Ухвала суду № 51655848, 21.09.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2015
Номер справи
804/6967/15
Номер документу
51655848
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

"21" вересня 2015 р.справа № 804/6967/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гімона М.М.

суддів: Чумака С. Ю. Юрко І.В.

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2015 року у справі № 804/6967/15 за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Хайдельбергбетон Україна» про стягнення адміністративного-господарських санкцій та пені в сумі 58 363,57 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2015 року у задоволені Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Хайдельбергбетон Україна» (далі Товариство або відповідач) про стягнення адміністративного-господарських санкцій та пені в сумі 58 363,57 грн. - відмовлено.

Не погодившись з таким рішення суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою. Апелянт зазначає, що висновки, викладені в оскаржуваному рішенні не відповідають фактичним обставинам справи та суперечать нормам матеріального права в частині застосування ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів», постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 та процесуального права в частині застосування ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, що призвело до неправильного вирішення спору, а відтак підлягає скасуванню.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.

Вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги виходить з наступного.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Товариство подало до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік форми № 10-ПІ, в якому зазначило, що середньооблікова кількість штатних працівників на підприємстві за рік становила 38 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місяцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", - 2 особи, кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, -1 особа.

На підставі поданого звіту, позивачем розрахована сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативну робочих місць для працевлаштування інвалідів, яка становить 58305,26 грн.

Вирішуючи спірні правовідносини та відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з відсутності підстав для стягнення з Товариства адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу по створенню місць для працевлаштування інвалідів, оскільки ним були виконані усі вимоги передбачені статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» щодо обов'язку створення робочих місць для інвалідів.

Колегія суддів апеляційної інстанції, виходячи з фактичних обставин справи, погоджується з такими висновками суду та вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до частини третьої статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу робочих місць, установленого статтею 19 цього Закону, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється в розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Виконанням нормативу робочих місць у вказаній кількості вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним (частини перша і п'ята статті 19 Закону).

Відповідно до вимог частин першої і другої статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, зобов'язані щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в залежності від кількості робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, і не зайнятих ними. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

В силу статті 217 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції є видом господарсько-правової відповідальності, що застосовується до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності.

Згідно з частиною першою статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що він ужив усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Товариство щомісячно протягом 2014 року подавало до Криворізького міського центру зайнятості звітність форми 3-ПН (а.с.19-30) протягом 2014 року. При цьому, листом Криворізького міського центру зайнятості від 20.05.15 № 05-14/1613 (а.с.34) останній звертає уваги позивача, що одна вакансія для інвалідів на підприємстві відповідача закрита в січні 2015р. (а.с.34).

Доказів відмови Товариством з обмеженою відповідальністю «Хайдельбергбетон Україна» у працевлаштуванні інвалідів, направлених для роботи Центром зайнятості матеріали справи не містять.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відповідач ужив усіх залежних від нього заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, а тому застосування адміністративно-господарських санкцій до нього є незаконним.

За таких обставин, підстав для скасування оскаржуваного судового рішення в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2015 року у справі № 804/6967/15 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий: М.М.Гімон

Суддя: С.Ю. Чумак

Суддя: І.В. Юрко