Постанова № 51644018, 28.09.2010, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2010
Номер справи
2-а-4633/10/2270
Номер документу
51644018
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

< для копії >

Справа № 2-а-4633/10/2270

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2010 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 < за участі >< перелік сторін >розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом < в особі > < в чиїх інтересах > Товариства з обмеженою відповідальністю "Купідон" < 3-тя особа > до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, управління Державного казначейства України у м. Луцьку про стягнення наперед сплаченої суми коштів за невикористані торгові патенти, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідачів про стягнення надмірно сплаченої суми коштів за невикористані торгові патенти.

В поданій до суду позовній заяві з урахуванням змінених позовних вимог позивач просить визнати дії та бездіяльність Луцької ОДПІ щодо невчинення необхідних дій, що мали б бути спрямовані на повернення позивачу надмірно сплачених коштів за невикористані торгові патенти в сумі 33171,67 грн.

Позивач вважає, що відповідачі неправомірно, всупереч вимогам 2 ч.3 ст.2 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», позбавили його права на повернення з відповідного місцевого бюджету надмірно сплачених коштів за торгові патенти на право здійснення діяльності у сфері грального бізнесу, у звязку з припиненням його діяльності після прийняття Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні».

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги та уточнюючі обставини підтримав, просить суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представники Луцької ОДПІ та управління Державного казначейства України у м. Луцьку позов не визнали та просять суд відмовити в позові.

В останнє судове засідання сторони не зявились, про день, час та місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку. Згідно надісланих до суду письмових клопотань, просять суд розглянути справу без їх участі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач товариство з обмеженою діяльністю «Купідон»14.11.1994 року зареєстроване виконавчим комітетом Кам`янець - Подільської міської ради (Свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 №271070).

Одним із видів господарської діяльності позивача є діяльність з організації азартних ігор.

З метою здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу на підставі рішення №404 від 26.04.2006 року позивач 30.05.2006 року отримав ліцензію Міністерства фінансів України серія АВ №082906 на право здійснення такої діяльності.

На території Волинської області діяльність з організації та утримання гральних закладів здійснювала філія ТзОВ "Купідон" у м.Луцьку.

Позивач придбав в Луцькій ОДПІ 30 торгових патентів на право здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу.

Факт перерахування до місцевого бюджету м. Луцька коштів за придбання вказаних торгових патентів підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями.

12.06.2009 року, позивач повідомив Луцьку ОДПІ про припинення здійснення діяльності з проведення азартних ігор та 25.06.2009 року повернув 30 торгових патентів.

12.08.2009 року учасниками ТзОВ "Купідон" було прийнято рішення про припинення діяльності філії Кам'янець-Подільського ТзОВ "Купідон" шляхом її ліквідації

Листом від 19.11.2009 року позивач звернувся до Луцької ОДПІ з проханням щоб кошти сплачені за останній квартал дії тогових патентів в сумі 33171,67 грн перерахувати на рахунок головного підприємства з вказівкою на банківські реквізити, так як всі права і обов'язки філії переходять до головного підприємства.

27.11.2009 року між Луцькою ОДПІ та філією ТзОВ "Купідон" було проведено звірення розрахуків платника з бюджетом за період з 01.01.2009 року по 27.11.2009 року про що складено акт, згідно якого невід'ємне сальдо становить 33171,67 грн наперед сплачених коштів за торгові патенти у сфері гарльного бізнесу.

Неповернута сума плати по торговим патентам становить 33171,67 грн, що підтверджується актом звірення розрахунків платника з бюджетом за період з 01.01.2009 року по 27.11.2009 рік.

Частиною 1 ст. 5 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» встановлено, що патентуванню підлягають операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами. У разі коли суб'єкт підприємницької діяльності має структурні (відокремлені) підрозділи, торговий патент придбавається окремо для кожного структурного (відокремленого) підрозділу.

За змістом зазначеної вище норми термін дії торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу становить 60 календарних місяців, Оплата вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу провадиться щоквартально до 15 числа місяця, що передує звітному кварталу. Під час придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу суб'єкт підприємницької діяльності вносить одноразову плату у розмірі вартості торгового патенту за 3 місяці. На суму, сплачену під час придбання торгового патенту, зменшується розмір плати за торговий патент, яка підлягає внесенню в останній квартал його дії.

Статтею 6 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», визначено, що одержані від продажу торгових патентів кошти зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування (місцевих бюджетів) за місцем оплати торгового патенту. Порядок зарахування коштів визначається Кабінетом Міністрів України.

Оплата позивачем вартості 30 торгових патентів та спрямування вказаних коштів на відповідні рахунки бюджету м.Луцька підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями, висновками Луцької ОДПІ та іншими наявними в матеріалах справи доказами.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.05.2009 року № 494-р зупинено строком на один місяць дію ліцензій, виданих суб'єктам господарювання, які провадять діяльність у сфері грального бізнесу (крім лотерей).

На виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.05.2009 року № 494-р, Міністерством Фінансів України видано Наказ від 08.05.2009 року № 650, яким дію ліцензій Міністерства Фінансів України на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, виданих суб'єктам господарювання, згідно з переліком, що додається зупинено до 7 червня 2009 року. До даного Переліку включено і ТОВ «Купідон», який є позивачем по справі.

25 червня 2009 року набрав чинності Закон України «Про заборону грального бізнесу в Україні», згідно до статті 2 якого встановлено, що в Україні забороняється гральний бізнес та участь в азартних іграх.

У зв'язку з прийняттям зазначених нормативно - правових актів законодавства України позивач припинив діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу.

Таким чином, припинення діяльності позивача, що підлягає патентуванню, сталося через прийняття державними органами розпорядчих актів, якими встановлюються відповідні обмеження.

Частиною 3 ст. 2 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» встановлено, що суб'єкт підприємницької діяльності, який припинив діяльність, яка відповідно до цього Закону підлягає патентуванню, до 15 числа місяця, що передує звітному, письмово повідомляє про припинення такої діяльності відповідний державний податковий орган. При цьому торговий патент підлягає поверненню до державного податкового органу, що видав його, а суб'єкту підприємницької діяльності повертається надмірно сплачена сума вартості торгового патенту.

З урахуванням приписів ст.5 цього Закону для суб'єкта підприємницької діяльності, який своєчасно повідомив про припинення діяльності відповідний державний податковий орган, надмірно сплаченою сумою вартості торгового патенту вважається одноразова плата, що вноситься під час придбання торгового патенту за останній квартал його дії.

Наявні в матеріалах справи докази свідчать, що позивачем виконані всі передбачені Законом дії щодо надмірно перерахованої повернення плати за придбані торгові патенти на право здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу.

Відповідно до пунктів 4, 5, 6 Порядку взаємодії органів державної податкової служби в Україні в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обовязкових платежів) платникам податків, затвердженого спільним наказом ДПА України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України №58/78/22 від 03.02.2005 року, повернення платнику податку помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) здійснюється з того бюджету, до якого зараховується у поточному бюджетному році платіж, який підлягає поверненню. Якщо платіж, що повертається, був сплачений до загального (спеціального) фонду державного або місцевих бюджетів, але згідно з законодавством не передбачений серед джерел формування бюджетів у поточному бюджетному році, то повернення здійснюється за рахунок надходжень з інших податків (код класифікації доходів бюджету 16030000) або інших неподаткових надходжень (код класифікації доходів бюджету 24060300) відповідного бюджету.

Згідно з Порядком повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 №226, повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України з питань повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі з обов'язковим зазначенням зокрема суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

У відповідності до п. 7 Порядку взаємодії органів державної податкової служби в Україні в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обовязкових платежів) платникам податків, за платежами, належними місцевим бюджетам, орган державної податкової служби України в термін не пізніше ніж п'ять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для погодження відповідному районному (міському) фінансовому органу. Районний (міський) фінансовий орган у термін не пізніше ніж два робочих дні здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника районного (міського) фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків відповідному органу державної податкової служби України.

Судом встановлено, що отримавши від позивача заяву про припинення діяльності у сфері грального бізнесу та повернення надміру сплачених коштів за придбання торгових патентів, Луцька ОДПІ на виконання наданих повноважень не вжила необхідні заходи щодо повернення позивачу надміру сплачених коштів на суму 33171,67 грн.

Тобто, бездіяльність Луцької ОДПІ є протиправною.

Положеннями ч.2 ст.78 Бюджетного кодексу України передбачено, що Державне казначейство України здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету. Згідно з п. 1 Положення про Державне казначейство України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року № 1232, Державне казначейство України є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінфіну і йому підпорядковується, та відповідно має власні територіальні органи.

Отже, головне управління держаного казначейства у Волинській області є саме тим органом, який здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету, за поданням органу стягнення.

Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене суд вважає, що відповідачі не довели, що діяли добросовісно, враховуючи усі обставини спірних правовідносин, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та розсудливо.

В той же час позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають до задоволення.

Задовільняючи позов суд виходить із того, що наявність торгових патентів, наявність факту оплати (придбання) позивачем торгових патентів у повному обсязі за весь період їх дії, та факт надмірної сплати кошів за невикористані позивачем торгові патенти підтверджуються матеріалами справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, а тому судовий збір в сумі 331 грн 72 коп, сплачений позивачем підлягає стягненню з Державного бюджету України.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», ст.ст. 158 - 163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити.

Визнати протиправною бездіяльність Луцької обєднаної державної податкової інспекції у Волинській області щодо не повернення товариству з обмеженою відповідальністю «КУПІДОН» з місцевого бюджету м. Луцька надміру сплачені кошти за торгові патенти на право здійснення діяльності у сфері грального бізнесу в розмірі 33171,67 грн.

Стягнути з місцевого бюджету м.Луцька на користь ТОВ «КУПІДОН» (ЄДРПОУ 34412325 р/р №26009055498190, ВГРУ КБ "Приватбанк" м. Луцьк МФО 303440) надміру сплачені кошти за торгові патенти на право здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу в сумі 33171,67 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Купідон» (ЄДРПОУ 34412325 р/р №26009055498190, ВГРУ КБ "Приватбанк" м. Луцьк МФО 303440) витрати по оплаті судового збору в сумі 331 грн 72 коп.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя< для копії >ОСОБА_1< для копії > < для копії >