Постанова № 51655962, 29.09.2015, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
29.09.2015
Номер справи
903/629/15
Номер документу
51655962
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" вересня 2015 р. Справа № 903/629/15

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Тимошенко О.М.

судді Коломис В.В. ,

судді Огороднік К.М.

при секретарі Саган І.О.

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1 (довіреність № б/н від 24.06.2015 р. )

від відповідача - ОСОБА_2 (довіреність № 587/38/2-15 від 13.03.2015 р. )

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_3 районної державної адміністрації Волинської області на рішення господарського суду Волинської області від 22.07.15 р. у справі № 903/629/15

за позовом Дочірнє підприємство "Рибгосп "Цумань"

до ОСОБА_3 районна державна адміністрація Волинської області

про визнання протиправним та скасування розпорядження

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Волинської області від 22.07.2015 року у справі №903/629/15 (суддя Кравчук А.М.) позов Дочірнього підприємства "Рибгосп "Цумань" відкритого акціонерного товариства "Волиньрибгосп" до ОСОБА_3 районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним та скасування розпорядження - задоволено. Визнано протиправним та скасовано розпорядження ОСОБА_3 районної державної адміністрації № 161 від 25.05.2015 року "Про розірвання договорів оренди землі". Присуджено до стягнення з ОСОБА_3 районної державної адміністрації Волинської області на користь дочірнього підприємства "Рибгосп "Цумань"- 1 218 грн. 00 коп. судового збору.

Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, відповідач звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення місцевого господарського суду скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.

Обгрунтовуючи свої вимоги апелянт посилається на порушення господарським судом Волинської області норм матеріального та процесуального права, а також на невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого суду, обставинам справи. Зокрема, апелянт зазначає, що суд першої інстації не звернув увагу на те, що договори оренди землі, які були розірвані розпорядженням ОСОБА_3 РДА №161 від 25.05.2015 року, були укладені та підписані з виконавчим директором ДП "Рибгосп "Цумань" в особі ОСОБА_4 Відтак, при зверненні останньої з заявою про дострокове розірвання договорів оренди у РДА не було і немає сумніву щодо її легітимності. При цьому, ДП "Рибгосп "Цумань" до заяви про розірвання договорів оренди було долучено пакет документів, які підтверджують її повноваження.

В судовому засіданні представник апелянта підтримала доводи апеляційної скарги та просить її задоволити.

Позивач ДП "Рибгосп "Цумань" письмового відзиву на апеляційну скаргу не подав. В судовому засіданні проти доводів апелянта заперечив з підстав, викладених у позовній заяві. Вважає рішення місцевого господарського суду законним та обгрунтованим, а тому просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Колегія суддів, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити, рішення місцевого господарського суду скасувати, прийнявши нове рішення, яким в позові відмовити.

При цьому колегія суддів виходила з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням ОСОБА_3 районної державної адміністрації Волинської області від 10.05.2011 року № 193 "Про затвердження технічної документації" затверджено технічну документацію із землеустрою та передано ДП "Рибгосп "Цумань" в оренду, терміном на 49 років, земельну ділянку площею 40,5011 гектарів на території Олицької селищної ради, земельні ділянки загальною площею 75,9904 гектари на території Берестянської сільської ради, земельні ділянки площею 59,4724 гектари на території Дідичівськиї сільської ради для ведення рибного господарства (а.с.11).

15.08.2011 року між ОСОБА_3 райдержадміністрацією (орендодавець/відповідач) та ДП "Рибгосп "Цумань" (орендар/позивач) були укладені договори оренди землі (а.с. 14,16,18).

Вказані договори зареєстровані в управлінні Держкомзему у ОСОБА_3 районі Волинської області, про що у книзі записів про державну реєстрацію договорів оренди землі вчинено запис від 28.09.2011 року за № 072180004000650, № 072180004000648, № 072180004000649.

Також сторонами підписані акти приймання-передачі земельних ділянок в оренду терміном 49 років, для ведення рибного господарства, за адресою: за межами населених пунктів території Берестянської, Дідичівської сільських рад, Олицької селищної ради Ківерцівського району Волинської області (а.с. 15,17,19).

В подальшому 25.05.2015 року ОСОБА_3 районна державна адміністрація прийнято розпорядження № 161 "Про розірвання договорів оренди землі", яким відповідно до статтей 6,41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статей 31, 32 Закону України «Про оренду землі», статті 17, 122 Земельного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», розпорядження першого заступника голови Волинської ОДА від 10.03.2015 року №83 «Про надання повноважень районним державним адміністраціям у сфері надання в оренду земельних ділянок під водними обєктами, розташованих за межами населених пунктів на території Волинської області», розглянувши клопотання Дочірнього підприємства "Рибгосп "Цумань" відкритого акціонерного товариства "Волиньрибгосп" вирішено укласти додаткові угоди з ДП "Рибгосп "Цумань" ВАТ "Волиньрибгосп" про розірвання за взаємною згодою сторін договорів оренди землі, зареєстрованих в управлінні Держкомзему у ОСОБА_3 районі Волинської області 28 вересня 2011 року за № 072180004000648, № 072180004000649, № 072180004000650, предметом яких є земельні ділянки водного фонду площами 40.5011 га на території Олицької селищної ради, 59.4724 га на території Дідичівської сільської ради та 75.9904 га на території Берестянської сільської ради (а.с. 12-13).

Посилаючись на те, що розпорядження ОСОБА_3 РДА від 25.05.2015 року за № 161 "Про розірвання договорів оренди землі" прийняте на підставі клопотання виконавчого директора ДП "Рибгосп "Цумань" ОСОБА_4, тоді як директором ДП "Рибгосп "Цумань" з 21.12.2012 року є ОСОБА_5, відтак ДП "Рибгосп "Цумань" згоди на розірвання договорів оренди не надавало, позивач звернувся до господарського суду з позовом до ОСОБА_3 райдержадміністрації про визнання протиправним та скасування вищевказаного розпорядження.

Місцевий господарський суд, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, прийшов до висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування розпорядження ОСОБА_3 РДА від 25.05.2015 року.

При цьому, суд першої інстанції зазначив в оскаржуваному рішенні, що оспорюване розпорядження ОСОБА_3 районної державної адміністрації Волинської області № 161 від 25.05.2015 року "Про розірвання договорів оренди землі" прийняте з порушенням норм статті 141 Земельного кодексу України, прав та законних інтересів позивача, як орендаря спірних земельних ділянок.

Натомість, з такими доводами та власне висновками місцевого господарського суду колегія суддів погодитись не може з огляду на таке.

Відповідно до ст. 31 ЗУ "Про оренду землі", договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Згідно ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Відповідно до пункту б частини першої статті 141 Земельного кодексу України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Як вбачається, розпорядження № 161 від 25.05.2015 року "Про розірвання договорів оренди землі" прийняте на підставі клопотання ДП "Рибгосп "Цумань" ВАТ "Волиньрибгосп", яке підписане виконавчим директором ОСОБА_4 та скріплене печаткою підприємства (а.с. 12-13).

При цьому, до клопотання було долучено копію статуту ДП Рибгосп "Цумань ВАТ Волиньрибгосп, копію виписки з ЄДР (довідки з ЄДРПОУ АБ №557365) ДП Рибгосп Цумань ВАТ Волиньрибгосп та довідку про відсутність заборгованості.

Згідно п.7.11 статуту ДП "Рибгосп Цумань ВАТ «Волиньрибгосп виконавчий директор вправі без довіреності діяти від імені підприємства; представляти підприємство у його відносинах з іншими юридичними особами, державними та іншими органами і організаціями.

Звертаючись до суду з даним позовом позивач посилається на те, що ОСОБА_4 була директором ДП "Рибгосп Цумань ВАТ Волиньрибгосп до 21.12.2012 року, а з 21.12.2012 року директором позивача є ОСОБА_5, при цьому, будь-яких доказів як-то наказ про звільнення виконавчого директора ОСОБА_4 суду надано не було.

Натомість, в матеріалах справи міститься копія наказу про призначення на посаду виконавчого директора ДП "Рибгосп "Цумань" - ОСОБА_4, виданий генеральним директором ВАТ "Волиньрибгосп" та копія трудової книжки, в якій відсутній запис про її звільнення (т., а.с.87-91).

Крім того, ВАТ "Волиньрибгосп" видано довідку №61 від 05.08.2015 року про те, що ОСОБА_4 дійсно працює у ДП "Рибгосп "Цумань" на посаді виконавчого директора з 04.02.2003 року по теперішній час та із займаної посади не звільнена.

Також головою правління ВАТ "Волиньрибгосп" ОСОБА_6 виконавчому директору ДП "Рибгосп "Цумань" - ОСОБА_4 видана довідка за №58 від 08.07.2015 року про те, що громадянин ОСОБА_5 кошти в сумі 41000 (сорок одну тисячу) гривень за продаж на розпорядження корпоративними правами та майном господарства відповідно до протоколу №10/09-12 від 10.09.2012 року в касу ВАТ "Волиньрибгосп" ніколи не вносив (т.1, а.с.92).

Слід також зазначити, що відносно ОСОБА_5 порушено кримінальне провадження №12013020100000189 від 15.02.2015 року, яке ще не закінчене (т.1, а.с.93).

На вищевикладене суд першої інстації уваги не звернув та не надав зазначеному належної правової оцінки.

Крім того, слід зазначити, що договори оренди землі були укладені і підписані з виконавчим директором ДП "Рибгосп "Цумань" ВАТ "Волиньрибгосп" в особі ОСОБА_4

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що ОСОБА_4 звертаючись до ОСОБА_3 РДА з клопотанням про укладення додаткових угод про розірвання договорів оренди землі діяла легітимно та була наділеними такими повноваженнями, що в свою чергу підтверджується вищевикладеним.

В свою чергу, ОСОБА_3 РДА отримавши таке клопотання та підтверджуючі документи, розглянула вищевказане клопотання та прийняла оспорюване розпорядження "Про розірвання договорів оренди землі".

У відповідності до ст. 13 Конституції України земля її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шлейфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Відповідно до абзацу 1 пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межа ми населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до пункту "а" ст. 17 Земельного кодексу України, п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених Земельним кодексом України.

Відповідно до ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції, яка була чинною на момент укладення договору оренди), районні державні адміністрації на їх території надають земельні ділянки із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо).

Статтею 152 Земельного кодексу України серед способів захисту прав на земельні ділянки передбачено визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Статтею 20 Господарського кодексу України визначено, що одним із способів захисту порушених прав суб'єктів господарювання є, зокрема, визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання.

Статтею 16 Цивільного кодексу України серед способів захисту цивільних прав та інтересів судом визначено визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади та органу місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до ч.2 статті 19 Конституції України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на зазначені норми права, підставами для визнання акту недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

З огляду на викладене та зважаючи на те, що розпорядження № 161 від 25.05.2015 року "Про розірвання договорів оренди землі" прийняте ОСОБА_3 РДА на підставі клопотання ДП "Рибгосп "Цумань" ВАТ "Волиньрибгосп", оформленого належним чином та підписаним уповноваженою на це особою - виконавчим директором ОСОБА_4, на підтвердження чого останнім було додано пакет документів, при цьому ОСОБА_3 РДА діяла в межах наданих їй повноважень та у відповідності до норм чинного законодавства України, будь-яких доказів на підтвердження неправомірних дій відповідача, направлених на порушення прав та інтересів позивача останнім надано не було, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправним та скасування розпорядження ОСОБА_3 РДА №161 від 25.05.2015 року.

Враховуючи все вищевикладене в сукупності, колегія Рівненського апеляційного господарського суду прийшла до висновку, що рішення господарського суду Волинської області прийняте при неповному з'ясуванні всіх обставин справи та з порушенням норм матеріального права.

З огляду на це, апеляційну скаргу відповідача слід задоволити, а рішення господарського суду Волинської області - скасувати, прийнявши нове рішення, яким в позові відмовити.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судом здійснюється новий розподіл судових витрат, згідно якого витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 103, п.п. 1, 4 ч. 1 ст. 104, ст. 105 ГПК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу ОСОБА_3 районної державної адміністрації задоволити.

2. Рішення господарського суду Волинської області від 22.07.2015 року у справі №903/629/15 - скасувати.

Прийняти нове рішення.

В позові відмовити.

Стягнути з Дочірнього підприємства "Рибгосп "Цумань" (м. Рівне, вул. Набережна, 28, код ЄДРПОУ 30907944) на користь ОСОБА_3 районної державної адміністрації Волинської області (м. Ківерці, вул. Незалежності, 20, код ЄДРПОУ 04051394) - 609 грн. 00 коп. судового збору за розгляд апеляційної скарги.

3. Господарському суду Волинської області на виконання постанови видати наказ.

4. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Головуючий суддя Тимошенко О.М.

Суддя Коломис В.В.

Суддя Огороднік К.М.