ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма І 8, корпус 1 УХВАЛА
про часткову відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
26 серпня 2011 року№ 2а-11765/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., ознайомившись з матеріалами справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю " Омега" до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва провизнання дій протиправними, скасування податкових повідомлень - рішень № НОМЕР_1 від 18.03.2011 та № НОМЕР_2 від 18.03.2011 та акту № 116/1-23-30-30383448 від 25.02.2011 ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Омега" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва про визнання дій протиправними, скасування податкових повідомлень - рішень № НОМЕР_1 від 18.03.2011 та № НОМЕР_2 від 18.03.2011 та акту № 116/1-23-30-30383448 від 25.02.2011.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.08.2011 позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 30.08.2011. У встановлений судом строк Товариство з обмеженою відповідальністю "Омега" усунуло недоліки позовної заяви.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
За змістом цієї норми предмет оскарження за правилами адміністративного судочинства повинен мати юридичне значення, тобто впливати на коло прав, свобод, законних інтересів чи обовязків, а також встановлені законом умови їх реалізації.
Закріплення частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України положення про можливість оскарження до адміністративних судів будь-яких рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження, не означає спростування висновку про юридичне значення рішення, дії чи бездіяльності субєкта владних повноважень як предмета судового оскарження, так само як не означає і нівелювання способу захисту порушеного права, свобод чи законних інтересів.
Таким чином, вирішуючи питання про те, чи поширюється компетенція адміністративного суду на даний спір, суд має врахувати правовий характер рішення, що оскаржується позивачем.
Так, правовий акт - це акт волевиявлення (рішення) уповноваженого суб'єкта права, що регулює суспільні відносини за допомогою встановлення (зміни, скасування, зміни сфери дії) правових норм, а також визначення (зміни, припинення) на основі цих норм прав і обов'язків учасників конкретних правовідносин.
При цьому, правові акти індивідуальної дії своїми приписами мають породжувати права і обов'язки конкретних осіб, на яких спрямована їх дія. У такому випадку реалізується компетенція видавця цього акту як суб'єкта владних повноважень, уповноваженого управляти поведінкою іншого суб'єкта і відповідно інший суб'єкт зобов'язаний виконувати його вимоги.
Тобто особливою відмінністю правового акту від інших управлінських актів є наявність у ньому змісту управління певної особи шляхом встановлення прав і обов'язки для інших субєктів.
Позивач у пункті 3 прохальної частини позовної заяви просить скасувати акт № 116/1-23-30-30383448 від 25.02.2011 за результатами планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «ОМЕГА»в частині неправильності нарахування та сплати ТОВ «ОМЕГА»власних податкових зобов'язань та фіктивного й безтоварного характеру проведення операцій з «ТОВ Ексіст Україна»та ПП «Охторг».
Акти перевірки не є рішеннями субєкта владних повноважень, не спричиняють виникнення будь-яких прав і обовязків осіб чи субєктів владних повноважень, а отже, не породжують правовідносин, що можуть бути предметом спору.
Відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Отже, суди розглядають виключно спори, які виникають між учасниками певних правовідносин. Виходячи з наведеного, відсутність правовідносин виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
Відтак, суд не повинен розглядати справу в тому разі, якщо предявлені позивачем вимоги не випливають із певних правовідносин, а отже, не підпадають під судову юрисдикцію.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про те, що дана справа в частині позовних вимог щодо скасування акту № 116/1-23-30-30383448 від 25.02.2011 за результатами планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ОМЕГА» в частині неправильності нарахування та сплати ТОВ «ОМЕГА»власних податкових зобов'язань та фіктивного й безтоварного характеру проведення операцій з «ТОВ Ексіст Україна»та ПП «Охторг»не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене, керуючись пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Омега" до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва про визнання дій протиправними, скасування податкових повідомлень - рішень № НОМЕР_1 від 18.03.2011 та № НОМЕР_2 від 18.03.2011 та акту № 116/1-23-30-30383448 від 25.02.2011 в частині позовних вимог щодо скасування акту № 116/1-23-30-30383448 від 25.02.2011 за результатами планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «ОМЕГА»в частині неправильності нарахування та сплати ТОВ «ОМЕГА»власних податкових зобов'язань та фіктивного й безтоварного характеру проведення операцій з «ТОВ Ексіст Україна» та ПП «Охторг».
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом пяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.П. Огурцов