КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/8241/15 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.
У Х В А Л А
Іменем України
24 вересня 2015 року м. Київ
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Кузьменко В. В.,
суддів Василенка Я.М., Степанюка А. Г.,
за участю секретаря Рипік О. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛИС», Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬВІЗА», громадської спілки «Асоціація землевласників та землекористувачів міста Харкова» в інтересах фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Державного агентства земельних ресурсів України, Харківської міської ради про визнання протиправним та скасування висновку, визнання протиправним та скасування рішення, за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛИС» на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.08.2015 року про закриття провадження у справі в частині позовних вимог, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного агентства земельних ресурсів України, Харківської міської ради про визнання протиправним та скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації від 07.06.2013 року №405-13; визнання протиправним та скасування повністю рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 року №1209/13 «Про затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року».
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.08.2015 року закрито провадження по справі в частині позовних вимог ТОВ «ЛИС», ТОВ «АЛЬВІЗА», громадської спілки «Асоціація землевласників та землекористувачів міста Харкова» в інтересах фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державного агентства земельних ресурсів України, Харківської міської ради щодо визнання протиправним та скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації від 07.06.2013 року №405-13.
На вказану ухвалу суду позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та постановити нове рішення, яким направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
В засідання з'явились учасники процесу.
Директор ТОВ «ЛИС» наполягав на задоволенні вимог апеляційної скарги та скасуванні оскаржуваної ухвали.
Представник позивачів підтримав вимоги апеляційної скарги.
Представник Державного агентства земельних ресурсів України просив залишити оскаржувану ухвалу суду без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що ухвалу суду слід залишити без змін з таких підстав.
Згідно зі п.1 ч.1 ст. 199 та ст. 200 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду без змін у зв'язку з правильним встановленням судом першої інстанції обставин справи та винесення спірного рішення з дотриманням норм процесуального права.
Постановляючи оскаржувану ухвалу, суд першої інстанції виходив з того, що провадження по справі в частині вимог, що стосуються визнання протиправним та скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації від 07.06.2013 року №405-13 належить закрити, у зв'язку з тим, що в правовідносинах, що є предметом розгляду, Держземагентство України виступає як експертна установа, яку чинним законодавством уповноважено здійснювати дослідження, перевірку, аналіз та оцінку землевпорядної документації на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України - справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Ч. 2 ст. 4 КАС України передбачає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «Суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України).
Отже, до компетенції адміністративних судів належить спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
З аналізу вказаних норм вбачається, що публічно-правовим спором за КАС України є не будь-який публічно-правовий спір, а лише той спір, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій.
Ст. 1 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» визначено, що державна експертиза землевпорядної документації - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.
При цьому, відповідно до ст. 35 зазначеного Закону, результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи.
Висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об'єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки.
Абзацом 22 п. 4 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року N 445/2011, визначено, що Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань: бере участь у погодженні документації із землеустрою, організовує та проводить в установленому законодавством порядку державну експертизу проектів землеустрою, документації з оцінки земель, а також матеріалів і документації державного земельного кадастру та надає за результатами її проведення відповідні висновки.
Отже, з досліджених судовою колегією матеріалів справи вбачається, що у справі, що розглядалась, Державне агентство земельних ресурсів України виступає як експертна установа, яку чинним законодавством уповноважено здійснювати дослідження, перевірку, аналіз та оцінку землевпорядної документації на предмет їх відповідності вимогам законодавства, становленим стандартам, нормам і правилам.
При цьому, правовідносини, що існують між сторонами у даній справі не засновані на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні, здійсненні управлінських чи контролюючих функцій відповідачем по відношенню до позивача, отже не є публічно-правовим спором.
З огляду на зазначені вище обставини, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про закриття провадження по справі в частині вимог стосовно визнання протиправним та скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації від 07.06.2013 року №405-13.
Доводи, наведені позивачем в апеляційній скарзі, викладеного не спростовують, а тому колегією суддів відхиляються.
З урахуванням вищевикладеного та приписів ст. 159 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставнини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права та підстав для його скасування не вбачається.
Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку стосовно закриття провадження по справі в частині вимог про визнання протиправним та скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації від 07.06.2013 року №405-13 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України.
Керуючись ст.ст. 8, 160, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, п. 2, 3, 4, 5, 6, 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 року № 7 колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛИС» на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.08.2015 року про закриття провадження у справі в частині позовних вимог по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛИС», Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬВІЗА», громадської спілки «Асоціація землевласників та землекористувачів міста Харкова» в інтересах фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Державного агентства земельних ресурсів України, Харківської міської ради про визнання протиправним та скасування висновку, визнання протиправним та скасування рішення - залишити без задоволення.
Ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.08.2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів, з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В. В. Кузьменко
Судді: Я.М. Василенко
А.Г. Степанюк
Повний текст ухвали виготовлено 29.09.2015 року.
Головуючий суддя Кузьменко В. В.
Судді: Василенко Я.М.
Степанюк А.Г.