Ухвала суду № 51658912, 23.09.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2015
Номер справи
805/2866/15-а
Номер документу
51658912
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Бабаш Г.П.

Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

.

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 року справа №805/2866/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Васильєвої І.А., Ханової Р.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Підприємства "Владіслава" Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2015 року у справі № 805/2866/15-а (головуючий І інстанції Бабаш Г.П.) за позовом Підприємства "Владіслава" Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" до Управління у справах сім"ї та молоді Донецької державної адміністрації про визнання протиправними дій щодо проведення процедури відкритих торгів згідно оголошень № 150993, 150998, опублікованих у "Віснику державних закупівель" № 276 від 19.06.2015 року, зобов'язання відповідача відмінити проведення процедури закупівель за даними оголошеннями, усунути порушення у документації з конкурсних торгів та оголосити проведення нових процедур закупівель за предметом 55.90.1 - послуги щодо тимчасового розміщення, -

ВСТАНОВИВ:

Підприємство "Владіслава" Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління у справах сімї та молоді Донецької обласної державної адміністрації, в якому з урахуванням уточнення просило визнати протиправними дії щодо проведення процедури відкритих торгів, згідно оголошення, опублікованого у «Віснику державних закупівель» №276 (19.06.2015) від 19.06.2015 року № оголошення 150993; визнати протиправними дії щодо проведення процедури відкритих торгів, згідно оголошення, опублікованого у «Віснику державних закупівель» №276 (19.06.2015) від 19.06.2015 року № оголошення 150998; зобовязати відмінити проведення процедури закупівлі згідно оголошення, опублікованого у «Віснику державних закупівель» №276 (19.06.2015) від 19.06.2015 року № оголошення 150993; зобов'язати відмінити проведення процедури закупівлі згідно оголошення, опублікованого у «Віснику державних закупівель» №276 (19.06.2015) від 19.06.2015 року № оголошення 150998; зобов'язати усунути порушення чинного законодавства у документаціях з конкурсних торгів, затверджених комітетом з конкурсних торгів; зобов'язання оголосити проведення нових процедур закупівель за предметом 55.90.1 Послуги щодо тимчасового розміщування, інші (послуги позаміських дитячих закладів оздоровлення та відпочинку).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2015 року (а.с.233-234) було закрито провадження у адміністративній справі № 805/2866/15-а. Закриваючи провадження у справі суд першої інстанції дійшов до висновку, що вказаний спір не відноситься до юрисдикції адміністративних судів, оскільки спірні правовідносини не є публічно-правовими в розумінні КАС України, а відповідач у справі не є суб'єктом владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду. Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що вказана ухвала винесена з порушенням норм процесуального права.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне.

Підприємство «Владіслава» Всеукраїнської організації інвалідів Союз організації інвалідів України у травні-червні 2015 року брало участь у процедурі відкритих торгів, яка проводилась Управлінням у справах сім"ї та молоді Донецької державної адміністрації на предмет закупівлі - 55.90.1 - Послуги щодо тимчасового розміщування, інші (послуги позаміських дитячих закладів оздоровлення та відпочинку).

Позивач в обґрунтуванні позовних вимог вказує на порушення відповідачем ст. 10 Закону України «Про здійснення державних закупівель» в частині недодержання триденного строку оприлюднення інформації про внесення змін до документації з конкурсних торгів на офіційному веб-порталі Уповноваженого органу з питань здійснення державних закупівель державних закупівель. Також, на думку позивача, окремі пункти Документації з конкурсних торгів, а саме п. 2 розділу 3 Документації в частині обовязкової наявності договорів з установами та організаціями, є дискримінаційними, оскільки їх наявність не передбачена жодним нормативним актом України. Вважає необґрунтованим перенесення Управлінням дати відкриття пропозицій конкурсних торгів на 29.07.2015 року, у зв'язку з позбавленням можливості учасників конкурсних торгів своєчасного подання документів для участі у процедурі конкурсних торгів, а саме довідки податкового органу про відсутність заборгованості підприємства.

Суд першої інстанції, закриваючи провадження у справі, послався на ту обставину, що вказаний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Колегія суддів з зазначеним висновком суду першої інстанції не погоджується, з наступних підстав.

Згідно частин 1, 2 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У відповідності до ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких встановлений інший порядок судового вирішення.

З аналізу вказаних норм вбачається, що публічно-правовим спором за Кодексом адміністративного судочинства України є не будь-який публічно-правовий спір, а лише той, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Частина 2 Статті 17 КАС України, визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Поняття " суб'єкт владних повноважень " визначений у п. 7 ст. 3 цього Кодексу, за приписами якої суб'єкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, а також інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

За змістом пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Поняття адміністративної справи є центральним для визначення юрисдикції адміністративного суду. Ознаками адміністративної справи є: спірний характер; публічно-правова природа; суб'єктний склад: обов'язковим учасником спору (стороною) є суб'єкт владних повноважень.

Отже, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.

Із правового аналізу вказаних норм вбачається, що у випадку, якщо суб'єкт у спірних правовідносинах не здійснює владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції та, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.

Відповідно ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Управління у справах сім"ї та молоді Донецької обласної державної адміністрації (далі - управління) є структурним підрозділом облдержадміністрації, утвореним головою облдержадміністрації та підзвітний і підконтрольний голові облдержадміністрації, Міністерству соціальної політики України та Міністерству молоді та спорту України.

Управління у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями голови облдержадміністрації, рішеннями обласної ради, а також Положенням про управління.

Управління забезпечує виконання на території області повноважень, встановлених законодавством України у сфері соціальної підтримки та надання соціальних послуг сім'ям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах; з питань поліпшення становища сімей, у тому числі сімей з дітьми, багатодітних та молодих сімей, оздоровлення та відпочинку дітей, попередження насильства в сім'ї, забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків та жінок, протидії торгівлі людьми.

Згідно преамбули Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 10 квітня 2014 року № 1197-VII (далі - Закон № 1197-VII), його метою є створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері державних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції, забезпечення раціонального та ефективного використання державних коштів.

Відповідно до ст.1 Закону № 1197-VII, державна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом.

Документація конкурсних торгів - документація, що розробляється та затверджується замовником, оприлюднюється для вільного доступу та безоплатно подається замовником під час проведення торгів (конкурсних торгів) фізичним/юридичним особам. Документація конкурсних торгів не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.

Забезпечення пропозиції конкурсних торгів - надання учасником замовнику гарантій виконання своїх зобов'язань у зв'язку з поданням пропозиції конкурсних торгів, у тому числі такі види забезпечення: порука, гарантія, застава, завдаток, депозит.

Комітет з конкурсних торгів - службові (посадові) особи замовника (генерального замовника), призначені відповідальними за організацію та проведення процедур закупівлі згідно з цим Законом;

Учасник процедури закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, юридична особа (резидент або нерезидент), яка письмово підтвердила намір взяти участь у процедурі закупівлі та/або подала пропозицію конкурсних торгів, або цінову пропозицію, або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.

Пропозиція конкурсних торгів - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до вимог документації конкурсних торгів.

Відповідно до ст. 11 Закону № 1197-VII, комітет з конкурсних торгів утворюється замовником (генеральним замовником) для організації та проведення процедур закупівель.

Склад комітету з конкурсних торгів та положення про комітет з конкурсних торгів затверджуються рішенням замовника (генерального замовника). До складу комітету з конкурсних торгів не можуть входити посадові особи та представники учасників, члени їх сімей, а також народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим та депутати міської, районної у місті, районної, обласної ради.

Комітет з конкурсних торгів: планує проведення процедур закупівель; складає та затверджує річний план державних закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель, попередню кваліфікацію учасників; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань державних закупівель, визначених цим Законом; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

Таким чином, для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет.

Отже, забезпечення організації проведення конкурсу, визначення умов проведення конкурсу, розробка та затвердження документації конкурсних торгів покладається на відповідача, як орган влади. У зв'язку з цим спори, що виникають з приводу виконання цими органами повноважень, є публічно-правовими, тому на них поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Рішення Управління у справах сім"ї та молоді Донецької державної адміністрації, як замовника конкурсних торгів, є управлінським, а тому підлягає оскарженню у порядку, передбаченому КАС України.

Таким чином, з урахуванням характеру спору і суб'єктного складу сторін у справі, а також враховуючи те, що предметом даного спору - є оскарження дій (бездіяльності) структурного підрозділу місцевого органу виконавчої влади, - вказаний спір має ознаки публічно-правового спору і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

З огляду на обставини справи колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам у справі, та прийшов до передчасного висновку щодо закриття провадження у справі.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла до висновку, що судом першої інстанції порушено норми процесуального права, що відповідно до статті 204 КАС України обумовлює скасування ухвали суду першої інстанції з направленням справи для продовження розгляду.

Керуючись статтями 160, 195, 197, 198, 204, 205, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Підприємства "Владіслава" Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2015 року у справі № 805/2866/15-а задовольнити.

Скасувати ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2015 року у справі № 805/2866/15-а.

Матеріали адміністративної справи № 805/2866/15-а направити до Донецького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: Е.Г.Казначеєв

Судді: І.А. Васильєва

Р.Ф. Ханова