» від 01.10.2013 року позивачем було передано Державній казначейській службі України обладнання за переліком, для забезпечення контролю коштів, отриманих від проведення державних електронних грошових лотерей ТОВ «М.С.Л.». Крім того, відповідно до листа розробника програмного забезпечення - підприємства ТОВ «еМІСТ» від 23.11.2014 року № 81-тс, що ТОВ «М.С.Л.» використовується програмне забезпечення прийняття сплати участі в лотереї та обробки інформації оператора державних лотерей eLine. Поточна версія названого програмного забезпечення розроблена у повній відповідності до Закону України «Про державні лотереї в Україні» та дозволяє в режимі реального часу здійснювати контроль під час продажу (прийняття ставок) білетів державних лотерей уповноваженими органами, і є складовою частиною Центральної електронної системи прийняття ставок. Остання заміна обладнання на більш удосконалене та сучасне була здійснена у жовтні 2013 року, що підтверджується Актами повернення старого обладнання та передачі нового обладнання. За наявними в центральній системі даними про звернення до серверу з розміщеного в Державній казначейській службі обладнання, на даний момент встановлена в Держказначействі система працює в штатному режимі. Працівники Держказначейства щоденно отримують з центральної системи дані про сплату участі в різних лотереях TOB Позивача.
Контроль Державного казначейства України розподіляється на:
- вхідний контроль до припинення продажу білетів (сплат участі в лотереї) на розіграш тиражу - інформація про прийняті сплати участі в лотереї до припинення продажу білетів на розіграш;
- вихідний контроль після припинення продажу білетів (сплат участі в лотереї) на розіграш тиражу та до проведення розіграшу тиражу - інформація про прийняті сплати за участь в лотереї, загальний обсяг продажу на тираж, час припинення продажу білетів на тираж, розмір призового фонду тиражу;
- вихідний контроль після проведення розіграшу тиражу - інформація про прийняті сплати участі в лотереї, загальний обсяг продажу на тираж, час припинення продажу білетів (сплат участі в лотереї) на тираж, розмір призового фонду тиражу, виграшні комбінації номерів, результати розподілу призового фонду.
Контроль повинен здійснюватись Державним казначейством України і оператором як до, так і після розіграшу тиражу. Результати контролю протоколюються (за формою, встановленою Міністерством фінансів України) та зберігаються протягом 3-х років.
Форми протоколів такого контролю (як для Держказначейства України, так і для операторів лотерей) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2012 року № 19 «Про затвердження форм протоколів контролю за проведенням лотерей з використанням електронних систем прийняття сплати участі у лотереї».
З контексту наведених вище положень Ліцензійних умов та норм наказу Міністерства фінансів України від 13.02.2012 року № 19, якими відповідно до цих же Ліцензійних умов затверджені форми протоколів вхідного та вихідного контролю відносно тиражів тиражних лотерей, слідує, що їх дія не поширюються на контроль Державної казначейської служби України за електронною системою прийняття ставок в державні лотереї, який здійснюється ним згідно із пунктом 4 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Таким чином, Державна казначейська служба уповноважена здійснювати в режимі реального часу контроль за електронною системою прийняття ставок в двох різних напрямках, які хоча і стосуються одного виду господарської діяльності, але відокремлені один від одного та здійснюються з двох різних правових підстав.
Відповідно до абзацу 2 пункту 2 частини 1 статті 1 Закону про лотереї ТОВ «М.С.Л.» проводить тиражні та миттєві лотереї. Згідно затверджених умов проведення лотерей оператором державних лотерей ТОВ «М.С.Л.» прийняття сплати участі у всіх видах державних лотерей здійснюється із застосуванням терміналів електронної системи прийняття ставок. Реєстрація операцій із прийняття ставок в державні грошові миттєві лотереї здійснюється шляхом сканування мак-коду, що нанесений на кожний білет миттєвої лотереї та є індивідуальним для кожного такого білета. Отже, продаж білетів усіх лотерей, в тому числі і миттєвих, здійснюється через термінали електронної системи, які, в свою чергу, входять до центральної електронної системи та контролюються Державним казначейством України в режимі реального часу.
Разом з тим, на думку контролюючого органу обставини щодо здійснення Державною казначейською службою контролю за продажем позивачем в листопаді білетів державних грошових миттєвих лотерей через електронну систему прийняття ставок в режимі реального часу спростовуються інформацією, що міститься в листі Державної казначейської служби України від 02.10.2014 року № 16-05/1646-22056 наданого у відповідь на Міністерства фінансів України від 01.10.2014 року № 31-14040-11-10/25224. Саме даний лист Державної казначейської служби був покладений в основу висновків всіх перелічених вище актів фактичних перевірок господарських одиниць ТОВ «М.С.Л.» та відповідно - прийнятих оспорюваних податкових повідомлень-рішень.
За результатами дослідження змісту цього листа від 02.10.2014 року № 16-05/1646-22056 судом встановлено, що останній не містить інформації про результати здійснення та/або не здійснення центральним органом казначейської служби контролю за продажем ТОВ «М.С.Л.» білетів державних грошових миттєвих лотерей через електронну систему прийняття ставок. Оскільки, по-перше, в цьому листі наведені відомості про здійснення контролю виключно в рамках Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей (зокрема, наведений в додатку до цього листа перелік державних грошових лотерей, за якими Державна казначейська служба здійснює контроль стосується лише тиражних лотерей), по-друге, наведена в листі інформація була неактуальна станом на момент проведення фактичних перевірок позивача (тобто, інформація датована станом 01.10.2014 року).
На судовий запит від 15 липня 2015 року № 826/5120/15з питання підтвердження або спростування факту здійснення через електронну систему прийняття ставок в режимі реального часу контролю за операціями з продажу ТОВ «М.С.Л.» білетів державних грошових миттєвих лотерей за певними найменуваннями за листопад 2014 року Державна казначейська служба України обґрунтованої відповіді не надала.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 серпня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 30.09.2015 року.
Головуючий суддя: О.М. Романчук
Судді: Я.Б. Глущенко
О.Є.Пилипенко
Головуючий суддя Романчук О.М.
Судді: Пилипенко О.Є.
Глущенко Я.Б.