Головуючий у 1 інстанції - Чекменьов Г.А.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2015 року справа №805/1674/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2015 року по адміністративній справі №805/1674/15-а за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Гранум» до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0000981501 від 07.04.2015 року, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0000981501 від 07.04.2015 року.
В обґрунтування позову зазначив, що повідомлення - рішення прийнято відповідачем за результатами камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з єдиного податку 4 групи (фіксованого сільськогосподарського податку), яка оформлена актом №48/1301-31586254 від 20.03.2015 року.
Вважає, податкове повідомлення-рішення незаконним, оскільки товариством подана податкова декларація з єдиного податку 4-ї групи, разом з довідкою відділу Держземагентства у Кремінському районі, за якою грошова оцінка з урахуванням коефіцієнта індексації становить по Бараниківській сільській раді - 12878,62 грн. за 1 га, а по Єпіфанівській сільській раді - 11636,15 грн. за 1 га.
Тому при складані звітності позивачем не допущено методологічних та арифметично-логічних помилок, які несуть собою заниження суми податкових зобов'язань.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2015 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області № 0000981501 від 07.04.2015 року.
Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування зазначив, що відповідно до п.292-1.2 ст.292-1 ПК України базою оподаткування податком для платників єдиного внеску четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІ цього Кодексу.
Державне агентство земельних ресурсів України листом від 14.01.2015 року проінформувало, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель станом на 01.01.2015 року становить 1,249. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Кумулятивне значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель з 1995 року станом на 01.01.2015 року становить 3,997.
Тому при обчисленні суми земельного податку або орендної плати за земельну ділянку платник податку має самостійно застосовувати коефіцієнт 1,756 до нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки.
Тому є помилковим висновок суду першої інстанції щодо відсутності обов'язку у позивача самостійно застосовувати коефіцієнт 1,756.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ТОВ «Гранум» відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію є юридичною особою, дата проведення державної реєстрації 17 грудня 2001 року, включено до ЄДРПОУ за кодом 31586254, зареєстроване місцезнаходження: 84245, Донецька область, м. Миколаївка, вул. Щорса, 5 (а.с.10, 21).
Позивач перебуває на обліку в Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції (Кремінському відділенні) ГУ Міндоходів у Луганській області як платник податків.
Податковим органом проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з єдиного податку 4 групи (фіксованого сільськогосподарського податку) ТОВ «Гранум» за 2015 рік, висновки якої викладено в акті від 20.03.2015 р. № 48/1501-31586254 (а.с.57-58).
Перевіркою встановлено порушення з боку позивача п.292-1.2 ст.292-1 Податкового кодексу України, внаслідок чого платником занижені податкові зобов'язання з єдиного податку 4 групи (фіксованого сільськогосподарського податку) на суму 51 160, 53 грн. по Бараниківський с/раді; на суму 52 862, 99 грн. по Єпіфанівській с/раді.
07.04.2015 року за результатами перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000981501, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання у розмірі 63 950, 66 грн., з яких 51 160, 53 грн. сума основного платежу, 12 790,13 грн. - сума штрафних санкцій (а.с.9).
Підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення відповідач зазначає відомості щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, якими користується позивач. А саме - податкова посилається на лист Відділу Держземагенства у Кремінському районі Луганської області від 30.03.15 року № 32-28-0.4-565/2-15, за яким нормативно-правова оцінка 1 га ріллі по Бараниківській с/раді із земель колишнього КСП «Роздольне» станом на 1995 рік становить 3222,07 грн., станом на 01.01.2015 року з урахуванням коефіцієнту індексації 3,997 та коефіцієнту 1,756 до показників нормативної грошової оцінки ріллі становить 22614, 85 грн.(а.с.55).
На підставі п.289.1 ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Згідно п.289.2 ст.289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до п.289.3 ст.289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Листом № 6-28-0.22-215/2-15 від 14.01.2015 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» Державне агентство земельних ресурсів України на виконання п.289.3 ст. 289 Податкового кодексу України повідомило, що кумулятивне значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель з 1995 року станом на 1 січня 2015 року становить 3,997.
На підставі п.292-1.1 ст.292-1 ПК України об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Права власності/користування земельними ділянками повинні бути оформлені та зареєстровані відповідно до законодавства.
Відповідно до п.292-1.2 ст.292-1 ПК України базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого розділом XII цього Кодексу.
Згідно п.292-1.3 ст.292 ПК України підставою для нарахування єдиного податку платникам четвертої групи є дані державного земельного кадастру та/або дані з державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння податку у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
21.02.2015 р. позивачем до податкового органу надані податкові декларації з єдиного податку 4 групи по Бараниківській сільраді та по Єпіфанівській сільраді Кремінського району Луганської області (а.с.33-41).
В зазначених деклараціях нормативна грошова оцінка земель, зайнятих ріллею, вказана товариством без застосування коефіцієнту 1,756.
Проте, начальником відділу Держземагенства у Кремінському районі Луганської області товариству надана довідка від 24.02.2015 року № 19-28-0.2-399/2-15 про розмір площі та грошову оцінку земельних ділянок по Бараниківській с/раді та по Єпіфанівській с/раді Кремінського району Луганської області, які знаходяться у користуванні позивача. При цьому в листі зазначено, що вказана грошова оцінка земельних ділянок станом на 01.01.2015 року зазначена без врахування коефіцієнта 1,756 (а.с.30-31, 57-58).
На запит суду апеляційної інстанції відділом Держгеокадастру у Кремінському районі Луганської області надано витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відповідно до яких нормативно-грошова оцінка 1 га с/г угідь ріллі, розташованої на території Бараниківської сільської ради станом на 01.01.2015 року з урахуванням коефіцієнту індексації 3,997 та коефіцієнту 1,756, який застосовується до показників нормативно-грошової оцінки ріллі) становить 22614,85 грн.
Грошова оцінка 1 га с/г угідь пасовищ станом на 01.01.2015 року (з урахуванням коефіцієнту індексації 3,997) становить 3903,95 грн.
Нормативно-грошова оцінка 1 га с/г угідь ріллі, розташованої на території Єпіфанівської сільської ради станом на 01.01.2015 року з урахуванням коефіцієнту індексації 3,997 та коефіцієнту 1,756, який застосовується до показників нормативно-грошової оцінки ріллі) становить 20433,07 грн.
На підставі п.п.295.9.1 п.295.9 ст.295 ПК України платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Тобто, для отримання інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які використовуються у сільськогосподарському виробництві, платники єдиного податку четвертої групи мають звертатися до територіальних органів Держгеокадастру України за місцем знаходження земельних ділянок.
Таким чином, позивач, як платник податків, повинен був самостійно обчислити суму податку, тобто нормативну грошову оцінку земель із застосуванням коефіцієнту 1,756 та визначити отриману суму в деклараціях.
На підставі викладеного, з огляду на вищезазначені приписи податкового законодавства, висновок суду першої інстанції, що у позивача відсутній обов'язок самостійно застосовувати коефіцієнт, - не грунтується на законі.
При цьому судова колегія зазначає, що позивач ніяким чином самостійно не розраховував грошову оцінку земельних ділянок, а використовував надану офіційним органом інформацію щодо площі земельних ділянок, нормативної грошової оцінки земельних ділянок та коефіцієнта, - для того, щоб самостійно розрахувати розмір єдиного податку, який необхідно визначити в декларації, як платнику податків.
Не заслуговують на увагу доводи позивача, що зміст спірного податкове повідомлення-рішення не відповідає характеру податкового платежу, оскільки зобов'язує сплатити грошове зобов'язання із штрафними санкціями протягом 10 днів, тоді як основним платежем відповідач визнав суму річного єдиного податку 4 групи, що сплачується протягом року щоквартально відповідно до п. 295.9.2. ст. 295 ПК України, - оскільки відповідно до п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити, зокрема, суму грошових зобов'язань, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Таким чином, судова колегія вважає, що відсутні підстави для скасування податкового повідомлення-рішення, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Оскільки постанова суду першої інстанції не відповідає вимогам щодо законності та обґрунтованості та висновки суду не відповідають обставинам справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в задоволенні позову, в зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 24, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2015 року по адміністративній справі №805/1674/15-а - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2015 року по адміністративній справі №805/1674/15-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Гранум» до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0000981501 від 07.04.2015 року - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею чинності.
Суддя-доповідач І.Д. Компанієць
Судді М.Г.Сухарьок
Т.Г.Гаврищук